Czy 116 zdjęć to wystarczająco, by opisać ludzkość?

0
Maciej Luśtyk
13 Listopad 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Czy niewiele ponad 100 zdjęć wystarczy by obca cywilizacja mogła zrozumieć kim jesteśmy? Taką próbę podjęła NASA w 1977 roku, wysyłając w kosmos sondy Voyager. Czy przez prawie 40 lat zdjęcia się nie zdezaktualizowały? Zobaczcie sami.
Nawiązanie kontaktu z obcą cywilizacją to marzenie większości astronomów. Jak jednak opisać ludzkość istotom, które nie mają z nami nic wspólnego? Taką próbę podjęła NASA w 1977 roku, wysyłając w kosmos sondy Voyager 1 i 2. Poproszono wtedy Carla Sagana, znanego astronoma i astrofizyka, o skomponowanie wiadomości, która zawierałaby najważniejsze informacje o naszym gatunku i była możliwa do rozszyfrowania przez każdą, wystarczająco zaawansowaną cywilizację.Rezultatem tego zadania był miedziany dysk gramofonowy zawierający około 90 minut muzyki z całego świata, dźwięki natury, pozdrowienia nagrane w ponad 50 językach oraz 116 zdjęć przedstawiających nas, naszą planetę i podstawowe dane na temat naszej rasy. Umieszczone na nim zdjęcia możecie zobaczyć w powyższej galerii oraz filmiku opublikowanym przez serwis vox.com.

Sondy opuściły Układ Słoneczny w 2012 roku. Do najbliższej gwiazdy na swojej drodze dotrą dopiero za około 40 000 lat. Specyficzne zdjęcia z lat 70. wydają się być też nieco nieaktualne już teraz, po niecałych 40 latach od startu, a co dopiero mówić o kilkudziesięciu tysiącleciach. Najważniejsza jest jednak idea i zamieszczone wśród fotografii kadry zawierające niezmienne informacje o naszej biologii. Aby utrzymać kosmitów “na bieżąco”, NASA planuje przesłać aktualne, wybrane przez społeczność internetową zdjęcia do pamięci wystrzelowej w kosmos w 2006 roku sondy New Horizons, która w lipcu tego roku minęła i sfotografowała Plutona. Zdjęcia kijków do selfie radzimy pominąć.

Więcej informacji o obrazach zamieszczonych na pokładzie sond Voyager znajdziecie na stronie nasa.gov.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Oto 7 projektów, które rywalizują o tytuł najlepszego fotoreportażu roku. Finaliści 2. edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera
Oto 7 projektów, które rywalizują o tytuł najlepszego fotoreportażu roku. Finaliści 2. edycji...
Reportaże o uchodźcach, osobach starszych, Wielkim Tygodniu na Sycylii, handlu ludźmi we Włoszech, ruchu Glitter Confusion, niepełnosprawnym kulturyście oraz podróży...
11
0
Widziałeś reklamę statywów Peak Design w śmiesznie niskiej cenie? Nie daj się nabrać, to oszustwo
Widziałeś reklamę statywów Peak Design w śmiesznie niskiej cenie? Nie daj się nabrać, to oszustwo
Peak Design Travel Tripod to jeden z najciekawszych statywów ostatnich lat. Okazuje się, że ktoś próbuje wykorzystać popularność projektu w serwisie Kickstarter (ponad...
17
0
Wiklinowa historia - jak ewoluują trendy fotograficzne
Wiklinowa historia - jak ewoluują trendy fotograficzne
Jedno krzesło, tysiące zdjęć. Od wyposażenia werand majętnych obywateli do symbolu ruchu Czarnych Panter w ciągu stu lat.
10
0
Powiązane artykuły