NASA udostępnia za darmo 3 miliony zdjęć Ziemi

Zdjęcia satelitarne przedstawiają naszą planetę w sposób, jakiego nie powstydziliby się abstrakcjoniści. Wszystkim fanom oglądania Ziemii z góry NASA dostarczyła właśnie zajęcia na długie godziny.

0
Maciej Luśtyk
10 Kwiecień 2016
Artykuł na: 6-9 minut

Terra jest pierwszym satelitą systemu obserwacji Ziemi o swojsko brzmiącej nazwie EOS (Earth Observing System). Wyposażona w różnego rodzaju aparaturę pomiarową, od 16 lat rejestruje zmiany zachodzące na naszym globie. Jednym z głównych urządzeń na jej pokładzie jest japoński moduł ASTER (Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer), odpowiadający za pomiar temperatury, ukształtowania terenu i ilości światła odbijanego przez powierzchnię naszej planety.

Dane dostarczane przez satelitę pozwalają między innymi zobrazować skalę zanikania lodowców, wpływ zanieczyszczenia na uprawy czy wreszcie skutki erupcji wulkanów i innych kataklizmów. Oprócz niewątpliwych wartości poznawczych, jakie oferują, zdjęcia atrakcyjnie prezentują się także pod względem wizualnym. A to wszystko za sprawą rejestrowania obrazów w 14 różnych zakresach światła, w tym w podczerwieni. 

Od 1999 roku aparat zebrał dane z ponad 99% powierzchni Ziemi, dostarczając ponad 2,95 mln zdjęć. Dzięki inicjatywie NASA, od początku kwietnia wszystkie fotografie wykonane przez satelitę dostępne są do obejrzenia i pobrania w wysokiej rozdzielczości za darmo ze strony agencji. Część z nich możecie zobaczyć w poniższej galerii.

Zobacz wszystkie zdjęcia (20)

 

Więcej zdjęć wraz z opisami znajdziecie pod adresem jpl.nasa.gov. Dodatkowe informacje o module ASTER dostępne są tutaj.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Fotografia artystyczna ma się dobrze. Zobaczcie najlepsze zdjęcia z LensCulture Art Photography Awards 2019
Fotografia artystyczna ma się dobrze. Zobaczcie najlepsze zdjęcia z LensCulture Art Photography...
Co roku serwis Lensculture wyłania najlepsze zdjęcia swoich użytkowników w ramach kilku konkursów tematycznych. Zobaczcie fotografie artystyczne, które w tym roku...
13
0
Daniel Petryczkiewicz: “Denerwuje mnie pozerstwo i podłączanie się pod trend eko”
Daniel Petryczkiewicz: “Denerwuje mnie pozerstwo i podłączanie się pod trend eko”
Fotograf zajmujący się głównie sportem, postanowił połączyć swoją pasję fotografowania z szerzeniem proekologicznej postawy. W projekcie “No Beauty in Plastic” zwraca...
149
1
Polacy kolejny raz triumfują w konkursie B&W Child. Zobacz najlepsze czarno-białe zdjęcia dzieci z tegorocznej edycji
Polacy kolejny raz triumfują w konkursie B&W Child. Zobacz najlepsze czarno-białe zdjęcia dzieci z...
B&W Child już od 6 lat nagradza najciekawsze monochromatyczne zdjęcia dzieci z całego świata. Właśnie dobiegła końca pierwsza część edycji na rok 2019. Powoli...
190
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)