Człowiek i klimat na poruszających zdjęciach. Konkurs EPOTY 2021 rozstrzygnięty!

Poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji Environmental Photographer of the Year, konkursu fotograficznego, który zwraca uwagę na społeczne i klimatyczne problemy współczesności.

Autor: Redakcja Fotopolis

8 Listopad 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Odbył się po raz 14, ale z roku na rok staje się jednym z ważniejszych wydarzeń nie tylko na fotograficznej arenie, ale przede wszystkim głośno o nim w ogólnoświatowych mediach. Konkurs Environmental Photographer of the Year jest organizowany przez niezależną organizację Chartered Institution of Water and Environmental Management (CIWEM) i ma na celu przede wszystkim pokazywać to, jak działalność człowieka ma wpływ na środowisko naturalne, oraz jak wielką zdolność ma on sam do adaptowania się do nowych i nierzadko ekstremalnych warunków życia z powodu zmian klimatycznych.

W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 2000 fotografów ze 120 krajów. Jury oceniło ponad 7000 zdjęć, na których pokazano między innymi: ekspedycję badającą wpływ zmian klimatu na populacje niedźwiedzi polarnych, wpływ zmian klimatu na sezon tajfunów zwiększający częstotliwość i dotkliwość susz na Tajwanie, sztuczne naśnieżanie w Alpach z powodu krótszych zim, by móc rozpocząć sezon narciarski, pożary lasów w Yamuna Ghatm w Indiach, czy pływające ogrody w Bangladeszu, czyli powrót do starożytnych metod uprawy roślin z powodu utraty gruntów ornych przez powodzie i słoną wodę.

Podczas konferencji klimatycznej ONZ (COP26) ogłoszono, że zwycięzcą tegorocznej edycji został Antonio Aragon Renuncio za zdjęcie "The rising tide sons". Przedstawia ono dziecko śpiące na podłodze swojego domu, który jest bliski zawalenia, zniszczonego przez erozję wybrzeża na plaży Afidegnigba.

"The rising tide sons", fot. Antonio Aragon Renuncio, 2019, Grand Prix IPOTY 2021 "Poziom morza u wybrzeży Togo i innych krajów Afryki Zachodniej nadal się podnosi i pochłania wszystko na swojej drodze. Domy, uprawy, drogi, drzewa, szkoły, miejsca pracy, zasoby... życie. Jednak wybrzeże tego małego kraju w Zatoce Gwinejskiej jest tylko częścią ogromnego problemu, który dotyka ponad 8000 kilometrów wybrzeża morskiego w 13 krajach Afryki Zachodniej. W skutek globalnego ocieplenia, podnoszenie się poziomu mórz zmusza dno oceanu do ponownego dostosowania się poprzez usuwanie osadów z wybrzeża i zmywanie ich z brzegu. Powoduje to erozję morską zdolną do pożerania dziesiątków metrów lądu każdego roku. W wyniku tego globalnego problemu ekologicznego tysiące ludzi (głównie kobiet i dzieci) zostało już zmuszonych do opuszczenia swoich domów i migracji w głąb lądu w poszukiwaniu żywności, schronienia i uniknięcia pewnej śmierci... Wiele tysięcy kolejnych czeka na nieuchronną przyszłość... Ten kolejny wznoszący się przypływ, który zabierze wszystko".

Z kolei nagrodę Young Environmental Photographer of the Year otrzymał Amaan Ali z Indii za pracę zatytułowaną "Inferno", przedstawiającą chłopca walczącego z pożarami lasu w pobliżu swojego domu w Yamuna Ghat (New Delhi, Indie).

"Inferno", fot. Amaan Ali, 2021; Young Environmental Photographer of the Year 2021

Zwycięzców wyłoniono także w pięciu kategoriach: Environments of the Future, Sustainable Cities, Climate Action, Water and Security, The Resilient Award.

Environments of the Future: "Flood”, fot. Michele Lapini, 2020, IPOTY 2021
"Dom zatopiony przez powódź na rzece Panaro w Dolinie Padu z powodu obfitych opadów deszczu i topniejącego śniegu".

Sustainable Cities: "Net-zero transition – Photobioreactor", fot. Simone Tramonte, 2020, IPOTY 2021
"Fotobioreaktor w zakładach Algalif. Islandia przestawiła się z paliw kopalnych na 100% energii elektrycznej i cieplnej z odnawialnych źródeł.

Water and Security: "Green barrier", fot. Sandipani Chattopadhyay, 2021, IPOTY 2021
"Nieregularne pory monsunowe i susze powodują zakwit glonów na rzece Damodar. Zakwity glonów uniemożliwiają przenikanie światła i przyswajanie tlenu przez organizmy żyjące pod powierzchnią, wpływając na zdrowie ludzi i siedliska w tym obszarze".

Climate Action: "The Last breath", fot. Kevin Ochieng, Onyango, 2021, IPOTY 2021
"Chłopiec zaczerpnął powietrza z rośliny, w tle burza piaskowa. To obraz zmian, które mają nadejść".

The Resilient Award: "Survive for alive", fot. Ashraful Islam, 2021, IPOTY 2021
"Stada owiec szukają trawy wśród spękanej ziemi. Ekstremalne susze w Bangladeszu spowodowały trudności dla wszystkich żywych istot". 

Zobacz wyróżnione zdjęcia konkursu Environmental Photographer of the Year 2021

Zobacz wszystkie zdjęcia (38)

Do 1 grudnia można jeszcze głosować na Instagramie konkursu na nagrodę People's Choice Award. Więcej informacji o konkursie znajdziecie na stronie: www.epoty.org

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Polacy w finale Urban Photo Awards 2023 - zobacz najlepsze zdjęcia tegorocznej edycji
Polacy w finale Urban Photo Awards 2023 - zobacz najlepsze zdjęcia tegorocznej edycji
Fotografowie z Polski kolejny raz walczą o podium w konkursie fotografii ulicznej Urban Photo Awards. Zobaczcie prace tegorocznych finalistów.
17
Odkrycie amatorów z nagrodą Astronomy Photographer of the Year 2023 - zobaczcie zwycięskie zdjęcia
Odkrycie amatorów z nagrodą Astronomy Photographer of the Year 2023 - zobaczcie zwycięskie zdjęcia
Za nami kolejna odsłona APOTY - największego konkursu poświęconego astrofotografii. Główną nagrodę zdobyło trzech astronomów amatorów, którzy w 2022 roku sfotografowali nigdy wcześniej...
17
Od smartfona do kalendarza Pirelli - zaglądamy za kulisy tegorocznego The Cal
Od smartfona do kalendarza Pirelli - zaglądamy za kulisy tegorocznego The Cal
Za sterami jubileuszowej, 50. edycji Kalendarza Pirelli stanął Prince Gyasi - jeden z najmłodszych twórców w jego historii i artysta, który jeszcze do niedawna fotografował smartfonem....
18