Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Poznaliśmy wyniki 73. edycji Pictures of the Year International

Znamy już wyniki 73. odsłony prestiżowego konkursu Pictures of the Year International, który co roku nagradza najlepsze fotografie prasowe, sportowe i projekty reportażowe. Jak zwykle galeria finałowa obfituje w wyjątkowe zdjęcia.

0

Autor: Maciej Luśtyk

2 Marzec 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Podobnie jak w ostatnich latach, plebiscyt Pictures of the Year International został podzielony na 4 główne sekcje: newsową, sportową, reportażową i edytorską, z których każda składa się z kilku podkategorii. Podobnie jak w tegorocznej edycji World Press Photo wiele z nich zdominowanych zostało przez tematy kryzysu migracyjnego i sytuacji na Bliskim Wschodzie, ale i w tym wypadku pojawiają się ciekawe i oryginalne projekty, jak chociażby reportaż Sadegha Souri, opowiadający o nieletnich kobietach oczekujących na karę śmierci w Irańskich więzieniach.

Tytuł fotografa roku rozdzielony został na 3 kategorie, a otrzymali go Carolyn Van Houten (kategoria newsowa), Al Bello (kategoria sportowa) oraz Paolo Marchetti (kategoria reportażowa), przy czym na pierwszy plan wybijają się tutaj poruszające zdjęcia tego ostatniego, który jest zresztą jednym z laureatów zeszłorocznej edycji World Press Photo. Zdjęcia fotografa otrzymały też wyróżnienie w kategoriach poświęconych nauce i środowisku.

(Po kliknięciu w poniższe galerie, zdjęcia możecie przewijać za pomocą strzałek na klawiaturze.)

 

Photographer of the Year:

Paolo Marchetti

Sports Photographer of the Year:

Al Bello

Photographer of the Year - Newspaper:

Carolyn Van Houten

Jak już wspomnieliśmy, sekcję newsową zdominowały zdjęcia poświęcone sytuacji na Bliskim Wschodzie - wygrały aż w 3 kategoriach pojedynczych i jednej zbiorowej. Mamy też ciekawe portrety i cykle, między innymi seria Francine Orr poświęcona mieszkańcom podrzędnego motelu w Kalifornii.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

 

1. miejsce w kategorii Issue Reporting Picture Story:

Francine Orr

1. miejsce w kategorii Feature Picture Story:

Laszlo Vegh

Kategoria sportowa nie zaskakuje ale i tak zdaje się prezentować ciekawiej niż to co mieliśmy okazję oglądać przy okazji konkursu World Press Photo. Podobnie jak w sekcji newsowej najlepsze wrażenie robi cykl, w tym wypadku seria o licealnych drużynach koszykówki z Bronksu, autorstwa Todda Heislera.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

1. miejsce w kategorii Sports Picture Story

Todd Heisler

Sekcja reportażowa to wyjątkowe, przejmujące cykle. Na uwagę zasługuje w szczególności czarno-biała seria Caspera Dalhoffa, dokumentująca duńską społeczność psychicznie chorych i upośledzonych osób i wspomniany już we wstępie cykl Sadegha Souri. Wśród nagrodzonych znalazł się także reportaż Brenta Stirtona, który został wyróżniony w tegorocznej edycji plebiscytu WPP. W kategorii reportażowej specjalne wyróżnienie otrzymał też cykl fotografii z lotu ptaka, wykonanych przez rodzimego fotografa, Kacpra Kowalskiego.

 

1. miejsce w kategorii Science & Natural History:

Paolo Marchetti

1. miejsce w kategorii Environmental Vision Award:

Brent Stirton

1. miejsce w kategorii News Pictures Story:

Mark Peterson

1. miejsce w kategorii Issue Reporting Picture Story

Sadegh Souri

1. miejsce w kategorii Feature Picture Story:

Newsha Tavakolian

1. miejsce w kategorii World Understanding Award:

Hossein Fatemi

1. miejsce w kategorii Community Awareness Award

Casper Dalhoff

Osobną nagrodę przyznano także za najlepszą fotograficzną publikację roku, którą otrzymała książka Generation AK autorstwa Stephena Duponta. Nagrodzone zdjęcia będą prezentowane na wystawie, która w ciągu roku odwiedzi kilka muzeów i festiwali fotograficznych. Więcej informacji o konkursie oraz wszystkie wyróżnione prace znajdziecie pod adresem poyi.org.

 

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Versace po kongijsku - La Sape w obiektywie Tariqa Zaidiego
Versace po kongijsku - La Sape w obiektywie Tariqa Zaidiego
Gdy przechodzą ulicami Brazzaville i Kinszasy, nie sposób nie zwrócić na nich uwagi. O sapeurs, przedstawicielach barwnej afrykańskiej subkultury, w nowej książce fotograficznej...
21
0
Samosioły - portrety mieszkańców Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia
Samosioły - portrety mieszkańców Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia
Już kilka miesięcy po największej katastrofie w historii energetyki jądrowej na otoczony drutem kolczastym teren zaczęli wracać ludzie. Niektórzy mieszkańcy Czarnobyla i okolic chcieli znów...
410
1
Wirtualny „Portret w Koronie” to pretekst do poznania historii drugiego człowieka
Wirtualny „Portret w Koronie” to pretekst do poznania historii drugiego człowieka
Nigdy nie wiemy co dzieje się za zamkniętymi drzwiami. Postanowiłam zapukać do paru - mówi Anna Bedyńska, laureatka World Press Photo, która o czasach pandemii...
11
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)