Poznaliśmy wyniki 73. edycji Pictures of the Year International

Znamy już wyniki 73. odsłony prestiżowego konkursu Pictures of the Year International, który co roku nagradza najlepsze fotografie prasowe, sportowe i projekty reportażowe. Jak zwykle galeria finałowa obfituje w wyjątkowe zdjęcia.

Autor: Maciej Luśtyk

2 Marzec 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Podobnie jak w ostatnich latach, plebiscyt Pictures of the Year International został podzielony na 4 główne sekcje: newsową, sportową, reportażową i edytorską, z których każda składa się z kilku podkategorii. Podobnie jak w tegorocznej edycji World Press Photo wiele z nich zdominowanych zostało przez tematy kryzysu migracyjnego i sytuacji na Bliskim Wschodzie, ale i w tym wypadku pojawiają się ciekawe i oryginalne projekty, jak chociażby reportaż Sadegha Souri, opowiadający o nieletnich kobietach oczekujących na karę śmierci w Irańskich więzieniach.

Tytuł fotografa roku rozdzielony został na 3 kategorie, a otrzymali go Carolyn Van Houten (kategoria newsowa), Al Bello (kategoria sportowa) oraz Paolo Marchetti (kategoria reportażowa), przy czym na pierwszy plan wybijają się tutaj poruszające zdjęcia tego ostatniego, który jest zresztą jednym z laureatów zeszłorocznej edycji World Press Photo. Zdjęcia fotografa otrzymały też wyróżnienie w kategoriach poświęconych nauce i środowisku.

(Po kliknięciu w poniższe galerie, zdjęcia możecie przewijać za pomocą strzałek na klawiaturze.)

 

Photographer of the Year:

Paolo Marchetti

Sports Photographer of the Year:

Al Bello

Photographer of the Year - Newspaper:

Carolyn Van Houten

Jak już wspomnieliśmy, sekcję newsową zdominowały zdjęcia poświęcone sytuacji na Bliskim Wschodzie - wygrały aż w 3 kategoriach pojedynczych i jednej zbiorowej. Mamy też ciekawe portrety i cykle, między innymi seria Francine Orr poświęcona mieszkańcom podrzędnego motelu w Kalifornii.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

 

1. miejsce w kategorii Issue Reporting Picture Story:

Francine Orr

1. miejsce w kategorii Feature Picture Story:

Laszlo Vegh

Kategoria sportowa nie zaskakuje ale i tak zdaje się prezentować ciekawiej niż to co mieliśmy okazję oglądać przy okazji konkursu World Press Photo. Podobnie jak w sekcji newsowej najlepsze wrażenie robi cykl, w tym wypadku seria o licealnych drużynach koszykówki z Bronksu, autorstwa Todda Heislera.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

1. miejsce w kategorii Sports Picture Story

Todd Heisler

Sekcja reportażowa to wyjątkowe, przejmujące cykle. Na uwagę zasługuje w szczególności czarno-biała seria Caspera Dalhoffa, dokumentująca duńską społeczność psychicznie chorych i upośledzonych osób i wspomniany już we wstępie cykl Sadegha Souri. Wśród nagrodzonych znalazł się także reportaż Brenta Stirtona, który został wyróżniony w tegorocznej edycji plebiscytu WPP. W kategorii reportażowej specjalne wyróżnienie otrzymał też cykl fotografii z lotu ptaka, wykonanych przez rodzimego fotografa, Kacpra Kowalskiego.

 

1. miejsce w kategorii Science & Natural History:

Paolo Marchetti

1. miejsce w kategorii Environmental Vision Award:

Brent Stirton

1. miejsce w kategorii News Pictures Story:

Mark Peterson

1. miejsce w kategorii Issue Reporting Picture Story

Sadegh Souri

1. miejsce w kategorii Feature Picture Story:

Newsha Tavakolian

1. miejsce w kategorii World Understanding Award:

Hossein Fatemi

1. miejsce w kategorii Community Awareness Award

Casper Dalhoff

Osobną nagrodę przyznano także za najlepszą fotograficzną publikację roku, którą otrzymała książka Generation AK autorstwa Stephena Duponta. Nagrodzone zdjęcia będą prezentowane na wystawie, która w ciągu roku odwiedzi kilka muzeów i festiwali fotograficznych. Więcej informacji o konkursie oraz wszystkie wyróżnione prace znajdziecie pod adresem poyi.org.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Świat ma jeszcze wiele do pokazania. Oto najlepsze zdjęcia z Travel Photographer of the Year 2023
Świat ma jeszcze wiele do pokazania. Oto najlepsze zdjęcia z Travel Photographer of the Year 2023
Za nami kolejna edycja jednego z najważniejszych konkursów fotografii podróżniczej na świecie. Zobaczcie prace tegorocznych zwycięzców, wśród których znaleźli się także Polacy.
17
"Najgorszą reakcją na zdjęcia jest brak reakcji" - street Wojciecha Ryzińskiego
"Najgorszą reakcją na zdjęcia jest brak reakcji" - street Wojciecha Ryzińskiego
Wojtek Ryziński to fotograf mieszkający w Irlandii, a urodzony w Gliwicach. Pasjonat fotografii ulicznej oraz dokumentalnej, uczestnik wielu warsztatów fotograficznych.
21
SWPA 2024 - Barbara Szydłowska z najlepszym polskim zdjęciem w konkursie
SWPA 2024 - Barbara Szydłowska z najlepszym polskim zdjęciem w konkursie
Barbara Szydłowska została laureatka nagrody Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2024. Fotografka opowiada o zwycięskim kadrze. Zobaczcie wszystkich...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)