Mobile
Peak Design - nowe funkcjonalne etui do iPhone’a 16
Znamy już wyniki 73. odsłony prestiżowego konkursu Pictures of the Year International, który co roku nagradza najlepsze fotografie prasowe, sportowe i projekty reportażowe. Jak zwykle galeria finałowa obfituje w wyjątkowe zdjęcia.
Podobnie jak w ostatnich latach, plebiscyt Pictures of the Year International został podzielony na 4 główne sekcje: newsową, sportową, reportażową i edytorską, z których każda składa się z kilku podkategorii. Podobnie jak w tegorocznej edycji World Press Photo wiele z nich zdominowanych zostało przez tematy kryzysu migracyjnego i sytuacji na Bliskim Wschodzie, ale i w tym wypadku pojawiają się ciekawe i oryginalne projekty, jak chociażby reportaż Sadegha Souri, opowiadający o nieletnich kobietach oczekujących na karę śmierci w Irańskich więzieniach.
Tytuł fotografa roku rozdzielony został na 3 kategorie, a otrzymali go Carolyn Van Houten (kategoria newsowa), Al Bello (kategoria sportowa) oraz Paolo Marchetti (kategoria reportażowa), przy czym na pierwszy plan wybijają się tutaj poruszające zdjęcia tego ostatniego, który jest zresztą jednym z laureatów zeszłorocznej edycji World Press Photo. Zdjęcia fotografa otrzymały też wyróżnienie w kategoriach poświęconych nauce i środowisku.
(Po kliknięciu w poniższe galerie, zdjęcia możecie przewijać za pomocą strzałek na klawiaturze.)
Paolo Marchetti
Al Bello
Carolyn Van Houten
Jak już wspomnieliśmy, sekcję newsową zdominowały zdjęcia poświęcone sytuacji na Bliskim Wschodzie - wygrały aż w 3 kategoriach pojedynczych i jednej zbiorowej. Mamy też ciekawe portrety i cykle, między innymi seria Francine Orr poświęcona mieszkańcom podrzędnego motelu w Kalifornii.
Francine Orr
Laszlo Vegh
Kategoria sportowa nie zaskakuje ale i tak zdaje się prezentować ciekawiej niż to co mieliśmy okazję oglądać przy okazji konkursu World Press Photo. Podobnie jak w sekcji newsowej najlepsze wrażenie robi cykl, w tym wypadku seria o licealnych drużynach koszykówki z Bronksu, autorstwa Todda Heislera.
Todd Heisler
Sekcja reportażowa to wyjątkowe, przejmujące cykle. Na uwagę zasługuje w szczególności czarno-biała seria Caspera Dalhoffa, dokumentująca duńską społeczność psychicznie chorych i upośledzonych osób i wspomniany już we wstępie cykl Sadegha Souri. Wśród nagrodzonych znalazł się także reportaż Brenta Stirtona, który został wyróżniony w tegorocznej edycji plebiscytu WPP. W kategorii reportażowej specjalne wyróżnienie otrzymał też cykl fotografii z lotu ptaka, wykonanych przez rodzimego fotografa, Kacpra Kowalskiego.
Paolo Marchetti
Brent Stirton
Mark Peterson
Sadegh Souri
Newsha Tavakolian
Hossein Fatemi
Casper Dalhoff
Osobną nagrodę przyznano także za najlepszą fotograficzną publikację roku, którą otrzymała książka Generation AK autorstwa Stephena Duponta. Nagrodzone zdjęcia będą prezentowane na wystawie, która w ciągu roku odwiedzi kilka muzeów i festiwali fotograficznych. Więcej informacji o konkursie oraz wszystkie wyróżnione prace znajdziecie pod adresem poyi.org.