Nikon Roadshow - opinie uczestników z Poznania o Nikonie D300s

Autor: Marta Majewska

14 Wrzesień 2009
Artykuł na: 6-9 minut
Pierwsze imprezy Nikon Roadshow już za nami. Do Poznania, Wrocławia, Katowic i Krakowa zgłosiło się ponad 350 osób! Nie wszystkim udało się wziąć udział w warsztatach i testowaniu aparatów, ale na wszystkich czekali eksperci z Nikona otwarci na wszelkie pytania oraz otwarte warsztaty na zewnątrz. Przeczytajcie opinie o warsztatach i Nikonie D300s, ściągnijcie zdjęcia do samodzielnej analizy oraz nie zapominajcie, że przed nami kolejne miasta - przychodźcie - nie zabraknie atrakcji dla nikogo! Już w piątek Warszawa, a w weekend Białystok i Gdańsk - wciąż czekają na Was wolne miejsca!

Zanim zaprezentujemy opinie naszych czytelników o Nikonie D300s oraz ich wrażenia z warsztatów, przypomnimy, że przed nami kolejne miasta:

  • Warszawa: PKiN Wejście główne od ul. Marszałkowskiej, 18 września - zapraszamy na otwarte warsztaty oraz konsultacje z ekspertami z Nikona!
  • Białystok: Parking między Ratuszem, a fontanną - Rynek Kościuszki, 19 września - wolne miejsca na prezentacje produktowe D3000 godz. 13:00 i D300s godz. 16:30 i 18:00 - zapraszamy już bez zapisów!
  • Gdańsk: Targ Węglowy, 20 września - wolne miejsca na prezentacje produktowe: D3000 godz. 13:00 i D300s godz. 16:30 - zapraszamy już bez zapisów

Niezależnie od otrzymania potwierdzenia zapraszamy serdecznie - przez cały czas na miejscu są eksperci z Nikona którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania czy zaprezentują produkty. Na zewnątrz odbywają się także warsztaty otwarte dla wszystkich, bez limitu chętnych. Zapraszamy serdecznie na imprezy oraz do rejestracji na stronie: www.fotopolis.pl/nikon_roadshow

Zastrzegamy, że rejestracja kończy się w piątek, 18 września o godzinie 15:00 - ale zapraszamy wszystkich chętnych bez zapisów do Gdańska i Białegostoku.

Na naszą prośbę kilku uczestników czwartkowych warsztatów i prezentacji w Poznaniu wysłało nam swoje wrażenia z imprezy i z testowania D300s. Przeczytajcie koniecznie i obejrzyjcie zdjęcia:

Wrażenia Igora Szachniuka...

...po warsztatach makro

Czarny namiot z klimatyzacją, dobre oświetlenie, piękne modelki i wesoło rzucony pomysł, aby skorzystać z ich uroku ich spojrzeń w skali makro. Nie udało się, pozostaliśmy przy kwiatkach i monetach. Leszek Szurkowski ze swadą opowiedział, a potem pokazał, jak robić dobre makrofotografie. A czy wiecie ile akcesoriów fotograficznych można kupić w IKEA? Ja właśnie się dowiedziałem!

fot. Igor Szachniuk, zdjęcia pochodzą z D700

...po prezentacji D300s

Na pokaz i fotografowanie D300s zabrałem się z moim własnym D700. Po prezentacji aparatu, zaproszeni zostaliśmy do namiotu. Na początek obejrzeliśmy fantastycznie zmontowany mini reportaż zrobiony za pomocą D300s. Potem wypożyczone zostały aparaty z przeróżnymi obiektywami i zaczęła się sesja. Było nas, uczestników, więcej niż dostępnych aparatów, pozostałem więc przy zabranym D700. Po sesji foto pojawił się pomysł na krótkie scenki filmowe i tu musiałem uznać wyższość nowego nad starym.

Co czułem gdy pokazy dobiegły końca? Wielką radość z fotografowania. Nowym i starym sprzętem. Wszakże radość z filmowania można poczuć tylko z nowym D300s.]

fot. Igor Szachniuk, zdjęcia pochodzą z D700

Wrażenia Jarka Nowickiego...

