NASA udostępnia za darmo 3 miliony zdjęć Ziemi

Zdjęcia satelitarne przedstawiają naszą planetę w sposób, jakiego nie powstydziliby się abstrakcjoniści. Wszystkim fanom oglądania Ziemii z góry NASA dostarczyła właśnie zajęcia na długie godziny.

0
Maciej Luśtyk
10 Kwiecień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Terra jest pierwszym satelitą systemu obserwacji Ziemi o swojsko brzmiącej nazwie EOS (Earth Observing System). Wyposażona w różnego rodzaju aparaturę pomiarową, od 16 lat rejestruje zmiany zachodzące na naszym globie. Jednym z głównych urządzeń na jej pokładzie jest japoński moduł ASTER (Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer), odpowiadający za pomiar temperatury, ukształtowania terenu i ilości światła odbijanego przez powierzchnię naszej planety.

Dane dostarczane przez satelitę pozwalają między innymi zobrazować skalę zanikania lodowców, wpływ zanieczyszczenia na uprawy czy wreszcie skutki erupcji wulkanów i innych kataklizmów. Oprócz niewątpliwych wartości poznawczych, jakie oferują, zdjęcia atrakcyjnie prezentują się także pod względem wizualnym. A to wszystko za sprawą rejestrowania obrazów w 14 różnych zakresach światła, w tym w podczerwieni. 

Od 1999 roku aparat zebrał dane z ponad 99% powierzchni Ziemi, dostarczając ponad 2,95 mln zdjęć. Dzięki inicjatywie NASA, od początku kwietnia wszystkie fotografie wykonane przez satelitę dostępne są do obejrzenia i pobrania w wysokiej rozdzielczości za darmo ze strony agencji. Część z nich możecie zobaczyć w poniższej galerii.

Zobacz wszystkie zdjęcia (20)

 

Więcej zdjęć wraz z opisami znajdziecie pod adresem jpl.nasa.gov. Dodatkowe informacje o module ASTER dostępne są tutaj.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
World Photographic Cup 2020 - Polacy w gronie najlepszych drużyn na świecie
World Photographic Cup 2020 - Polacy w gronie najlepszych drużyn na świecie
WPC to konkurs fotograficzny odmienny od tego, do czego przywykliśmy. Zamiast pojedynczych zgłoszeń, rywalizują w nich drużyny profesjonalnych fotografów...
45
1
Wyniki Leica Street Photo 2019 - oto najlepsze polskie zdjęcia uliczne
Wyniki Leica Street Photo 2019 - oto najlepsze polskie zdjęcia uliczne
Dobiegła końca 9. edycja konkursu Leica Street Photo. Jury wybrało 18 laureatów, których zdjęcia już od 24 stycznia będzie można oglądać w warszawskiej Leica 6x7...
105
4
Polacy z wyróżnieniami w konkursie Monochrome Awards 2019
Polacy z wyróżnieniami w konkursie Monochrome Awards 2019
Wśród wyróżnionych fotografów w międzynarodowym konkursie fotografii czarno-białej kolejny raz znalazło się duże grono polskich twórców. Zobaczcie najlepsze...
1
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)