Poczuj magię natury płynącą ze zdjęć laureatów International Garden Photographer of the Year

Za nami 12. edycja prestiżowego konkursu International Garden Photographer of the Year. Jak zwykle otrzymujemy urok przyrody najdalszych zakątków świata oraz prawdziwy czar natury z całą paletą barw zaprezentowanych na nagrodzonych zdjęciach laureatów.

0
Michał Chrzanowski
21 Marzec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

International Garden Photographer of the Year to konkurs, który elektryzuje fotografów zajmujących się krajobrazem i przyrodą. Dla wielu z nich już samo zakwalifikowanie się do grona finalistów może stanowić przepustkę do międzynarodowej kariery. Każdego roku jurorzy starają się nagrodzić świeże i nietuzinkowe podejście do fotografowanego tematu - od nowego spojrzenia na rośliny, po monumentalne obrazy najznakomitszych ogrodów.

12 edycja konkursu stała na najwyższym poziomie, a potwierdzeniem ogromnego zainteresowania IGPOTY są liczby: prawie 20 tys. nadesłanych zdjęć przez fotografów z 50 krajów świata. Prace można było nadsyłać aż do 18 zróżnicowanych kategorii. Tak więc jurorzy nie mieli łatwego zadania z wyłonieniem zwycięscy i laureatów poszczególnych sekcji.

„Fireworks”, czyli piękno zapomnianej techniki

Jednak murowanym faworytem ostatniej odsłony konkursu było zdjęcie „Fireworks” angielskiej fotografki Jill Welham. Fotografia zwyciężyła w kategorii „Abstract“, a jej autorka otrzymała tytuł International Garden Photographer of the Year. Nagrodzona praca prezentuje trzy liście Allium, czyli czosnku ozdobnego. Jest jednak o tyle ciekawa i niezwykła, ponieważ została wykonana w tradycyjnej technice cyjanotypowej.

- Obraz Jill udowodnił, że nawet stare techniki wciąż mogą mieć znaczenie i prezentować oryginalne i ogromne piękno. Jej wiedza i pasja do tego procesu zaowocowały niezwykłym zdjęciem, dodając złożone tekstury i profile kolorów analogiczne do pionierskich botanicznych wydruków cyjanotypowych angielskiej fotografki Anny Atkins w pierwszej połowie XIX wieku. Wynikająca z tego ekspozycja wyraźnie czerpie z tak bogatego i interesującego dziedzictwa, ale bez wątpienia różni się podejściem i wykonaniem, dzięki czemu obraz pasuje do współczesności zarówno pod względem zdolności do komunikowania piękna i znaczenia życia roślinnego, jak i jego zdolności do reprezentowania i wzmocnienia pozycji kobiet w sztuce i nauce - skomentował Tyrone McGlinchey, dyrektor zarządzający konkursu International Garden Photographer of the Year.

Laureaci International Garden Photographer of the Year

Zobacz wszystkie zdjęcia (53)

Więcej zdjęć wszystkich finalistów możecie znaleźć na stronie igpoty.com. Tam również dowiecie się potrzebnych szczegółów na temat zgłoszeń do otwartej już 13. edycji konkursu International Garden Photographer of the Year.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Spójrz na świat oczami młodych twórców. Poznaliśmy wyniki konkursu “To My Tworzymy Świat”
Spójrz na świat oczami młodych twórców. Poznaliśmy wyniki konkursu “To My Tworzymy Świat”
Jak widzą rzeczywistość młodzi fotografowie w wieku 13-18 lat? Przekonajcie się oglądając materiały wyróżnione w konkursie “To My Tworzymy Świat”.
2
0
World Photographic Cup 2020 - Polacy w gronie najlepszych drużyn na świecie
World Photographic Cup 2020 - Polacy w gronie najlepszych drużyn na świecie
WPC to konkurs fotograficzny odmienny od tego, do czego przywykliśmy. Zamiast pojedynczych zgłoszeń, rywalizują w nich drużyny profesjonalnych fotografów...
51
1
Wyniki Leica Street Photo 2019 - oto najlepsze polskie zdjęcia uliczne
Wyniki Leica Street Photo 2019 - oto najlepsze polskie zdjęcia uliczne
Dobiegła końca 9. edycja konkursu Leica Street Photo. Jury wybrało 18 laureatów, których zdjęcia już od 24 stycznia będzie można oglądać w warszawskiej Leica 6x7...
186
6
Więcej z tagiem: International Garden Photographer of the Year