Weather Photographer of the Year 2019 - potęga pogody

The Royal Meteorological Society nagrodziło najlepszych fotografów zjawisk pogodowych. Tytuł Fotografa Roku przyznano Garethowi Mon Jonesowi za zdjęcie chmur płynących nad walijskimi wzgórzami.

1
Jędrzej Franek
31 Październik 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Ponad 5700 zdjęć zostało przesłanych przez prawie 2000 fotografów na tegoroczny konkurs. Nagrody przyznano także w kategorii wiekowej poniżej 18. roku życia.

Zwycięzcy konkursu Weather Photography of the Year 2019

Gareth Mon Jones tak opisuje swoje wrażenia ze wspinaczki na górę Y Lliwedd:

Po długiej i żmudnej wędrówce na górę Lliwedd próbowałem sfotografować drogę mleczną na jednym ze stoków Snowdon w północnej Walii. W końcu udało mi się wejść powyżej inwersji termicznej, która utrudniała moją sesję przez większą część nocy. Ponieważ noc przestała już walczyć ze wschodzącym słońcem, zainspirowało mnie to do zrobienia długiej ekspozycji hipnotyzującej chmury, która wydawała się płynącą cieczą, z której ledwie wybijał się szczyt Moel Siabod. Niełatwo było ustać bez ruchu podczas naświetlania, ale musiałem umieścić się w kadrze, bo była to jedna z moich najlepszych nocy i poranków w górach.

fot. Gareth Mon Jones, Above My Expectations, Nikon D810 z obiektywem 24-70 mm f/2.8

Drugie miejsce oraz zwycięstwo w głosowaniu publiczności przypadło Elenie Salvai za zdjęcie burzy nad miasteczkiem Riomaggiore we Włoszech. Autorce udało się uwiecznić moment, w którym piorun uderza w wodę. Salvai fotografowała burzę w oddali, kiedy nagle potężne światło pojawiło się przed jej oczami. Po chwili szoku odkryła, co udało jej się uchwycić.

fot. Elena Salvai, The Power of Lightning, Canon EOS 5D Mark IV z obiektywem EF 24-70 mm f/2.8L II USM

Trzecie miejsce zajął Bryan Bayliss za fotografię przedstawiającą nietypowe zjawisko wałków śnieżnych.

Warstwa cienkiego śniegu, osadzona na lodzie i nieprzywierająca do niego, w połączeniu z określoną temperaturą, poziomem wilgoci i prędkością wiatru, ma podstawowe znaczenie dla tworzenia tych naturalnych osobliwości. - mówi Bayliss.

fot. Bryan Bayliss, Snow Rollers in Wiltshire, iPhone’a 8 Plus

Tytuł Young Weather Photographer of the Year w kategorii do 18. roku życia otrzymał Hugo Begg za zdjęcie burzy w Zatoce Trial w Australii. Drugie miejsce zajął Ali Bagheri z Iranu.

fot. Hugo Begg, Spectacular Lightning Show over Trial Bay

fot. Ali Bagheri, Motorcycle Caught in the Snow

Galeria wyróżnień

Zobacz wszystkie zdjęcia (15)

Fotografuje i łowi newsy. Miłośnik brzydkiej architektury i dobrze zaprojektowanych przedmiotów. Nie wstydzi się pasji do fotografii mobilnej.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Luca Vasconi: „Dobre zdjęcie musi pokazywać emocje między fotografem, a fotografowanym”
Luca Vasconi: „Dobre zdjęcie musi pokazywać emocje między fotografem, a fotografowanym”
Absolwent politologii po kilku latach pracy biurowej zdecydował się porzucić pracę, rutynę i wygody i wyruszyć w podróż - początkowo bez aparatu. Dziś Luca Vasconi...
22
1
Siena International Photo Awards 2019 - kilkoro Polaków z wyróżnieniami
Siena International Photo Awards 2019 - kilkoro Polaków z wyróżnieniami
Główną nagrodę w piątej edycji konkursu zdobył Brytyjczyk Jonathan Banks za zdjęcie “A Boy in the Crowd”, które okazało się najlepsze spośród fotografii zgłoszonych przez autorów ze 161...
81
1
Marcin Giba wśród zwycięzców Urban Photo Awards 2019. Zobaczcie nagrodzone prace
Marcin Giba wśród zwycięzców Urban Photo Awards 2019. Zobaczcie nagrodzone prace
Za nami 10., jubileuszowa edycja konkursu fotografii ulicznej Urban Photo Awards. Miło nam poinformować, że polski fotograf Marcin Giba zdobył 1. Miejsce w jednej z...
87
3