World Press Photo 2003

Dzisiaj o 11:00 jury międzynarodowego konkursu World Press Photo ogłosiło wyniki tegorocznej, 46. edycji konkursu. Podczas 11 dni obrad oceniono kandydatury 53 597 zdjęć nadesłanych przez 3,913 profesjonalnych fotografów ze 118 krajów.
Dzisiaj o 11:00 jury międzynarodowego konkursu World Press Photo ogłosiło wyniki tegorocznej, 46. edycji konkursu. Podczas 11 dni obrad oceniono kandydatury 53 597 zdjęć nadesłanych przez 3,913 profesjonalnych fotografów ze 118 krajów. Najwięcej w historii tego najbardziej prestiżowego konkursu fotografii prasowej. Jak podkreślają organizatorzy z roku na rok coraz więcej zdjęć nadsyłanych jest w formacie cyfrowym.W tej edycji Fotografią Roku 2002 zostało zdjęcie armeńskiego fotografa Erica Grigoriana pracującego w Los Angeles dla agencji Polaris Images.Poruszająca fotografia przedstawia chłopca ściskającego spodnie zmarłego ojca - ofiary trzęsienia ziemi w Iranie. Chłopiec w otoczeniu żołnierzy i mieszkańców przykucnął na świeżym grobie swojego ojca. Zdjęcie zostało wykonane 23 czerwca 2002 po 6-stopniowym trzęsieniu ziemi w prowincji Quazin w północno-zachodnim Iranie. W kataklizmie zginęło ponad 500 osób z 12 wiosek.

Wśród nagrodzonych prac nie zbrakło fotografii symbolizujących minione lub przyszłe konflikty: portretów Collina Powella i Yassera Arafata, reportaży z Palestyny, Afganistanu, Chińskiej Republiki Ludowej i Korei Północnej. Wyróżnione zdjęcia pokazują także tragedie 2002 roku: atak czeczeńskich terrorystów na teatr na Dubrowce i trzęsienie ziemi w Iranie. Ponadto fotografie przypomniały o najważniejszych problemach współczesnej cywilizacji, takich jak AIDS, prostytucja i obozy uchodźców.

We wszystkich kategoriach nagrodzonych zostało 55 fotografów z 12 krajów: Armenii, Australii, Belgii, Kanady, Kolumbii, Czech, Danii, Finlandii. Francji, Niemiec, Węgier, Włoch, Japonii, Peru, Polski, Rosji, RPA, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i USA.

Oto lista zwycięzców w poszczególnych kategoriach:
;Sport reportaż: Balazs Gardi;Sztuka: Dan Winters;Sztuka reportaż: Peter Bialobrzeski;Życie codzienne: Christophe Gin;Życie codzienne reportaż: Casper Dalhoff;Nauka i technika: Matias Costa;Nauka i technika reportaż: Peter Essick;Przyroda i środowisko: Antonin Kratochvil;Przyroda i środowisko reportaż: Nick Nichols.]
Należy też wspomnieć o trzeciej nagrodzie Witolda Krassowskiego w kategorii Nauka i technika. Reportaż. Zdjęcia nie znalazły się w pakiecie prasowym, ale można je obejrzeć na stronach organizatora. Gratulujemy.

Pełną listę zwycięzców można obejrzeć na stronach www.worldpressphoto.com

Skład jury:

Przewodniczący:
Shahidul Alam, Bangladesz, fotograf i dyrektor Drik Picture Library

Członkowie:
Pierre Fernandez, Francja, chief picture editor Agence France-Presse
Eva Fischer, Niemcy, picture editor Süddeutsche Zeitung Magazin
Sarah Harbutt, USA, director of photography Newsweek
Mitsuaki Iwago, Japonia, fotograf
Margot Klingsporn, Niemcy, dyrektor Focus Photo und Presseagentur
Herbert Mabuza, RPA, picture editor The Sunday Times
Pablo Ortiz Monasterio, Meksyk, fotograf i picture editor Letras Libres
Paolo Pellegrin, Włochy, fotograf Magnum Photos
Brechtje Rood, Holandia, picture editor Trouw
Maggie Steber, USA, director of photography The Miami Herald
Andrew Wong, Chiny, fotograf Greater China, Reuters
Alexander Zemlianichenko, Rosja, fotograf Moscow Bureau, The Associated
Press

Sekretariat:
Adriaan Monshouwer, Holandia, manager design and communication Wolters-Noordhoff

Nagrodzone zdjęcia będzie można również obejrzeć na wystawach w Polsce. Jak poinformowała nas agencja EKPictures, w dniach 9 czerwca - 7 lipca 2003 zdjęcia będą wystawione w Pałacu Kultury i Nauki. O innych miejscach ekspozycji w kraju poinformujemy wkrótce.

Tutaj przeczytasz relację z wernisażu wystawy World Press Photo 2002 w Warszawie.
Zobacz wszystkie zdjęcia (19)
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Trwa Brzeski Festiwal Fotografii Otworkowej. Zobacz co przygotowali organizatorzy
25 Kwi 2019
To już czwarta edycja Brzeskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej. Święto fotografowania camerą obscurą potrwa w Brzegu w województwie opolskim jeszcze do niedzieli 28 kwietnia.
0
Tamron 35-150 mm f/2.8-4 Di VC OSD - wszechstronny zoom do Canona i Nikona
25 Kwi 2019
Wyrazisty obraz, zaawansowana optyka ze stabilizacją, wydajny autofokus oraz uszczelnienia newralgicznych miejsc obiektywu - oto zaprezentowany Tamron 35-150 mm f/2.8-4 Di VC OSD.
0
„Nieskończoność dalekich dróg. Podsłuchana i podpatrzona Zofia Rydet” - pokaz filmu już dziś w CK Lublin
25 Kwi 2019
Pracownia Fotografii Centrum Kultury w Lublinie zaprasza na cykl filmów poświęconych fotografii - Ruchome kadry. Już dziś (25 kwietnia) o 18:00 odbędzie się pokaz filmu poświęconego legendarnej Zofii Rydet, w którym ona sama jest narratorką!
0
Zeiss Otus 100 mm f/1.4 - nowy król obiektywów portretowych?
25 Kwi 2019
Nowy pełnoklatkowy obiektyw z serii Otus, kierowany do użytkowników lustrzanek Canon i Nikon oferować ma wszystko, by jakość wykonywanych z jego pomocą portretów stała na jak najwyższym poziomie.
1