Ponad 20 tys. historycznych zdjęć Bliskiego Wschodu dostępnych do pobrania za darmo

Dziś Bliski Wschód przede wszystkim kojarzy się z wojną. Zobaczcie, jak wyglądał w czasach swojej świetności. Arab Image Foundation udostępnia kilkadziesiąt tysięcy archiwalnych zdjęć z krajów arabskich, obejmujących okres od połowy XIX wieku, aż po czasy współczesne.

1

Autor: Maciej Luśtyk

4 Czerwiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

To nie pierwszy raz gdy fundacja czy muzeum udostępnia swoje zbiory w formie cyfrowej. Wystarczy wspomnieć tutaj chociażby inicjatywy Metropolitan Musem of Art, Galerii Europeana czy George Eastman Museum, które łącznie w swoich archiwach oferują dostęp do prawie 3 mln zdjęć. Tym razem udostępniona biblioteka jest znacznie mniejsza, ale za to otrzymujemy ciekawy wgląd w znacznie rzadziej pokazywaną i omawianą przeszłość Bliskiego Wschodu.

22 tysiące obrazów, 80 kolekcji, 160 lat historii

Faysal el Atrash Collection, dzięki uprzejmości Arab Image Foundation, Beirut

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów libańskiej organizacji non-profit Arab Image Foundation, która obrała sobie za cel stworzenie fotograficznego archiwum krajów arabskich. W jej archiwach znajduje się obecnie ponad 500 tys. zdjęć, wykonanych przez niemal 1000 fotografów zawodowych i amatorów, pokrywających okres od 1860 roku aż do współczesności. Jednym słowem kawał arabskiej historii wartej poznania.

Cyfrowa wersja archiwum jak na razie jest dużo skromniejsza - obecnie mamy dostęp do około 22 tys. zdjęć. Ostatecznie ma być ich jednak około 55 tys, a samo przedsięwzięcie ma szansę znacznie się rozrosnąć. Organizatorzy zachęcają bowiem wszystkich zainteresowanych do przekazywania swoich fotograficznych archiwów w celu stworzenia jak najbardziej kompletnej fotograficznej biblioteki Bliskiego Wschodu.

Medawar Family Collection, dzięki uprzejmości Arab Image Foundation, Beirut

fot. Agop Kuyumjian, FAI Collection, dzięki uprzejmości Arab Image Foundation, Beirut

Co możemy znaleźć w zbiorach? W większości są to portrety i zdjęcia rodzinne, ale nietrudno trafić też na prawdziwe perełki jak fotografie z kronik filmowych czy zdjęcia czysto humorystyczne. Zastanawiacie się jak wyglądały piramidy bez tłumu turystów, co można było znaleźć w pierwszych “nowoczesnych” arabskich sklepach, lub jak w przeszłości bawiono się na arabskich ślubach? To wszystko i wiele więcej znajdziecie przeglądając którąś z 80 udostępnionych kolekcji.

Za darmo na użytek niekomercyjny

Haifa Kocache Collection, dzięki uprzejmości Arab Image Foundation, Beirut

Faysal el Atrash Collection, dzięki uprzejmości Arab Image Foundation, Beirut

Wszystkie zdjęcia udostępnione zostały nieodpłatnie na użytek niekomercyjny, co oznacza, że możemy swobodnie z nich korzystać i publikować je w internecie przy uwzględnieniu informacji o prawach autorskich. Jak na razie jeszcze nie wszystkie funkcje na stronie działają poprawnie (serwis ruszył raptem kilka tygodni temu), z pewnością niebawem się to jednak zmieni.

Więcej informacji oraz dostęp do archiwum znajdziecie pod adresem arabimagefoundation.com.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Oto zwycięzcy konkursu Sony World Photography Awards 2020
Oto zwycięzcy konkursu Sony World Photography Awards 2020
Poznaliśmy zwycięzców największego konkursu fotografii na świecie. Fotografem roku uznany został Urugwajczyk Pablo Albarenga, ukazujący związek industrializacji terenu...
179
0
Polacy nagrodzeni w konkursie Moscow International Foto Awards 2020
Polacy nagrodzeni w konkursie Moscow International Foto Awards 2020
Kolejny rok z rzędu konkurs MIFA kończy się szeregiem wyróżnień dla polskich twórców. Choć tym razem żaden z rodaków nie zdobył tytułu Fotografa Roku, to zdjęcia...
28
0
Fotografia sportowa może zaskoczyć. Oto prace finalistów World Sports Photography Awards
Fotografia sportowa może zaskoczyć. Oto prace finalistów World Sports Photography Awards
Też uważacie, że fotografia sportowa jest zbyt mało eksponowana? Zmienić chce to nowy międzynarodowy konkurs World Sports Photography Awards. W finałowej galerii nie...
115
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)