...po testowaniu D300s

Oprócz samej fotografii, na co dzień zajmuję się sprzedażą sprzętu cyfrowego. Od zawsze mówiłem klientom, że kamera w lustrzance jest zbędnym dodatkiem. Po spotkaniu na Nikon RoadShow moje zdanie na ten temat zupełnie się odwróciło. Możliwości, jakie daje Nikon D300s są rewelacyjne! Jest to kolejny model Nikona, w którym wszystko zostało dopięte na ostatni guzik.

fot. Jarosław Nowicki

Nie jest to kolejny aparat z możliwością nagrywania filmów, lecz jest to w pełni funkcjonalna kamera, która dzięki swym nietypowym możliwościom, w porównaniu do standardowych kamer i wysokiej jakości obrazu, jest obowiązkowym wyposażeniem zarówno pasjonata filmowania, jak i profesjonalnego kamerzysty.

fot. Jarosław Nowicki

Przy odrobinie wyobraźni i pomysłów, D300s stanie się potężnym narzędziem w rękach fotografów ślubnych, fotoreporterów, podróżników i nie zastąpionym aparatem-kamerą na rodzinne wakacje. Polecam jako kamerę i jako aparat.

fot. Jarosław Nowicki

Wrażenia Krzysztofa Mateckiego

...po testowaniu D300s

Nikon D300s to wzbogacony o kilkanaście nowych rozwiązań Nikon D300, z których najbardziej rzuca się w oczy funkcja filmowania. Nikonem D300s można nakręcić świetnej jakości klipy wideo z bardzo dobrej jakości stereofonicznym dźwiękiem. Pod względem jakości samych zdjęć Nikon D300s nie przewyższył poprzednika D300. Nowy Nikon jest za to odrobinę szybszy i pozwala na wygodne korzystanie z dwóch rodzajów kart pamięci: CF i SD.

 

Nikon D300s jest zbudowany z solidnych materiałów i praktycznie nie ustępuje jakością wykonania typowo profesjonalnym lustrzankom Nikon z wyższej półki. Podczas prezentacji pewne obawy uczestników wzbudziła przyszłość matryc formatu DX i produkowanych dla nich obiektywów. Paweł Duma zapewnił jednak, że format DX będzie nadal rozwijany przez firmę Nikon w najbliższych latach. Czas pokaże, czy aparaty z matrycami DX staną się typowym segmentem amatorskim, czy też znajdą się tu również bardziej zaawansowane rozwiązania, takie jak Nikon D300 lub D300s.

W końcu, dzięki dobrze wyposażonej "czarnej torbie" Wiktora Sobolewskiego uczestnicy warsztatów oprócz nowego Nikkor AF-S DX VR 18-200mm f/3,5-5,6G ED II mogli również podpiąć do korpusów D300s profesjonalne jasne obiektywy, wśród których wyróżniały się Nikkor AF-S VR 70-200mm f/2,8G IF-ED, Nikkor AF-S 24-70mm f/2,8G ED. Dostępne były również obiektywy Nikkor AF-S 50mm f/1,4G, Nikkor AF-S Micro 60mm f/2,8G, Nikkor AF-S VR Micro 105 mm F2.8G IF-ED. Być może trochę brakowało szerokokątnych obiektywów dedykowanych do lustrzanek z formatem matrycy DX."

...po warsztatach "praca fotografa w studio"

Po prezentacji nowego modelu firmy Nikon odbyły się warsztaty fotograficzne prowadzone przez Leszka Szurkowskiego. Obok ciężarówki, rozstawiony został namiot - studio z profesjonalnym oświetleniem firmy Fomei, składające się z czterech lamp światła stałego oświetlających tło od góry, z lewej strony i od tyłu. Całość miała spory potencjał oświetleniowy.

