NASA udostępnia za darmo 3 miliony zdjęć Ziemi

Zdjęcia satelitarne przedstawiają naszą planetę w sposób, jakiego nie powstydziliby się abstrakcjoniści. Wszystkim fanom oglądania Ziemii z góry NASA dostarczyła właśnie zajęcia na długie godziny.

Autor: Maciej Luśtyk

10 Kwiecień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Terra jest pierwszym satelitą systemu obserwacji Ziemi o swojsko brzmiącej nazwie EOS (Earth Observing System). Wyposażona w różnego rodzaju aparaturę pomiarową, od 16 lat rejestruje zmiany zachodzące na naszym globie. Jednym z głównych urządzeń na jej pokładzie jest japoński moduł ASTER (Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer), odpowiadający za pomiar temperatury, ukształtowania terenu i ilości światła odbijanego przez powierzchnię naszej planety.

Dane dostarczane przez satelitę pozwalają między innymi zobrazować skalę zanikania lodowców, wpływ zanieczyszczenia na uprawy czy wreszcie skutki erupcji wulkanów i innych kataklizmów. Oprócz niewątpliwych wartości poznawczych, jakie oferują, zdjęcia atrakcyjnie prezentują się także pod względem wizualnym. A to wszystko za sprawą rejestrowania obrazów w 14 różnych zakresach światła, w tym w podczerwieni. 

Od 1999 roku aparat zebrał dane z ponad 99% powierzchni Ziemi, dostarczając ponad 2,95 mln zdjęć. Dzięki inicjatywie NASA, od początku kwietnia wszystkie fotografie wykonane przez satelitę dostępne są do obejrzenia i pobrania w wysokiej rozdzielczości za darmo ze strony agencji. Część z nich możecie zobaczyć w poniższej galerii.

Zobacz wszystkie zdjęcia (20)

 

Więcej zdjęć wraz z opisami znajdziecie pod adresem jpl.nasa.gov. Dodatkowe informacje o module ASTER dostępne są tutaj.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Wieloplany w podróży - Jonathan Jasberg
Wieloplany w podróży - Jonathan Jasberg
Jonathan Jasberg w 2010 roku po raz pierwszy wyruszył w daleką podróż. To, co zaczęło się jako przygoda, z czasem przekształciło się w pełnoetatowe życie na drodze, zwłaszcza po utracie pracy w...
6
Portrait of Humanity 2024 - po prostu ludzkość
Portrait of Humanity 2024 - po prostu ludzkość
Poznaliśmy wyniki jednego z najciekawszych konkursów fotograficznych na świecie. Galeria finałowa Portrait of Humanity Vol. 6 to jak zwykle ujmujący portret ludzkości minionego...
4
Grand Press Photo 2024 - zobacz najlepsze polskie zdjęcia reportażowe ostatniego roku
Grand Press Photo 2024 - zobacz najlepsze polskie zdjęcia reportażowe ostatniego roku
Znamy już wyniki Grand Press Photo 2024. W największym polskim konkursie fotografii prasowej po raz trzeci z rzędu zwyciężył Wojciech Grzędziński. Zobaczcie wszystkie nagrodzone...
11
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)