Polacy wśród finalistów Urban Photo Awards 2022

Polscy fotografowie kolejny raz znaleźli sie w finale zyskującego popularność konkursu fotografii ulicznej Urban Photo Awards. W tym toku o główną nagrodę walczy 9 Polaków. Zobaczcie finałowe zdjęcia.

Autor: Maciej Luśtyk

27 Lipiec 2022
Artykuł na: 4-5 minut

To już 13. edycja Urban Photo Awards - konkursu który stawia sobie za cel prezentację fotografii ulicznej we wszystkich jej odmianach -od tytpowego, spontanicznego streeta, aż po portrety, zdjęcia podróżnicze i projekty reportażowe. Oficjalne wyniki jak zwykle poznamy dopiero podczas festiwalu fotograficznego Trieste Photo Days, ale już teraz możemy zobaczyć finałową selekcję prac.

Polacy walczą o nagrodę główną

Miło nam poinformować, że w galeriach finałowych 6 konkursowych kategorii konkursu Urban 2022 znalazło się 9 Polaków, którzy powalczą o nagrodę główną w postaci vouchera do sklepu Amazon w wysokości 2000 euro, aparatu Fujifilm X-E4, statywu Manfrotto Befree Advanced GT, plecaka Manfrotto Slim Street i kursu fotografii online. Do tego szereg voucherów, pomniejsze akcesoria (m.in. paski Stroppa) i zaproszenie na galę finałową dla laureatów kategorii i wyróżnień. No i oczywiście prezentacja prac na wystawie festiwalowej oraz w albumie podsumowującym konkurs.

Urban Photo Awards 2022 - wyróżnione zdjęcia Polaków

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

Polscy fotografowie zakwalifikowani do finału to: Bartłomiej Ramian (kat. Streets), Marzena Hans (kat. Streets), Andrzej Dragan (kat. People i Spaces), Dorota Yamadag (kat. Spaces), Janusz Jurek (kat. Spaces), Magda Chudzik (kat. Creative), Małgorzata Wakuluk (kat. Creative i Projects & Portfolios), Szymek (kat. Creative) i Damian Lemański (kat. Projects & Portfolios i Urban Book Award).

Oprócz nagrody głównej, przyznawane są także nagrody w kategoriach reportażowych i poświęconych książkom fotograficznym. Co ważne, w każdej z nich znalazły się prace polskiej reprezentacji. Wyróżnione zdjęcia możecie zobaczyć w poniższych galeriach. Poniżej możecie obejrzeć dwa cykle, które powalczą o nagrodę w sekcji Projects & Portfolios - jeden z nich także w kategorii Urban Book Award.

Damian Lemański, "Kids of Lunik IX"

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

„Kids of Lunik IX” to cykl fotografii dzieci i młodzieży z Lunika IX – dzielnicy Koszyc (największego miasta wschodniej Słowacji), prawie w całości zamieszkałej przez Romów. Wśród kilku tysięcy mieszkańców mieszka ponad 1000 dzieci. Żyją w uwłaczających warunkach, niejednokrotnie gnieżdząc się z kilkonastoma członkami rodziny na 20 metrach kwadratowych. Choć osiedle nie jest ogrodzone, prawie nikt z zewnątrz nie odwiedza tego miejsca. Głównie przez strach i stereotypy dotyczące Romów. I choć niektóre z tych stereotypów być może pokrywają się z prawdą, dzieci zasługują na uwagę, zainteresowanie i pomoc, bo nie są niczemu winne i powinny mieć równe szanse na start w dorosłym życiu.

Romowie są zdecydowanie najbardziej długotrwale dyskryminowaną mniejszością w UE. Według raportu Agencji Praw Podstawowych UE z 2017 roku, 80% Romów w Uni Europejskiej nadal żyje poniżej granicy ubóstwa. Co trzeci Rom mieszka w budynku bez bieżącej wody, a co dziesiąty w budynku bez prądu. Co trzecie dziecko romskie mieszka w gospodarstwie domowym, w którym przynajmniej raz w miesiącu doświadczyło głodu.

Małgorzata Wakuluk, "Touch Untouchables - Raj Kumar Ram"

Zobacz wszystkie zdjęcia (11)

Raj Kumar Ram (Rajkumar) pochodzi z małej społeczności Harijan, która jest częścią Nietykalnych - najniszej kasty w Indiach. Rajkumar ma  26 lat i mieszka wraz z żoną Devi i dwójką dzieci w Varanasi. Urodził się kaleką. Opuścił rodzinny dom w stanie Bihar, bo wiedział, że ze swoją niepełnosprawnością tylko w mieście pełnym pielgrzymów i turystów z całego świata może zarobić na utrzymanie rodziny.

Rajkumar zarabia na życie żebrząc na ulicach Varanasi. Pomimo tego, że życie go poturbowało jest bardzo pozytywnym i uśmiechniętym człowiekiem. Stara się godnie żyć, zawsze dbając o swój wygląd i higienę. Kiedy pytasz Rajkumara, co jest jego największą dumą, niezmiennie odpowiada, że ​​ma syna. Rajkumar zwyczajnie wie, że tylko poprzez edukację jego dzieci mają szansę na lepsze życie.

Urban Photo Wards 2022 to jednak także fantastyczne zdjęcia z całego świata. W poniższej galerii umieściliśmy selekcję naszych ulubionych pojedycznych zdjęć finałowych z konkursu. Odwiedźcie jego stronę, żeby zobaczyć również cykle fotograficzne, w których kryje się wiele perełek mających szansę zgarnąc tytuł zdjęcia roku.

Zobacz wszystkie zdjęcia (23)

Głównego zwycięzcę poznamy w październiku

Wszystkim fotografom gorąco gratulujemy i trzymamy kciuki za powodzenie w finale, które odbędzie się 29 października 2022 roku podczas inauguracji festiwalu Trieste Photo Days.

Więcej informacji o konkursie i wszystkie zdjęcia finałowe znajdziecie na stronie urbanphotoawards.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Astronomy Photographer of the Year 2022 - te kadry walczą o 55 tys. złotych
Astronomy Photographer of the Year 2022 - te kadry walczą o 55 tys. złotych
Konkurs APOTY już po raz 14. Nagradza najlepsze zdjęcia astronomiczne roku. Zobaczcie galerię tegorocznych finalistów największego konkursu astrofotografii na...
9
Oto zwycięzcy iPhone Photography Awards 2022. Polacy wśród laureatów
Oto zwycięzcy iPhone Photography Awards 2022. Polacy wśród laureatów
Konkurs IPPA od 2007 roku nagradza najlepsze zdjęcia wykonane smartfonami Apple. Oto galeria tegorocznych finalistów, wśród których znalazły się także fotografki z...
61
Female in Focus 2022 - dom oczami kobiet
Female in Focus 2022 - dom oczami kobiet
Za nami kolejna edycja konkursu Female In Focus, który stawia sobie za cel promowanie kobiecej fotografii. Zobaczcie najlepsze zdjęcia z tegorocznej edycji, której...
14
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)