 

Podczas warsztatów prawdziwą klasę pokazał Leszek Szurkowski, a piękne modelki w japońskich strojach dodały całemu wydarzeniu niezwykle zmysłowy i egzotyczny wymiar. Leszek Szurkowski przedstawił i zademonstrował trzy sposoby aranżacji oświetlenia w studio. Uczestnicy warsztatów mieli doskonałą okazję fotografować nową lustrzanką według cennych wskazówek mistrza. Prawdziwy zachwyt uczestników warsztatów wzbudziła jednak łatwość z jaką Leszek Szurkowski władał światłem wykorzystując blendy, dyfuzory oraz system kreatywnego oświetlenia Nikon CLS. Hitem okazało się "pudełko z Ikei" - autorskie narzędzie fotografika pozwalające osiągnąć niewiarygodne efekty oświetleniowe w makrofotografii. Efekty działań mistrza zrobiły na wszystkich duże wrażenie, ale również udowodniły, że w fotografii kreatywność często z powodzeniem zastępuje drogi sprzęt, dostępny tylko dla nielicznych. Myślę, że jednym z zamiarów artysty było to pokazać.

 

Wrażenia Przemysława Ozieblewskiego

...po warsztatach makro

Spotkanie z mojego punku widzenia było rewelacyjne. Przede wszystkim dzięki fotografom prowadzącym warsztaty. Przemawiało przez nich wieloletnie doświadczenie i nie było dla nich trudnych pytań. Do Poznania przyjechałem głównie ze względu na warsztaty z

makrofotografii prowadzone przez p. Leszka Szurkowskiego. Zdjęcia makro robiłem już dawniej, ale w ostatnim czasie właśnie ten rodzaj fotografii zaczął mnie szczególnie pasjonować. Oczywiście półtorejgodzinne spotkanie nie wyczerpie tematu i w zasadzie daje dopiero przedsmak tego, czego możemy się spodziewać po fotografii zbliżeniowej. W warsztatach najbardziej zainteresowały mnie tematy związane z oświetleniem.

więcej fotografii autor umieścił na swoim blogu www.fotografiadlaciekawych.pl.

...po testowaniu D300s

Nie sposób też nie wspomnieć o sprzęcie, który można było przetestować, mianowicie o lustrzance NIKON D300S i w moim przypadku z obiektywem makro 105 mm. Ten aparat budzi respekt. Naprawdę czuć, że w ręku trzyma się kawał solidnego sprzętu i nie

chodzi tu tylko o jego wagę. Chciałoby się móc dłużej go testować :-). Poniżej wybrane zdjęcie, które zdążyłem zrobić w czasie tych krótkich testów. Pozostałe spotkania, czy to produktowe, czy związane z oświetleniem dziennym i sztuczny były również interesujące.

Przyjechałem do Poznania na 13-tą, wyjeżdżałem po 20-stej ze świadomością dobrze wykorzystanego czasu oraz z głową pełną pomysłów na kolejne zdjęcia i myślami, a może by tak D300S?

Dziękujemy naszym czytelnikom za podzielenie się wrażeniami i udostępnienie zdjęć!

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
8 sposobów, by rozbudzić kreatywność i robić jeszcze lepsze zdjęcia
8 sposobów, by rozbudzić kreatywność i robić jeszcze lepsze zdjęcia
Zadbaj o swój fotograficzny rozwój! Spróbuj spojrzeć na świat w zupełnie nowy sposób by dostrzec ukryte dotąd kadry.
48
Jak fotografować burzę i pioruny - poradnik dla początkujących
Jak fotografować burzę i pioruny - poradnik dla początkujących
Efektownie uchwycone błyskawice dodadzą dramatyzmu każdej fotografowanej scenie. Wbrew pozorom do takich zdjęć nie potrzebujemy drogiego sprzętu, a jedynie dobrego...
14
Jak działa film - fotografia analogowa w pigułce
Jak działa film - fotografia analogowa w pigułce
Jeżeli chcecie szybko dowiedzieć się wszystkich najistotniejszych informacji na temat procesu powstawania zdjęć analogowych, od filmu po wydruki, nowy film z kanału...
1