Siena International Photo Awards 2019 - kilkoro Polaków z wyróżnieniami

Główną nagrodę w piątej edycji konkursu zdobył Brytyjczyk Jonathan Banks za zdjęcie “A Boy in the Crowd”, które okazało się najlepsze spośród fotografii zgłoszonych przez autorów ze 161 krajów.

Autor: Jędrzej Franek

8 Listopad 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Organizowany przez stowarzyszenie Art Photo Travel konkurs Siena International Photo Awards szybko zyskał popularność wśród twórców, ale i wyrobił sobie silną markę na firmamencie międzynarodowej rywalizacji fotograficznej. Co roku twórcy stawiają sobie za cel ukazanie piękna świata, w którym żyjemy, ale też problemów i wyzwań z jakimi się zmaga - dotykając kwestii środowiska naturalnego, dzikich gatunków jak i rzeczywistości przetworzonej przez człowieka.

Jonathan Banks, laureat najważniejszego wyróżnienia, to wielokrotnie nagradzany profesjonalny fotograf i wolontariusz Brytyjskiego Czerwonego Krzyża, który często współpracuje z organizacjami pozarządowymi. Zwycięskie zdjęcie wykonał w Monrowii, stolicy Liberii, pracując dla organizacji pokojowej International Alert.

Podczas tego szczególnego trzydniowego festiwalu na obrzeżach Monrowii w 2008 roku zebrał się kilkudziesięciotysięczny tłum. Zacząłem od fotografowania żołnierzy, ale potem skupiłem się na tym co było ciekawsze w tłumie. Krążyłem wokół tego konkretnego żołnierza, kiedy nagle z masy ludzi wychylił się ten chłopak, sięgając po swoją cenną piłkę, wystraszony przez żołnierzy i ich broń. Wszystko to wydarzyło się w mgnieniu oka i zaowocowało tym obrazem, który wydaje się przedstawiać niepewność pokoju, widzianą oczami małego dziecka, które nie rozumie szerszego kontekstu zjawisk. Wiedział tylko, że chce odzyskać piłkę, ale także pozostać bezpiecznym. - mówi o zdjęciu Banks.

Drugie kluczowe wyróżnienie festiwalu - dla Najlepszego Autora, przyznawane za największą ilość nagrodzonych zdjęć w poszczególnych kategoriach, otrzymał amerykański fotoreporter Matt McClain, którego zdjęcia znalazły się wśród najlepszych obrazów w wielu kategoriach. Praca “Memorial Day” zdobyła drugie miejsce w fotoreportażu, przedstawia małego chłopca siedzącego obok nagrobka zmarłego ojca podczas wizyty na Cmentarzu Narodowym w Arlington. W kategorii „Fascynujące twarze” pierwsze miejsca zdobyło jego zdjęcie „Border Patrol Academy”, na którym widzimy kobietę-kadeta stojącą w jednej linii ze swoimi kompanami w centrum szkoleniowym w Artesii w Nowym Meksyku.

Wśród wyróżnionych fotografów nie zabrakło Polaków.

W tym roku zdobyli oni uznanie w czterech kategoriach, a największe w kategorii fotografii architektonicznej. Przyznawano wyróżnienia w dwóch stopniach: wyższym, jako Honorable Mention i niższym, jako Remarkable Artwork.

fot. Marzena Wystrach, THE POWER OF SKIRTS, Honorable Mention w kategorii Storyboard - kompletny cykl można obejrzeć tutaj.

fot. Bartosz Stróżyński, Honorable Mention w kategorii Animals in their Environment

fot. Marcin Giba, Honorable Mention w kategorii Architecture

fot. Grzegorz Tatar, Remarkable Artwork w kategorii Architecture

fot. Jan Siemiński, Remarkable Artwork w kategorii The beauty of the nature

Galeria zdjęć nagrodzonych w poszczególnych kategoriach

Zobacz wszystkie zdjęcia (28)

Skopiuj link

Autor: Jędrzej Franek

Fotografuje i łowi newsy. Miłośnik brzydkiej architektury i dobrze zaprojektowanych przedmiotów. Nie wstydzi się pasji do fotografii mobilnej.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Oto najlepsze zdjęcia naukowe 2024 roku! Towarzystwo Królewskie wyłoniło zwycięzców
Oto najlepsze zdjęcia naukowe 2024 roku! Towarzystwo Królewskie wyłoniło zwycięzców
Nie jest to konkurs dla zwykłych fotografów. Jury Royal Society Publishing Photography Competition wybiera najlepsze zdjęcia naukowe z całego świata, reprezentujące obszary astronomii, nauk o...
31
Nie ma dla mnie wyraźnej granicy między fotografią uliczną, a dokumentalną - Skander Khlif
Nie ma dla mnie wyraźnej granicy między fotografią uliczną, a dokumentalną - Skander Khlif
Fotografia to dla niego sposób na odkrywanie życia, nawiązywanie więzi i ciągłe uczenie się. Dziś mieszka w Monachium, ale wciąż realizuje projekty fotograficzne w swojej ojczyźnie - Tunezji.
13
Wschodni Londyn w kadrach Chrisa Dorley-Browna
Wschodni Londyn w kadrach Chrisa Dorley-Browna
Chris Dorley-Brown dokumentuje życie i zmiany zachodzące we wschodnim Londynie, szczególnie w dzielnicy Hackney. Jego fotografie ukazują codzienność tej różnorodnej, wielokulturowej części...
16
Powiązane artykuły