Polak wśród laureatów prestiżowego Smithsonian Photo Contest 2017

Polak wśród laureatów prestiżowego Smithsonian Photo Contest 2017

Adam Żądło został laureatem prestiżowego konkursu Smithsonian Photo Contest. Jego zdjęcie „Schody” zwyciężyło w kategorii „Altered Images”. Natomiast nagrodę Grand Prix otrzymał pochodzący z Wietnamu Thong Huu.

Za nami 15 edycja Smithsonian Photo Contest, którego głównym celem jest pokazanie piękna najdalszych zakątków świata oraz różnorodnych kultur i społeczności naszej planety. Konkurs z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i już teraz jest uznawany za jedno z bardziej prestiżowych wydarzeń w świecie fotografii. Tylko do ostatniej odsłony SPC nadesłanych zostało 48 tys. zdjęć przez fotografów ze 155 krajów. Podobnie jak w roku ubiegłym swoje prace można było zgłaszać do sześciu kategorii: Natural World, The American Experience, Travel, People, Altered Images i Mobile.

Magia o poranku

W tym roku nagroda Grand Prix Smithsonian Photo Contest została przyznana pochodzącemu z Hanoi (Wietnam) Thong Huu. Jego fotografia „Breakfast at the Weekly Market” zdaniem jurorów okazała się najlepszą spośród niespełna 50 tys. zgłoszeń. - W północnym Wietnamie ludzie przychodzą na cotygodniowy targ, by wymieniać towary i kulturę. Zwykle budzą się bardzo wcześnie, aby wejść na rynek i zjeść tutaj śniadanie – czytamy w opisie nagrodzonej fotografii.

© Thong Huu „Breakfast at the Weekly Market” (wszystkie prawa zastrzeżone) / Smithsonian Photo Contest 2017 (www.smithsonianmag.com)

Jednak ta edycja SPC okazała się także szczęśliwa dla Adama Żądło. Jego zdjęcie „Schody” zajęło pierwsze miejsce w kategorii „Altered Images”.  - Nie ma wielu innych zwierząt tak produktywnych jak owce. Dają nam wełnę, mleko, mięso. Ich wspomnienia są zazwyczaj krótkie. Pula imion jest powtarzana co dwa lata w naszym gospodarstwie. Mieliśmy już dwie Królowe, trzech Theo i cztery Bajki – brzmi opis zwycięskiego zdjęcia.

Z kolei faworytem czytelników okazał się portret autorstwa Sary Jacoby, który ukazuje Magie – dziewczynkę z rzadką duplikacją chromosomów. Poniżej prezentujemy galerię prac laureatów wyłonionych z sześciu kategorii konkursu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Więcej zdjęć finalistów wyróżnionych w poszczególnych kategoriach możecie zobaczyć na stronie smithsonianmag.com. Dla tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił i wziąć udział w konkursie mamy dobrą wiadomość. Ruszył właśnie nabór do kolejnej edycji Smithsonian Photo Contest.

Szczegółowy regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdziecie pod adresem smithsonianmag.com.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Oto „Zimna Wojna“ jakiej nie znasz. Zobacz kulisy planu filmowego na wyjątkowej wystawie zdjęć Łukasza Bąka
19 Lut 2019
W czasie, kiedy za oceanem ekipa filmowa będzie się przygotowywać do gali w Dolby Theatre, na trzecim piętrze Domu Towarowego Mysia 3 w Warszawie, zostanie otwarta wystawa zdjęć Łukasza Bąka „Zimna Wojna - Fotografie”. Wernisaż już 24 lutego.
0
Panasonic Lumix TZ95 - 30-krotny zoom optyczny w kieszonkowym wydaniu
19 Lut 2019
Panasonic Lumix TZ95 To kolejny reprezentant kompaktów z linii TZ. Nowy model może okazać się ciekawą propozycją dla osób poszukujących funkcjonalnych rozwiązań zamkniętych w niewielkim i wszechstronnym aparacie.
0
Panasonic Lumix FZ1000 II - 16-krotny zoom optyczny w ergonomicznym korpusie
19 Lut 2019
1-calowa matryca o rozdzielczości 20,1 Mp, stabilizowany zoom o ekwiwalencie 25-400 mm, filmowanie w 4K i usprawniona ergonomia dobrze znanego korpusu - oto Panasonic Lumix FZ1000 II.
1
Kosmo Foto Mono - panchromatyczny film teraz także do średniego formatu
18 Lut 2019
Popularność panchromatycznego filmu Kosmo Foto Mono 35 mm sprawiła, że producent postanowił rozpocząć także produkcję w wersji 120 do średnioformatowych aparatów.
0