Fotograficzne Oscary Pilsner Urquell

Do 31 maja 2007 roku można nadsyłać fotografie na jeden z najbardziej prestiżowych i największych konkursów fotograficznych świata "Pilsner Urquell International Photography Awards". Na laureatów czeka nagroda w wysokości 10.000 USD, prestiżowa statuetka Lucie Awards oraz wyjazd na galę do Nowego Jorku.
Statuetkami Lucie - nagrodami w Pilsner Urquell International Photography Awards uhonorowane zostały takie legendy światowej fotografii jak: Henri Cartier Bresson, Helmut Newton, Willy Ronis czy Roger Mayne. W ubiegłorocznej edycji konkursu nagrodę główną oraz Tytuł Fotografa Roku zdobył Gerd Ludwig.

fot. Gerd Ludwig, Fotograf Roku 2006

Corocznie na konkurs Pilsner Urquell International Photography Awards napływa około 20 tysięcy zgłoszeń. Osobno oceniane są zdjęcia profesjonalistów i amatorów. Autor najlepszego amatorskiego zdjęcia zdobywa tytuł Odkrycie Roku oraz nagrodę w wysokości 5.000 USD. Natomiast zwycięzcy wszystkich 18 kategorii rywalizują o tytuł Międzynarodowego Fotografa Roku oraz nagrodę finansową w wysokości 10.000 USD.

Z inicjatywy Pilsner Urquell do konkursu wprowadzona została nowa kategoria Deeper Perspective/Głębsza perspektywa otwarta dla amatorów jak i profesjonalistów. Zwycięzca tej kategorii zdobywa: tytuł Międzynarodowego Fotografa Roku - Deeper Perspective, nagrodę finansową - 5.000 USD oraz statuetkę Lucie Awards wręczaną podczas uroczystej gali w Nowym Jorku.


UCZESTNICTWO

Do Konkursu IPA mogą się zgłaszać osoby z dowolnego kraju, które ukończyły 21 rok życia. Prace można zgłaszać w dowolnej, wybranej przez siebie kategorii oferowanej w konkursie IPA.

Profesjonalni fotografowie będą oceniani razem z profesjonalistami, a amatorzy z amatorami i studentami fotografii. Za profesjonalnego fotografa uważa się osobę, która z fotografowania czerpie ponad 60% swoich dochodów.

KATEGORIE

Profesjonaliści mogą startować w ośmiu kategoriach tematycznych:
 • Reklama
 • Architektura
 • Redakcyjny Fotograf Roku
 • Fotograficzna Książka roku
 • Fotografia artystyczna
 • Natura
 • Ludzie
 • kategoria specjalna

Dla amatorów przygotowano siedem poniższych kategorii:
 • Reklama
 • Architektura
 • Redakcyjny Fotograf Roku
 • Fotografia artystyczna
 • Natura
 • Ludzie
 • kategoria specjalna
Kategorie dla profesjonalistów jak i dla amatorów mają od kilku do kilkunastu podkategorii, wszystkie umieszczone są na www.photoawards.com.

Kategoria Deeper Perspective jest otwarta dla wszystkich fotografów. Termin nadsyłania prac upływa 30 czerwca 2007.

NAGRODY

Zwycięzcy wszystkich szesnastu kategorii walczą o nagrodę główną w wysokości 10.000 USD i tytuł Międzynarodowego Fotografa Roku.

Spośród zwycięzców siedmiu kategorii amatorskich jury wyłania najlepszego fotografa amatora, który otrzymuje tytuł Odkrycie Roku oraz nagrodę finansową w wysokości 5.000 USD.

W 2007 roku dzięki marce Pilsner Urquell powstała nowa kategoria konkursowa - Deeper Perspective, otwarta dla wszystkich fotografów. Spośród pięciu finalistów wyłoniony zostanie Międzynarodowy Fotograf Roku - Deeper Perspective, który otrzyma statuetkę Lucie oraz 5000 USD ufundowane przez Pilsnera Urquella.

Zdjęcia nagrodzone w poszczególnych kategoriach konkursowych zostają opublikowane w Dorocznej Księdze Nagród. Spośród nagrodzonych prac jury wybiera 40 najlepszych zdjęć, które prezentowane są na pokonkursowej wystawie Best of Show, prezentowana najpierw w prestiżowej Farmani Gallery w Los Angeles, a później w wielu krajach świata, w tym od 2006 roku także w Polsce.

Od 1 maja 2007 roku ekspozycję Best of Show 2006 można oglądać na rynku łódzkiej Manufaktury. Najlepsze prace zeszłorocznej edycji konkursu Pilsner Urquell International Photography Awards pokazywane są tam w ramach Fotofestiwalu. Wystawa odwiedzi latem jeszcze kilka polskich miast.

