Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

NASA udostępnia za darmo 3 miliony zdjęć Ziemi

Zdjęcia satelitarne przedstawiają naszą planetę w sposób, jakiego nie powstydziliby się abstrakcjoniści. Wszystkim fanom oglądania Ziemii z góry NASA dostarczyła właśnie zajęcia na długie godziny.

0

Autor: Maciej Luśtyk

10 Kwiecień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Terra jest pierwszym satelitą systemu obserwacji Ziemi o swojsko brzmiącej nazwie EOS (Earth Observing System). Wyposażona w różnego rodzaju aparaturę pomiarową, od 16 lat rejestruje zmiany zachodzące na naszym globie. Jednym z głównych urządzeń na jej pokładzie jest japoński moduł ASTER (Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer), odpowiadający za pomiar temperatury, ukształtowania terenu i ilości światła odbijanego przez powierzchnię naszej planety.

Dane dostarczane przez satelitę pozwalają między innymi zobrazować skalę zanikania lodowców, wpływ zanieczyszczenia na uprawy czy wreszcie skutki erupcji wulkanów i innych kataklizmów. Oprócz niewątpliwych wartości poznawczych, jakie oferują, zdjęcia atrakcyjnie prezentują się także pod względem wizualnym. A to wszystko za sprawą rejestrowania obrazów w 14 różnych zakresach światła, w tym w podczerwieni. 

Od 1999 roku aparat zebrał dane z ponad 99% powierzchni Ziemi, dostarczając ponad 2,95 mln zdjęć. Dzięki inicjatywie NASA, od początku kwietnia wszystkie fotografie wykonane przez satelitę dostępne są do obejrzenia i pobrania w wysokiej rozdzielczości za darmo ze strony agencji. Część z nich możecie zobaczyć w poniższej galerii.

Zobacz wszystkie zdjęcia (20)

 

Więcej zdjęć wraz z opisami znajdziecie pod adresem jpl.nasa.gov. Dodatkowe informacje o module ASTER dostępne są tutaj.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
ND Awards 2020 - Polacy na podium
ND Awards 2020 - Polacy na podium
Za nami kolejna edycja konkursu Neutral Density Photography Awards. Główną nagrodę zdobywa Natalie Lennard ze swoją naturalistyczną serią dotyczącą macierzyństwa. Na...
40
1
Leżały w szufladzie kilkadziesiąt lat  - powojenna Polska na zdjęciach Wojciecha Tuszko
Leżały w szufladzie kilkadziesiąt lat - powojenna Polska na zdjęciach Wojciecha Tuszko
Swoją pierwszą wystawę miał w wieku… 94 lat. Kuratorem był wnuk, z pomocą którego w tym roku Wojciech Tuszko wydał swój pierwszy album.
528
1
International Landscape Photographer of the Year 2020 - najlepsze zdjęcia krajobrazowe roku
International Landscape Photographer of the Year 2020 - najlepsze zdjęcia krajobrazowe roku
Oto najlepsze fotografie krajobrazu z tegorocznej odsłony konkursu ILPOTY. Wśród wyróżnionych znalazł się także Polak, Marek Biegalski.
17
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)