Polacy wśród finalistów Urban Photo Awards 2022

Polscy fotografowie kolejny raz znaleźli sie w finale zyskującego popularność konkursu fotografii ulicznej Urban Photo Awards. W tym toku o główną nagrodę walczy 9 Polaków. Zobaczcie finałowe zdjęcia.

Autor: Maciej Luśtyk

27 Lipiec 2022
Artykuł na: 4-5 minut

To już 13. edycja Urban Photo Awards - konkursu który stawia sobie za cel prezentację fotografii ulicznej we wszystkich jej odmianach -od tytpowego, spontanicznego streeta, aż po portrety, zdjęcia podróżnicze i projekty reportażowe. Oficjalne wyniki jak zwykle poznamy dopiero podczas festiwalu fotograficznego Trieste Photo Days, ale już teraz możemy zobaczyć finałową selekcję prac.

Polacy walczą o nagrodę główną

Miło nam poinformować, że w galeriach finałowych 6 konkursowych kategorii konkursu Urban 2022 znalazło się 9 Polaków, którzy powalczą o nagrodę główną w postaci vouchera do sklepu Amazon w wysokości 2000 euro, aparatu Fujifilm X-E4, statywu Manfrotto Befree Advanced GT, plecaka Manfrotto Slim Street i kursu fotografii online. Do tego szereg voucherów, pomniejsze akcesoria (m.in. paski Stroppa) i zaproszenie na galę finałową dla laureatów kategorii i wyróżnień. No i oczywiście prezentacja prac na wystawie festiwalowej oraz w albumie podsumowującym konkurs.

Urban Photo Awards 2022 - wyróżnione zdjęcia Polaków

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

Polscy fotografowie zakwalifikowani do finału to: Bartłomiej Ramian (kat. Streets), Marzena Hans (kat. Streets), Andrzej Dragan (kat. People i Spaces), Dorota Yamadag (kat. Spaces), Janusz Jurek (kat. Spaces), Magda Chudzik (kat. Creative), Małgorzata Wakuluk (kat. Creative i Projects & Portfolios), Szymek (kat. Creative) i Damian Lemański (kat. Projects & Portfolios i Urban Book Award).

Oprócz nagrody głównej, przyznawane są także nagrody w kategoriach reportażowych i poświęconych książkom fotograficznym. Co ważne, w każdej z nich znalazły się prace polskiej reprezentacji. Wyróżnione zdjęcia możecie zobaczyć w poniższych galeriach. Poniżej możecie obejrzeć dwa cykle, które powalczą o nagrodę w sekcji Projects & Portfolios - jeden z nich także w kategorii Urban Book Award.

Damian Lemański, "Kids of Lunik IX"

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

„Kids of Lunik IX” to cykl fotografii dzieci i młodzieży z Lunika IX – dzielnicy Koszyc (największego miasta wschodniej Słowacji), prawie w całości zamieszkałej przez Romów. Wśród kilku tysięcy mieszkańców mieszka ponad 1000 dzieci. Żyją w uwłaczających warunkach, niejednokrotnie gnieżdząc się z kilkonastoma członkami rodziny na 20 metrach kwadratowych. Choć osiedle nie jest ogrodzone, prawie nikt z zewnątrz nie odwiedza tego miejsca. Głównie przez strach i stereotypy dotyczące Romów. I choć niektóre z tych stereotypów być może pokrywają się z prawdą, dzieci zasługują na uwagę, zainteresowanie i pomoc, bo nie są niczemu winne i powinny mieć równe szanse na start w dorosłym życiu.

Romowie są zdecydowanie najbardziej długotrwale dyskryminowaną mniejszością w UE. Według raportu Agencji Praw Podstawowych UE z 2017 roku, 80% Romów w Uni Europejskiej nadal żyje poniżej granicy ubóstwa. Co trzeci Rom mieszka w budynku bez bieżącej wody, a co dziesiąty w budynku bez prądu. Co trzecie dziecko romskie mieszka w gospodarstwie domowym, w którym przynajmniej raz w miesiącu doświadczyło głodu.

Małgorzata Wakuluk, "Touch Untouchables - Raj Kumar Ram"

Zobacz wszystkie zdjęcia (11)

Raj Kumar Ram (Rajkumar) pochodzi z małej społeczności Harijan, która jest częścią Nietykalnych - najniszej kasty w Indiach. Rajkumar ma  26 lat i mieszka wraz z żoną Devi i dwójką dzieci w Varanasi. Urodził się kaleką. Opuścił rodzinny dom w stanie Bihar, bo wiedział, że ze swoją niepełnosprawnością tylko w mieście pełnym pielgrzymów i turystów z całego świata może zarobić na utrzymanie rodziny.

Rajkumar zarabia na życie żebrząc na ulicach Varanasi. Pomimo tego, że życie go poturbowało jest bardzo pozytywnym i uśmiechniętym człowiekiem. Stara się godnie żyć, zawsze dbając o swój wygląd i higienę. Kiedy pytasz Rajkumara, co jest jego największą dumą, niezmiennie odpowiada, że ​​ma syna. Rajkumar zwyczajnie wie, że tylko poprzez edukację jego dzieci mają szansę na lepsze życie.

Urban Photo Wards 2022 to jednak także fantastyczne zdjęcia z całego świata. W poniższej galerii umieściliśmy selekcję naszych ulubionych pojedycznych zdjęć finałowych z konkursu. Odwiedźcie jego stronę, żeby zobaczyć również cykle fotograficzne, w których kryje się wiele perełek mających szansę zgarnąc tytuł zdjęcia roku.

Zobacz wszystkie zdjęcia (23)

Głównego zwycięzcę poznamy w październiku

Wszystkim fotografom gorąco gratulujemy i trzymamy kciuki za powodzenie w finale, które odbędzie się 29 października 2022 roku podczas inauguracji festiwalu Trieste Photo Days.

Więcej informacji o konkursie i wszystkie zdjęcia finałowe znajdziecie na stronie urbanphotoawards.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Za nami gala finałowa konkursu SWPA 2024. Główną nagrodę otrzymała Juliette Pavy, której projekt dokumentalny bada skutki kampanii przymusowej sterylizacji grenlandzkich kobiet w XX...
24
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
Poznaliśmy laureatów największego konkursu fotografii prasowej na świecie. W tym roku główną nagrodę zdobył Mohammed Salem za przejmujące zdjęcie dokumentujące konflikt w Strefie...
31
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Po paru latach podróży, podczas których przemierzył tysiące kilometrów i sfotografował około 500 prowincjonalnych miejscowości, Marcin Urbanowicz kończy swoją prace nad książką fotograficzną...
26
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)