World Press Photo 2002

Dzisiaj międzynarodowe jury ogłosiło wyniki tegorocznej edycji World Press Photo. Nagrodę główną World Press Photo of the Year 2001 otrzymał duński fotograf Erik Refner.

Już po raz 45. międzynarodowe jury wybrało najlepsze fotografie prasowe zeszłego roku. Konkurs World Press Photo uważany jest za najbardziej przestiżowe wyróżnienie wśród zawodowych fotografów prasowych.Udział w tegorocznej edycji wzięło 4 171 fotografów ze 123 krajów. Nagrodzone fotografie zostały wybrane spośród 49 235 nadesłanych zdjęć. W tym roku ponad połowa (55,7%) fotografii została zgłoszona w postaci cyfrowej. To prawie dwa razy więcej niż zeszłym roku (27,5%). Jury pod przewodnictwem Rogera Hutchingsa obradowało w Amsterdamie. Niestety w tym roku nie było polskich akcentów, natomiast nagrody w dziewięciu kategoriach otrzymali fotografowie 19 narodowości.
Nagrodę główną otrzymał Erik Refner (Dania) za zdjęcie przedstawiające ciało rocznego chłopca podczas przygotowań do pogrzebu. Zdjęcie zostało wykonane w czerwcu zeszłego roku w obozie uchodźców w Pakistanie, gdzie rodzina dziecka uciekła z północnego Afganistanu. Fotografia jest częścią reportażu, który otrzymał drugą nagrodę w kategorii "Ludzie w wiadomościach" (People in the News Strories).

fot. Erik RefnerJest to jedno z najlepszych zdjęć jakie otrzymało tą prestiżową nagrodę. Dziecko wygląda jakby spało, jednak po chwili widz zauważa nienaturalną obecność starczych rąk kontrastującą z gładką bielą płótna. Jakby sama śmierć szykowała dziecko do drogi na tamten świat. Zwraca uwagę doskonała kompozycja kadru - nie ma zbędnych szczegółów, które odwracałyby uwagę widza. Zdjęcie jest tak doskonałe jakby wykonane zostało w studiu, a nie w obozie dla uchodźców. Potwiedza klasę fotografa.
Erik Refner otrzyma nagrodę w wysokości 10 000 euro. Ceremonia odbędzie się 21 kwietnia 2002 w Amsterdamie i będą jej towarzyszyć dni poświęcone fotografii. Będzie można wysłuchać prelekcji i wykładów oraz objrzeć szereg wystaw, w tym również wystawę prac zwycięzcy tegorocznego konkursu.

Wśród innych nagrodzonych prac uwagę zwracają poruszające zdjęcia ataku terorystycznego na wieżowce World Trade Center w Nowym Jorku. Ten temat otrzymał nagrody w kategorii Wydarzenie (Spot News) oraz "Ludzie w wiadomościach" (People in the News Strories).

fot. James NachtweyGeneralnie temat ataku na WTC i wojna z teroryzmem zdominowały tegoroczne wydanie konkursu. Jednak w porównaniu z wcześniejszymi edycjami, zdjęcia są bardziej symboliczne - nie epatują nieszczęściem i krwią. Przekazują treść poprzez symbol, niedopowiedzenie.
Najlepsze naszym zdaniem zdjęcia można obejrzeć klikając na ilustracje obok. Pełna lista zwycięzców i pozostałe nagrodzone prace znajdują się na oficjalnych stronach World Press Photo.

Wystawa jak co roku odwiedzi Polskę, oto wstępny kalendarz:

  • 10-31 maja Poznań, Centrum Kultury "Zamek"
  • 13 czerwca - 14 lipca Warszawa, Pałac Kultury i Nauki
  • 4-27 październik Sopot, Państwowa Galeria Sztuki


Aktualną listę można odnaleźć na stronach organizatora.
Zaskakuje brak warszawskiej "Zachęty", która już tradycyjnie wystawiała nagrodzone fotografie. Rzecznik prasowy galerii potwierdziła tą informację.

Sponsorami Fundacji World Press Photo są Canon, KLM i Kodak Professional.
Wszystkie zdjęcia zostały opublikowane za wiedzą i zgodą organizatora i są objęte prawami autorskimi.

Zobacz wszystkie zdjęcia (14)

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Leica na czarnej liście chińskiego rządu. Wszystko przez najnowszy film promocyjny „The Hunt”
22 Kwi 2019
Chiński rząd zbanował słowo „Leica” w mediach społecznościowych, ponieważ… najnowsze wideo promocyjne niemieckiego producenta „The Hunt” odnosi się do słynnego zdjęcia „Tank Man” zrobionego na placu Tiananmen podczas zamieszek w 1989 roku.
1
Monza AirCross 2, Mini-S I Slypod - rozwiązania dla entuzjastów filmowania
19 Kwi 2019
AirCross 2, gimbal do lustrzanek i bezlusterkowców, Mini-S, stabilizator do smartfonów i Slypod, zmotoryzowany monopod - oto trzy nowości firmy Gudsen, które poszerzają ofertę linii Moza.
0
Fotograficzna Publikacja Roku 2019 czeka na zgłoszenia
19 Kwi 2019
Trwa nabór do siódmej edycji konkursu na Fotograficzną Publikację Roku. Swoje propozycje tytułów, w których fotografia zajmuje centralne miejsce, możecie nadsyłać do 15 maja.
0
PHOTO-MATCH - rusza nabór do przeglądu portfolio w ramach Fotofestiwalu
19 Kwi 2019
To nietypowa, wciąż udoskonalana formuła przeglądu. Kładziemy w niej nacisk na networking, publiczne wystąpienia oraz równą rolę kuratorów i artystów” - mówią organizatorzy. Zgłoszenia do 17 maja.
0