Projekt "W OKNIE i za OKNEM"

W ubiegłym roku słubicka galeria OKNO obchodziła pięciolecie. Urodziny stały się inspiracją do stworzenia projektu, który łączyłby działania i zadania odbywające się zarówno w galerii OKNO, jak również za OKNEM, czyli poza przestrzenią galeryjną. Do udziału w projekcie zaproszono dziewięciu artystów z Polski i Niemiec, których prace można będzie oglądać na wystawie "W OKNIE i za OKNEM" podsumowującej projekt.
0
Marta Sinior
3 Wrzesień 2008
Artykuł na: 6-9 minut

Realizacja projektu W OKNIE i za OKNEM odbywała się w formie różnych działań artystycznych. Obejmowała m.in: warsztaty fotograficzne dla młodzieży i dorosłych, wydanie publikacji oraz organizację indywidualnych projektów dotyczących postrzegania pogranicza (Słubic i Frankfurtu), jego specyfiki przez artystów fotografików z Polski i Niemiec. W ramach projektu została wydana ulotka, jak również album dokumentujący 5-letnią działalność słubickiej galerii - zorganizowane wystawy, warsztaty, realizowane przedsięwzięcia oraz efekty polsko-niemieckiego projektu W OKNIE i za OKNEM.

Przez pięć lat działalności galerii OKNO można było zobaczyć fotografię w różnych odsłonach i odmianach: od fotografii kreacyjnej po dokumentalną. Równolegle z działalnością wystawienniczą, galeria prowadziła bardzo ważną funkcję edukacyjną, organizując regularnie warsztaty i spotkania z prezentowanymi w galerii artystami. We wstępie do katalogu galerii Zbigniew Tomaszczuk napisał: (... ) Zakres działania galerii daleko wykracza poza formę wystawienniczą. Poprzez organizację warsztatów towarzyszących autorskim prezentacjom wzbogaca wiedzę z zakresu fotografii jako dyscypliny artystycznej często wykraczającej poza swe autonomiczne cechy w stronę intermedialności (instalacje, obiekty, działania typu performances czy łączenie fotografii z rysunkiem i malarstwem). Powstało miejsce kształtujące aktywny stosunek do otaczającego świata. Prezentowane wystawy wybitnych indywidualności i interesujących debiutantów stworzyły szanse na odkrycie u widza wrażliwości estetycznych oraz artystycznego smaku, i co ważne stworzyły szanse na poznanie i analizę najnowszych trendów w sztuce. Istotną sprawą jest również to, że miejsce to pełni funkcje integrujące różne środowiska społeczno - zawodowe. Galeria wykorzystuje swoje nadgraniczne usytuowanie, pełniąc ważną rolę promocji polskiej sztuki, stwarzając szanse na zauważenie jej przez niemieckich kuratorów i galerzystów. Poprzez uczestnictwo w proponowanych przez Galerię warsztatach, wykładach i prezentacjach rozszerzył się krąg nie tylko świadomych odbiorców sztuk wizualnych ale również potencjalnych twórców. Bardzo ważne jest, iż znaczą część odbiorców prezentowanej w Galerii sztuki stanowi młode pokolenie, które przecież będzie w przyszłości stanowić o jej istocie jak, również o jej promocji. Tym samym miejsce to daleko wykroczyło poza swoje działanie lokalne, stając się jednym z najważniejszych, wartych do naśladowania punktów promocji sztuki współczesnej w Polsce.

fot. Marianna Michałowska

Na wystawie, otwieranej 12 września, zaprezentowanych zostanie dziewięć indywidualnych realizacji inspirowanych pograniczem. Zaproszeni do udziału w projekcie artyści spędzili w Słubicach i Frankfurcie kilka dni - chodzili własnymi ścieżkami, obserwowali, rozmawiali, zawierali przyjaźnie. W ten sposób kształtowali swój punkt widzenia, wyrabiali poglądy, a w konsekwencji rodził się pomysł na koncepcyjną realizacje. Powstały bardzo interesujące i różne prace i to zarówno w samej koncepcji, sposobie obrazowania, rejestracji pogranicza, jak również w przekazywanych emocjach. Każdy artysta przygotował 12 realizacji fotograficznych. W projekcie wzięli udział artyści tacy jak: Jan Lemitz, Mona Filz, Claudi Tröger, Marek Poźniak, Marianna Michałowska, Andrzej P. Florkowski, Leszek Krutulski, Michał Bojara, Anna Panek-Kusz.

fot. Jan Lemitz

Poniżej zamieszczamy wypowiedzi artystów biorących udział w przedsięwzięciu:

Pomiędzy brzegami, Marianna Michałowska: Dwa brzegi tej samej rzeki. Czym się różnią? W czym są sobie podobne?
Budynki, drzewa, ławki, elementy natury i obiekty wytworzone przez człowieka. Gdzie jest granica, która nam powie, że po drugiej stronie mówimy innymi językami?
Widoki przestrzeni i obiektów nakładają się na siebie. Już nie umiem odróżnić jednej strony od drugiej...

Bazar, Mona Filz: (...). Koszulki z napisami kokaina i dziwki, Dynamo Dresden, Ballack i Marcelinho czekają tak samo na interesantów, jak milutkie koce syntetyczne z Kubusiem Puchatkiem, zabawki dla psów, akcesoria do samochodów, komplety łazienkowe, kastety i pięcioramienne gwiazdy o ostrych kantach (...)

