Retrospektywa Reinera Holzemera na Skwerze Hoovera

Autor: Marcin Grabowiecki

13 Sierpień 2009
Artykuł na: 4-5 minut
W dniach 19-21 sierpnia odbędzie się retrospektywa filmów Reinera Holzemera. Pokazane zostaną dokumenty przedstawiające sylwetki światowej sławy fotografów, wśród których znaleźli się: August Sander, Walker Evans, Rene Burri, Thomas Hoepker, Herbert List, William Eggleston. Wszystkie projekcje zaczynają się o godzinie 18:00 na Skwerze Hoovera.

Fundacja Yours Gallery oraz Fabryka Trzciny zapraszają na przegląd twórczości niemieckiego dokumentalisty Reinera Holzemera. W dniach 19-21 sierpnia na Skwerze Hoovera położonym przy Krakowskim Przedmieściu odbędą się otwarte projekcje filmowe. Zobaczymy filmy o sławnych postaciach fotografii światowej. Gościem honorowym będzie sam reżyser - Reiner Holzemer.

Bohaterami filmów będą: August Sander, Walker Evans, Rene Burri, Thomas Hoepker, Herbert List, William Eggleston i Agencja Magnum. Wielbiciele fotograficznego medium znają ich spóściznę doskonale, ale dopiero teraz dla wszystkich zainteresowanych pojawia się możliwość poznania najwybitniejszych fotograficznych biografii, w przystępnej, pasjonującej formie, która często, co charakterystyczne u Holzemera przyjmuje postać partnerskich relacji - piszą organizatorzy.

Filmy dzięki współpracy z krakowskim Domem Norymberskim będą pokazywane z polskimi napisami w wersji anglojęzycznej.

Reinera Holzemer urodził się w 1958 roku w Gemunden w Bawarii. Studiował socjologię, teatr i pedagogikę. Jeszcze w czasie studiów został współtwórcą grupy niezależnych filmowców a w 1983 założył Reiner Holzemer Film Productions. Od 1990 przez 7 kolejnych lat pracował wraz ze znanym niemieckim dokumentalistą Thomasem Schadtem, który kierował również Uniwesytetem Filmowym w Ludwinsburgu. Efektem ich współpracy jest 13 filmów dokumentalnych. Od 1986 roku jest stałym uczestnikiem największych niemieckich festiwali filmów dokumentalnych. Swoją trwającą do dziś przygodę z portretami ze świata fotografii zaczął w 1993 roku tworząc film wraz z Thomasem Schadtem o Ray'u D'Addario, który dokumentował procesy norymberskie.

W trakcie przegladu zobaczymy następujące filmy:

WILLIAM EGGLESTON. Fotograf

Rok produkcji: 2003, czas trwania 34 min.

Wystawa Egglestona "Fotografie kolorowe" z 1974, prezentowana w sławnym Museum of Modern Art w Nowym Jorku i towarzyszący jej album "Guide" zrewolucjonizowały fotografię i podejście do użycia w niej koloru. Prace Williama Egglestona miały silny wpływ na twórczość takich autorów jak: David Lynch, Sofia Coppola czy Gus van Sant.

WALKER EVANS. Fotograf Ameryki

Rok produkcji 2001, czas trwania: 45 min.

Evans to jeden z najważniejszych fotografów amerykańskich. To między innymi dzięki jego pracy, możemy poznać rozmiary tragedii jaką był wielki kryzys lat 30-tych. Holzmer rekonstruuje podróż Evansa między Nowym Yorkiem a Nowym Orleanem, w czasie której powstawały te pamiętne zdjęcia.

RENE BURRI. Fotograf Magnum

Rok produkcji 2004, czas trwania: 56 min.

Portret jednego z najbardziej znanych fotografów Agencji Magnum, do której przystąpił w latach 50tych na zaproszenie Henriego Cartiera-Bressona. Film miał premierę w 2004 roku w Europejskim Domu Fotografii w Paryżu.

MAGNUM PHOTOS

Premiera 1999, czas trwania: 65 minut

Film przedstawia historię najsłynniejszej agencji fotograficznej, której początek dali tacy fotografowie jak Robert Capa i Henri Cartier-Bresson. Reiner Holzemer pokazuje w swoim obrazie przemiany agencji i jej ciągły wpływ na współczesną fotografię. Film był pokazywany na festiwalu Berlinale w 2007 roku.

AUGUST SANDER. Ludzie XX wieku

Rok produkcji 2002, czas trwania: 45 min.

Twórczość Sandera (1876-1964) ma do dzisiaj olbrzymi wpływ na fotografię. Tworząc "Niemieckie Portrety" w czasach Republiki Weimarskiej chciał uchwycić w obiektywie charakter swojego narodu. Jego pracę brutalnie przerwał koszmar III Rzeszy. Film miał swoją premierę w 2002 roku w Madrycie, na corocznym Festiwalu Photoespana.

HERBERT LIST. Fotografie magicznej ciszy

Rok produkcji 2000, czas trwania: 44 min.

Biografia Herberta Lista urodzonego w 1903 roku, który jako samouk inspirowany pracami Magritte'a, Maxa Ernsta i Man Raya zaczął tworzyć niezwykłe, surrealistyczne kompozycje. Dzięki nim w krótkim czasie zapracował sobie na miano klasyka.

To wyjątkowa okazja, żeby zapoznać się z twórczoscią reżysera i fotografów, którym poświęcił swoje filmy. Letnia aura i niezaprzeczalny urok Skweru Hoovera to dodatkowe walory pokazów, których nie powinniśmy przegapić.

Każdego wieczoru zostaną pokazane dwa filmy. Poniżej prezentujemy kalendarium.

William Eggleston. Fotograf
Walker Evans. Fotograf Ameryki

Termin: 19.08, godz. 18:00

Rene Burri. Fotograf Magnum
Magnum Photos

Termin: 20.08, godz. 18:00

August Sander. Ludzie XX wieku
Herbert List. Fotografie magicznej ciszy

Termin: 21.08, godz. 18:00

Skwer Hoovera,
ul. Krakowskie Przedmieście 60A
Warszawa

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
12
Jak wybrać kartę pamięci – pojemną, szybką, niekoniecznie drogą
Jak wybrać kartę pamięci – pojemną, szybką, niekoniecznie drogą
Wybór nośnika pamięci zależy nie tylko od tego, jaki typ kart akceptuje nasz aparat, kamera lub dron, ale także, a może przede wszystkim, od rodzaju materiałów, jakie za pomocą tych urządzeń...
19
Powiązane artykuły