ZGŁASZANIE PRAC
 • Profesjonaliści
Profesjonaliści muszą przekazać swoje prace online lub na dysku kompaktowym. Druki mogą zostać przekazane tylko, jako odnośnik wizualny. Przekazy cyfrowe nie mogą przekroczyć 800 pikseli w najdłuższej stronie i muszą być zapisane w formacie jpg. Na drukach, diapozytywach/ slajdach lub obrazach cyfrowych nie może być napisów, podpisów, pieczątek lub innych dowolnych znaków rozpoznawczych.
 • Amatorzy
Amatorzy mogą przekazać druki, diapozytywy, slajdy (kolorowe lub czarno-białe) oraz pliki cyfrowe. Druki i prace oprawione nie mogą przekraczać 11x14 cali. Uczestnicy proszeni są o nie przesyłanie oryginalnych slajdów lub negatywów. Przekazy cyfrowe nie mogą przekroczyć 800 pikseli w najdłuższej stronie i muszą być zapisane w formacie jpg. Na drukach, diapozytywach / slajdach lub obrazach cyfrowych nie może być napisów, podpisów, pieczątek lub innych dowolnych znaków rozpoznawczych. Prace powinny być tak zapakowane, aby nie uległy zniszczeniu lub uszkodzeniu podczas transportu.

FORMULARZE ZGŁOSZENIOWE

Formularze zgłoszeniowe i opłaty wpisowe można przesłać do biura konkursu poprzez Internet lub pocztą.

1. Internet
Można nadesłać formularz on-line, do niego dołączyć zdjęcie, a opłatę wpisową uiścić poprzez Internet np. kartą kredytową. Następnie do biura konkursu należy przesłać pocztą potwierdzenie uiszczenia opłaty wpisowej.

2. Poczta
Wydrukowany formularz należy wypełnić ręcznie, dołączyć zgłoszone prace oraz pokwitowanie opłaty wpisowej i przesłać pod adres:

International Photograpfy Awards
844 South Robertson Boulevard
Los Angeles, California 90035


Zgłoszenia muszą posiadać stempel pocztowy z datą poprzedzającą ostateczny termin dostawy dostępny w witrynie internetowej.

OPŁATY WPISOWE

Zgłoszenie konkursowe jest honorowane jeśli wniesione zostały opłaty wpisowe, płatne na konto Pilsner Urquell International Photography Awards w walucie amerykańskiej.
Numer konta IPA dostępny jest na www.photoawards.com

Cennik:
Profesjonaliści:
 • za każde zgłoszone zdjęcie - 15 USD
 • za każdą zgłoszoną serię lub książkę - 20 USD
 • za każdą dodatkową kategorię - 10 USD
Amatorzy:
 • za każde zgłoszone zdjęcie - 10 USD
 • za każdą zgłoszoną serię - 15 USD
 • za każdą dodatkową kategorię - 5 USD

Studenci szkół plastycznych:
 • za każde zgłoszone zdjęcie - 5 USD
 • za każdą zgłoszoną serię - 10 USD
 • za każdą dodatkową kategorię - 5 USD

ZWROT FOTOGRAFII

Nie należy przesyłać oryginalnych slajdów lub negatywów. IPA zastrzega sobie prawo do nie zwracania zdjęć. Jeżeli jednak dana praca musi zostać zwrócona to wraz ze zgłoszeniem, do biura IPA należy przesłać zaadresowaną zwrotnie kopertę oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty zwrotnej w wysokości 25 USD. Zostaną poczynione wszelkie starania, aby tę pracę odesłać. Prace otrzymane bez kopert zwrotnych oraz odpowiedniego pokrycia kosztów wysyłki nie zostaną zwrócone. IPA nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie prace uszkodzone i zgubione.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony rusza z ofertą Black Friday - model A7 II i inne aż do 30% taniej
18 Lis 2018
Z okazji zbliżającego się Black Friday firma Sony przygotowała specjalną, limitowaną czasowo ofertę promocyjną na wybrane produkty fotograficzne. Sklepach partnerskich kupicie je nawet o 30% taniej.
0
Fotografia uliczna w okresie okupacji? Darmowe warsztaty fotograficzne w Muzeum Powstania Warszawskiego
16 Lis 2018
„Portrety  miasta, czyli fotografuj, nie pstrykaj”, to nowy cykl warsztatowy poświęcony Warszawie i jej mieszkańcom. Najbliższe zajęcia już w niedzielę, 18 listopada.
0
Mistyczne Święto Jordanu - fotowyprawa z Tokiną na Ukrainę
16 Lis 2018
Święto Jordanu to jedno z największych świąt cerkiewnych, obchodzone na pamiątkę chrztu Jezusa. Uczestnicy fotowarsztatów w dniach 18-20 stycznia 2019 będą podglądać jak obchodzone jest na Ukrainie, odwiedzą też najciekawsze cerkwie.
0
Wystartowała 8. edycja Leica Street Photo - nowe zasady i aparat dla zwycięzcy
16 Lis 2018
Tegoroczna edycja konkursu odbywa się nieco później od poprzednich, ale, jak twierdzą organizatorzy będzie mocniejsza i ciekawsza. Zgłoszenia można nadsyłać do 23 listopada. Na zwycięzcę czeka Leica CL.
0