Okna, Claudia Tröger: Okna, które pozwalają na spojrzenie przez nie na coś innego,
Okna jako lustra mieszkających za nimi ludzi,
Okna, które zasłaniają widok ale odbijają otoczenie, realną lub zniekształconą.

Słubice, Marek Poźniak: (...) Fotografowałem z pozycji fotografa - amatora z początku XX w., naśladując widoczki znane z ówczesnych kart pocztowych (...). Pierwszy kontakt z obrazem przywołuje wrażenie przeszłości - dopiero dokładniejsze oglądanie, zbliżenie się do niego pokazuje czas pochodzenia zdjęcia. Drobne szczegóły ale również atrybuty współczesności są bardzo wyraźne. (...)

Słubice - Frankfurt, Michał Bojara: (...) Szukanie podobieństwa, zabawa obrazem, i podświadomy jeden wspólny punkt - kolor który pojawia się w symbolach obu krajów, nie słuchając odgłosów, subiektywnie, prywatnie przyglądałem się jednemu i drugiemu miastu.
Gdyby nie dźwięki, miałbym wrażenie że nie przekroczyłem granicy miedzy Państwami.
Ciągle mam takie wrażenie.

Transgraniczność znaczy wspólność. Czy lubię podobieństwa? Tak, Leszek Krutulski: (...) Granica to taki specyficzny obszar gdzie podobieństwa widać jak na dłoni. Zwyczajni ludzie wolą chodzić po równym chodniku, są w stanie cieszyć się estetyką małej i dużej architektury, lubią popatrzeć na zachód słońca, a niektórzy jest ich niestety mniej są w stanie zachwycić się wschodem słońca (...).
Są też oczywiście różnice i nie można o nich zapominać. (...) Pamiętam stałem na nabrzeżu we Frankfurcie nad Odrą kawałek ode mnie stał starszy niż ja człowiek. I niestety ja patrzyłem na Odrę, a on na Oder.

Moje przestrzenie, Anna Panek-Kusz: Każdy z nas ma swoje przestrzenie, w których się porusza, żyje, z którymi obcuje. (...) Tak dobrze je znamy, że przestajemy je widzieć. Codzienność, rutyna przytłacza, dlatego warto mieć własne, wewnętrzne przestrzenie, IKAROWSKIE przestrzenie, z Dedalem u boku, które pozwalają dotknąć chmur, które uskrzydlają choćby na chwilę ....Wtedy każdy dzień to odkrywanie, pasja, przygoda. Można to odnaleźć w każdym miejscu na ziemi, również w Słubicach i Frankfurcie (...)

Powidoki (Słubice/Frankfurt), Andrzej P. Florkowski: W przedstawionych pracach podjąłem próbę połączenia starej techniki fotograficznej z nowym spojrzeniem na oba miasta. Do zdjęć wykorzystałem stary aparat typu box z początku XXw. (...) Rozdzielczość obiektywu i niski stopień przenoszenia szczegółów wykorzystałem do nadania plastyce obrazu zupełnie nowego wymiaru (...).

Jan Lemitz: Rezultatem otwarcia granicy nie jest jej zniknięcie, czy zlikwidowanie, a raczej zmiany i przemieszczenia (...) Bez wszelkich nawiązań do tego, co przedtem, czy potem, powstają wycinki i zdjęcia momentu, jako obrazu teraźniejszości. Zdjęcia opisują właśnie to niejasne, często improwizacyjne i prowizoryczne umiejscowienie się w czasie, który już nie jest dniem wczorajszym, ale też jeszcze nie jutrem.

Kurator wystawy: Anna Panek-Kusz.

Wystawa w ramach projektu: "W OKNIE i za OKNEM" dofinansowanego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemiecką.

Projekt W OKNIE i za OKNEM

Otwarcie wystawy: 12 września 2008 godzina 18.00

Galeria OKNO
ul. 1 maja 1, Słubice

{GAL|25881
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Spójrz na świat oczami młodych twórców. Poznaliśmy wyniki konkursu “To My Tworzymy Świat”
Spójrz na świat oczami młodych twórców. Poznaliśmy wyniki konkursu “To My Tworzymy Świat”
Jak widzą rzeczywistość młodzi fotografowie w wieku 13-18 lat? Przekonajcie się oglądając materiały wyróżnione w konkursie “To My Tworzymy Świat”.
34
0
World Photographic Cup 2020 - Polacy w gronie najlepszych drużyn na świecie
World Photographic Cup 2020 - Polacy w gronie najlepszych drużyn na świecie
WPC to konkurs fotograficzny odmienny od tego, do czego przywykliśmy. Zamiast pojedynczych zgłoszeń, rywalizują w nich drużyny profesjonalnych fotografów...
51
1
Wyniki Leica Street Photo 2019 - oto najlepsze polskie zdjęcia uliczne
Wyniki Leica Street Photo 2019 - oto najlepsze polskie zdjęcia uliczne
Dobiegła końca 9. edycja konkursu Leica Street Photo. Jury wybrało 18 laureatów, których zdjęcia już od 24 stycznia będzie można oglądać w warszawskiej Leica 6x7...
186
6
Powiązane artykuły