Polak wśród laureatów prestiżowego Smithsonian Photo Contest 2017

Polak wśród laureatów prestiżowego Smithsonian Photo Contest 2017

Adam Żądło został laureatem prestiżowego konkursu Smithsonian Photo Contest. Jego zdjęcie „Schody” zwyciężyło w kategorii „Altered Images”. Natomiast nagrodę Grand Prix otrzymał pochodzący z Wietnamu Thong Huu.

Za nami 15 edycja Smithsonian Photo Contest, którego głównym celem jest pokazanie piękna najdalszych zakątków świata oraz różnorodnych kultur i społeczności naszej planety. Konkurs z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i już teraz jest uznawany za jedno z bardziej prestiżowych wydarzeń w świecie fotografii. Tylko do ostatniej odsłony SPC nadesłanych zostało 48 tys. zdjęć przez fotografów ze 155 krajów. Podobnie jak w roku ubiegłym swoje prace można było zgłaszać do sześciu kategorii: Natural World, The American Experience, Travel, People, Altered Images i Mobile.

Magia o poranku

W tym roku nagroda Grand Prix Smithsonian Photo Contest została przyznana pochodzącemu z Hanoi (Wietnam) Thong Huu. Jego fotografia „Breakfast at the Weekly Market” zdaniem jurorów okazała się najlepszą spośród niespełna 50 tys. zgłoszeń. - W północnym Wietnamie ludzie przychodzą na cotygodniowy targ, by wymieniać towary i kulturę. Zwykle budzą się bardzo wcześnie, aby wejść na rynek i zjeść tutaj śniadanie – czytamy w opisie nagrodzonej fotografii.

© Thong Huu „Breakfast at the Weekly Market” (wszystkie prawa zastrzeżone) / Smithsonian Photo Contest 2017 (www.smithsonianmag.com)

Jednak ta edycja SPC okazała się także szczęśliwa dla Adama Żądło. Jego zdjęcie „Schody” zajęło pierwsze miejsce w kategorii „Altered Images”.  - Nie ma wielu innych zwierząt tak produktywnych jak owce. Dają nam wełnę, mleko, mięso. Ich wspomnienia są zazwyczaj krótkie. Pula imion jest powtarzana co dwa lata w naszym gospodarstwie. Mieliśmy już dwie Królowe, trzech Theo i cztery Bajki – brzmi opis zwycięskiego zdjęcia.

Z kolei faworytem czytelników okazał się portret autorstwa Sary Jacoby, który ukazuje Magie – dziewczynkę z rzadką duplikacją chromosomów. Poniżej prezentujemy galerię prac laureatów wyłonionych z sześciu kategorii konkursu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Więcej zdjęć finalistów wyróżnionych w poszczególnych kategoriach możecie zobaczyć na stronie smithsonianmag.com. Dla tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił i wziąć udział w konkursie mamy dobrą wiadomość. Ruszył właśnie nabór do kolejnej edycji Smithsonian Photo Contest.

Szczegółowy regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdziecie pod adresem smithsonianmag.com.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Leica na czarnej liście chińskiego rządu. Wszystko przez najnowszy film promocyjny „The Hunt”
22 Kwi 2019
Chiński rząd zbanował słowo „Leica” w mediach społecznościowych, ponieważ… najnowsze wideo promocyjne niemieckiego producenta „The Hunt” odnosi się do słynnego zdjęcia „Tank Man” zrobionego na placu Tiananmen podczas zamieszek w 1989 roku.
1
Monza AirCross 2, Mini-S I Slypod - rozwiązania dla entuzjastów filmowania
19 Kwi 2019
AirCross 2, gimbal do lustrzanek i bezlusterkowców, Mini-S, stabilizator do smartfonów i Slypod, zmotoryzowany monopod - oto trzy nowości firmy Gudsen, które poszerzają ofertę linii Moza.
0
Fotograficzna Publikacja Roku 2019 czeka na zgłoszenia
19 Kwi 2019
Trwa nabór do siódmej edycji konkursu na Fotograficzną Publikację Roku. Swoje propozycje tytułów, w których fotografia zajmuje centralne miejsce, możecie nadsyłać do 15 maja.
0
PHOTO-MATCH - rusza nabór do przeglądu portfolio w ramach Fotofestiwalu
19 Kwi 2019
To nietypowa, wciąż udoskonalana formuła przeglądu. Kładziemy w niej nacisk na networking, publiczne wystąpienia oraz równą rolę kuratorów i artystów” - mówią organizatorzy. Zgłoszenia do 17 maja.
0