Portrecista Niki Genchi - moc tkwi w prostocie

Niki Genchi żyje i pracuje w Mediolanie, gdzie fotografuje młode modelki i modeli. Proste, eleganckie analogowe portrety przyciągają wzrok.

Autor: Julia Kaczorowska

19 Listopad 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Niki Genchi urodził się w Bari we Włoszech. Gdy był dzieckiem mama podarowała mu Polaroida, którego używa do dziś. Z czasem zakochał się w kinie, marzył o zostaniu aktorem, a następnie reżyserem. W końcu uświadomił sobie, że może połączyć to wszystko pracując jako fotograf. Zaprowadziło go to na studia fotograficzne w Mediolanie, które ukończył z wyróżnieniem.

Diana, fot. Niki Genchi

- Uwielbiam to, że fotografia daje mi możliwość uwiecznienia unikatowych, niepowtarzalnych momentów, przefiltrowanych przez moją wrażliwość, zmysł estetyczny i empatię. Kocham też tą energię, która rozwija się podczas kontaktu wzrokowego z portretowanymi przeze mnie osobami - tłumaczy.

Genchi zwykle pracuje na średnim formacie analogowym: Hasselblad 503 cm i Mamiya RZ 67 Pro II. W jego portfolio przeważają portrety i zazwyczaj jest to kadr prosto z aparatu, niekadrowany później w postprodukcji. Genchi często wspomina o filtrze własnej wrażliwości, zauważając, że portret mówi zawsze tak samo dużo o portretowanej osobie jak i o tym, kto ją fotografuje.

 

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

- Myślę, że praca na filmie jest zupełnie inna niż na cyfrze. Dla mnie to jak porównywanie czegoś gorącego do czegoś zimnego. Poza tym zdecydowanie bliższe jest mi światło naturalne niż sztuczne - przyznaje. - Fotografuję profesjonalnych modeli i modelki z agencji. Czasami znajduję ich sam. Nie szukam konkretnego typu urody, ale od razu zauważam, kiedy człowiek przede mną ma to „światło” w oczach.

Daniel. fot. Niki Genchi

Portret Daniela trzymającego kwiat nie był zaplanowany. Sesja miała przebiegać inaczej, ale fotograf zareagował na uczucie, które wywołał w nim model. Powstała fotografia stała się początkiem całej serii portretów z kwiatami.

- Dokładnie pamiętam moment, w którym zrobiłem zdjęcie Daniela z kwiatkiem. Mimo atletycznego ciała Daniel był bardzo nieśmiały i delikatny, więc od razu wpadłem na pomysł, żeby zabrać najpiękniejszy kwiatek z mojego ogrodu i poprosić go, żeby przytrzymał go w ten sposób. To była moja wizja, moje spojrzenie na Daniela w tamtym momencie. Prawie każde zdjęcie, które zrobiłem tkwi tak w mojej pamięci wraz uczuciem, które mi towarzyszyło przy jego powstawaniu - tłumaczy.

Christyna fot. Niki Genchi

Fotografowana przez Genchiego osoba bardzo często wypełnia cały kadr lub patrzy się prosto w nas. Fotograf nie boli się zbliżeń. Wiele jego zdjęć to pozornie proste portrety wykonane w naturalnym świetle, które jednak zatrzymują oko na dłużej.

- Inspiruje mnie wielu artystów, ale przede wszystkim malarz i grafik Egon Schiele. Również muzyka odgrywa fundamentalną rolę w przebiegu mojego procesu twórczego i emocjonalnego - mówi. - Jestem fotografem, który lubi żyć chwilą. Nie planuję, a raczej improwizuję. To moim zdaniem znacznie bardziej kreatywne i szczere podejście. Oczywiście zdarzają się sytuacje kiedy współpracuję z agencją modową lub reklamową i musi się pojawić jakiś ramowy plan żeby móc chociażby przygotować pozostałych członków zespołu. Ale zwykle działam spontanicznie - dodaje.

Więcej zdjęć fotografa możecie zobaczyć na jego Instagramie: @ddniki

Skopiuj link

Autor: Julia Kaczorowska

Studiowała fotografię prasową, reklamową i wydawniczą na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególnie bliski jest jej reportaż i dokument, lubi wysłuchiwać ludzkich historii. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Grand Press Photo 2023 rozstrzygnięte - oto najlepsze polskie fotografie reportażowe roku
Grand Press Photo 2023 rozstrzygnięte - oto najlepsze polskie fotografie reportażowe roku
Znamy już wyniki Grand Press Photo 2023. W tegorocznej edycji największego polskiego konkursu fotografii prasowej kolejny raz zwyciężył Wojciech Grzędziński. Zobaczcie...
8
Fotograficzne nagrody Pulitzera 2023 przyznane
Fotograficzne nagrody Pulitzera 2023 przyznane
Tegoroczne fotograficzne Pulitzery trafiają do zespołu agencji Associated Press i Christiny House z Los Angeles Times. Zobaczcie najważniejsze fotografie prasowe...
9
World Press Photo 2023 rozstrzygnięte - zobaczcie zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
World Press Photo 2023 rozstrzygnięte - zobaczcie zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
Poznaliśmy zwycięzców największego konkursu fotografii prasowej na świecie. Zdjęciem roku wybrana została głośna fotografia Evgeniya Maloletki, ukazująca koszmar wojny...
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)