Ponad 20 tys. historycznych zdjęć Bliskiego Wschodu dostępnych do pobrania za darmo

Ponad 20 tys. historycznych zdjęć Bliskiego Wschodu dostępnych do pobrania za darmo

Dziś Bliski Wschód przede wszystkim kojarzy się z wojną. Zobaczcie, jak wyglądał w czasach swojej świetności. Arab Image Foundation udostępnia kilkadziesiąt tysięcy archiwalnych zdjęć z krajów arabskich, obejmujących okres od połowy XIX wieku, aż po czasy współczesne.

To nie pierwszy raz gdy fundacja czy muzeum udostępnia swoje zbiory w formie cyfrowej. Wystarczy wspomnieć tutaj chociażby inicjatywy Metropolitan Musem of Art, Galerii Europeana czy George Eastman Museum, które łącznie w swoich archiwach oferują dostęp do prawie 3 mln zdjęć. Tym razem udostępniona biblioteka jest znacznie mniejsza, ale za to otrzymujemy ciekawy wgląd w znacznie rzadziej pokazywaną i omawianą przeszłość Bliskiego Wschodu.

22 tysiące obrazów, 80 kolekcji, 160 lat historii

Faysal el Atrash Collection, dzięki uprzejmości Arab Image Foundation, Beirut

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów libańskiej organizacji non-profit Arab Image Foundation, która obrała sobie za cel stworzenie fotograficznego archiwum krajów arabskich. W jej archiwach znajduje się obecnie ponad 500 tys. zdjęć, wykonanych przez niemal 1000 fotografów zawodowych i amatorów, pokrywających okres od 1860 roku aż do współczesności. Jednym słowem kawał arabskiej historii wartej poznania.

Cyfrowa wersja archiwum jak na razie jest dużo skromniejsza - obecnie mamy dostęp do około 22 tys. zdjęć. Ostatecznie ma być ich jednak około 55 tys, a samo przedsięwzięcie ma szansę znacznie się rozrosnąć. Organizatorzy zachęcają bowiem wszystkich zainteresowanych do przekazywania swoich fotograficznych archiwów w celu stworzenia jak najbardziej kompletnej fotograficznej biblioteki Bliskiego Wschodu.

Medawar Family Collection, dzięki uprzejmości Arab Image Foundation, Beirut

fot. Agop Kuyumjian, FAI Collection, dzięki uprzejmości Arab Image Foundation, Beirut

Co możemy znaleźć w zbiorach? W większości są to portrety i zdjęcia rodzinne, ale nietrudno trafić też na prawdziwe perełki jak fotografie z kronik filmowych czy zdjęcia czysto humorystyczne. Zastanawiacie się jak wyglądały piramidy bez tłumu turystów, co można było znaleźć w pierwszych “nowoczesnych” arabskich sklepach, lub jak w przeszłości bawiono się na arabskich ślubach? To wszystko i wiele więcej znajdziecie przeglądając którąś z 80 udostępnionych kolekcji.

Za darmo na użytek niekomercyjny

Haifa Kocache Collection, dzięki uprzejmości Arab Image Foundation, Beirut

Faysal el Atrash Collection, dzięki uprzejmości Arab Image Foundation, Beirut

Wszystkie zdjęcia udostępnione zostały nieodpłatnie na użytek niekomercyjny, co oznacza, że możemy swobodnie z nich korzystać i publikować je w internecie przy uwzględnieniu informacji o prawach autorskich. Jak na razie jeszcze nie wszystkie funkcje na stronie działają poprawnie (serwis ruszył raptem kilka tygodni temu), z pewnością niebawem się to jednak zmieni.

Więcej informacji oraz dostęp do archiwum znajdziecie pod adresem arabimagefoundation.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Sandmarc pokazało anamorficzny obiektyw do iPhone’a
24 Cze 2019
Najnowszy anamorficzny obiektyw Sandmarc może okazać się prawdziwą gratką dla osób filmujących smartfonem. Zaprezentowane szkło jest kompatybilne z ostatnimi generacjami iPhone'a.
0
FeiyuTech prezentuje nowości: pilot Hyperlink do gimbali, monitor poglądowy oraz kompaktowy monopod
24 Cze 2019
Firma FeiyuTech powiększyła swoje portfolio o trzy ciekawe rozwiązania, które powinny przypaść do gustu filmowcom. Pilot Hyperlink do gimbali, monitor poglądowy oraz kompaktowy monopod są już dostępne w sprzedaży.
0
Marek Piasecki „Anaklasis” - nowa książka fotograficzna Fundacji Archeologia Fotografii
21 Cze 2019
„Anaklasis” Marka Piaseckiego to publikacja, w której autor eksperymentuje ze zbliżeniami, kadrowaniem i poszukuje faktur „zmieniających rytm wyznaczany przez światło”.
1
„Suicidal Birds” Sebastiana Rogowskiego - fotograficzna podróż, w której zobaczysz „to co zapomniane i odchodzące do przeszłości”
21 Cze 2019
„Tempo zmian kulturowych, które doświadczamy w naszym pokoleniu są niezwykle warte uchwycenia. Przede wszystkim to jak zmiany społeczne wpływają na krajobraz” - zaznacza Sebastian Rogowski, autor projektu „Suicidal Birds”, który wykonał w Kazachstanie i Kirgistanie. Wernisaż jego prac już dziś w warszawskiej Galerii 18A.
0