NASA udostępnia za darmo 3 miliony zdjęć Ziemi

Zdjęcia satelitarne przedstawiają naszą planetę w sposób, jakiego nie powstydziliby się abstrakcjoniści. Wszystkim fanom oglądania Ziemii z góry NASA dostarczyła właśnie zajęcia na długie godziny.

0
Maciej Luśtyk
10 Kwiecień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Terra jest pierwszym satelitą systemu obserwacji Ziemi o swojsko brzmiącej nazwie EOS (Earth Observing System). Wyposażona w różnego rodzaju aparaturę pomiarową, od 16 lat rejestruje zmiany zachodzące na naszym globie. Jednym z głównych urządzeń na jej pokładzie jest japoński moduł ASTER (Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer), odpowiadający za pomiar temperatury, ukształtowania terenu i ilości światła odbijanego przez powierzchnię naszej planety.

Dane dostarczane przez satelitę pozwalają między innymi zobrazować skalę zanikania lodowców, wpływ zanieczyszczenia na uprawy czy wreszcie skutki erupcji wulkanów i innych kataklizmów. Oprócz niewątpliwych wartości poznawczych, jakie oferują, zdjęcia atrakcyjnie prezentują się także pod względem wizualnym. A to wszystko za sprawą rejestrowania obrazów w 14 różnych zakresach światła, w tym w podczerwieni. 

Od 1999 roku aparat zebrał dane z ponad 99% powierzchni Ziemi, dostarczając ponad 2,95 mln zdjęć. Dzięki inicjatywie NASA, od początku kwietnia wszystkie fotografie wykonane przez satelitę dostępne są do obejrzenia i pobrania w wysokiej rozdzielczości za darmo ze strony agencji. Część z nich możecie zobaczyć w poniższej galerii.

Zobacz wszystkie zdjęcia (20)

 

Więcej zdjęć wraz z opisami znajdziecie pod adresem jpl.nasa.gov. Dodatkowe informacje o module ASTER dostępne są tutaj.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Maxim Korotchenko: “Zamykanie się w granicy jednego gatunku ogranicza kreatywność”
Maxim Korotchenko: “Zamykanie się w granicy jednego gatunku ogranicza kreatywność”
Fotografia Korotchenki to mieszanka streetu i dokumentu. Niektóre kadry są malarskie i symboliczne, inne pełne humoru. Wszystko zaczęło się dziesięć lat temu, gdy...
52
4
Kalendarz Lavazza 2020 i David LaChapelle, czyli stylistyczny powrót do przeszłości
Kalendarz Lavazza 2020 i David LaChapelle, czyli stylistyczny powrót do przeszłości
Nową odsłonę popularnego kalendarza przygotował nie kto inny jak David LaChapelle. Nasze oczy cieszą charakterystyczne dla fotografa rozbuchane stylizacje, a sam...
24
0
Zobacz najlepsze polskie zdjęcia sportowe ostatniego roku. Wyniki VI edycji Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej
Zobacz najlepsze polskie zdjęcia sportowe ostatniego roku. Wyniki VI edycji Polskiego Konkursu...
Dobiegła końca 6. edycja Polskiego Konkursu Fotografii Prasowej. Oto galeria...
195
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)