World Press Photo 2002

0
Michał Sułkiewicz
15 Luty 2002
Artykuł na: 6-9 minut

Dzisiaj międzynarodowe jury ogłosiło wyniki tegorocznej edycji World Press Photo. Nagrodę główną World Press Photo of the Year 2001 otrzymał duński fotograf Erik Refner.

Już po raz 45. międzynarodowe jury wybrało najlepsze fotografie prasowe zeszłego roku. Konkurs World Press Photo uważany jest za najbardziej przestiżowe wyróżnienie wśród zawodowych fotografów prasowych.Udział w tegorocznej edycji wzięło 4 171 fotografów ze 123 krajów. Nagrodzone fotografie zostały wybrane spośród 49 235 nadesłanych zdjęć. W tym roku ponad połowa (55,7%) fotografii została zgłoszona w postaci cyfrowej. To prawie dwa razy więcej niż zeszłym roku (27,5%). Jury pod przewodnictwem Rogera Hutchingsa obradowało w Amsterdamie. Niestety w tym roku nie było polskich akcentów, natomiast nagrody w dziewięciu kategoriach otrzymali fotografowie 19 narodowości.
Nagrodę główną otrzymał Erik Refner (Dania) za zdjęcie przedstawiające ciało rocznego chłopca podczas przygotowań do pogrzebu. Zdjęcie zostało wykonane w czerwcu zeszłego roku w obozie uchodźców w Pakistanie, gdzie rodzina dziecka uciekła z północnego Afganistanu. Fotografia jest częścią reportażu, który otrzymał drugą nagrodę w kategorii "Ludzie w wiadomościach" (People in the News Strories).

fot. Erik RefnerJest to jedno z najlepszych zdjęć jakie otrzymało tą prestiżową nagrodę. Dziecko wygląda jakby spało, jednak po chwili widz zauważa nienaturalną obecność starczych rąk kontrastującą z gładką bielą płótna. Jakby sama śmierć szykowała dziecko do drogi na tamten świat. Zwraca uwagę doskonała kompozycja kadru - nie ma zbędnych szczegółów, które odwracałyby uwagę widza. Zdjęcie jest tak doskonałe jakby wykonane zostało w studiu, a nie w obozie dla uchodźców. Potwiedza klasę fotografa.
Erik Refner otrzyma nagrodę w wysokości 10 000 euro. Ceremonia odbędzie się 21 kwietnia 2002 w Amsterdamie i będą jej towarzyszyć dni poświęcone fotografii. Będzie można wysłuchać prelekcji i wykładów oraz objrzeć szereg wystaw, w tym również wystawę prac zwycięzcy tegorocznego konkursu.

Wśród innych nagrodzonych prac uwagę zwracają poruszające zdjęcia ataku terorystycznego na wieżowce World Trade Center w Nowym Jorku. Ten temat otrzymał nagrody w kategorii Wydarzenie (Spot News) oraz "Ludzie w wiadomościach" (People in the News Strories).

fot. James NachtweyGeneralnie temat ataku na WTC i wojna z teroryzmem zdominowały tegoroczne wydanie konkursu. Jednak w porównaniu z wcześniejszymi edycjami, zdjęcia są bardziej symboliczne - nie epatują nieszczęściem i krwią. Przekazują treść poprzez symbol, niedopowiedzenie.
Najlepsze naszym zdaniem zdjęcia można obejrzeć klikając na ilustracje obok. Pełna lista zwycięzców i pozostałe nagrodzone prace znajdują się na oficjalnych stronach World Press Photo.

Wystawa jak co roku odwiedzi Polskę, oto wstępny kalendarz:

  • 10-31 maja Poznań, Centrum Kultury "Zamek"
  • 13 czerwca - 14 lipca Warszawa, Pałac Kultury i Nauki
  • 4-27 październik Sopot, Państwowa Galeria Sztuki


Aktualną listę można odnaleźć na stronach organizatora.
Zaskakuje brak warszawskiej "Zachęty", która już tradycyjnie wystawiała nagrodzone fotografie. Rzecznik prasowy galerii potwierdziła tą informację.

Sponsorami Fundacji World Press Photo są Canon, KLM i Kodak Professional.
Wszystkie zdjęcia zostały opublikowane za wiedzą i zgodą organizatora i są objęte prawami autorskimi.

Zobacz wszystkie zdjęcia (14)

Słowa kluczowe:
Komentarze
Powiązane artykuły
Więcej w kategorii: Galerie
Jacek Deneka Fotografem Roku konkursu Drone Awards 2019
Jacek Deneka Fotografem Roku konkursu Drone Awards 2019
Jacek Deneka został laureatem Drone Awards 2019. Jednak ta edycja konkursu okazała się wyjątkowo udana dla Polaków. W kategorii „Nature“ zwyciężył Jeremiasz Gądek, a...
454
1
Alexis Goodwin: „Może powstać niezwykły uliczny kadr, gdy zostanie potraktowany jak kampania reklamowa“
Alexis Goodwin: „Może powstać niezwykły uliczny kadr, gdy zostanie potraktowany jak kampania...
Co się dzieje gdy profesjonalny retuszer i ilustrator sięga po fotografię jako środek wyrazu? Seria Alexisa Goodwina pod tytułem „Shanghai Dreams“ proponuje nam...
23
2
StreetFoto San Francisco 2019 - galeria laureatów to fotografia uliczna w najczystszej postaci
StreetFoto San Francisco 2019 - galeria laureatów to fotografia uliczna w najczystszej postaci
Za nami czwarta edycja StreetFoto San Francisco International Street Photography Awards - niezwykle prestiżowego konkursu skupionego wokół fotografii ulicznej. W gronie finalistów znaleźli się...
23
2