Witkacy jako fotograf - wykład Krzysztofa Jureckiego

Autor: Marta Sinior

15 Marzec 2007
Artykuł na: 2-3 minuty
22 marca 2007 roku w Ośrodku Propagandy Sztuki w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, krytyk i historyk fotografii Krzysztof Jurecki wygłosi wykład na temat polskiej fotografii awangardowej lat 1912-1945. Znaczną część prelekcji Jurecki poświęci wybitnemu malarzowi, pisarzowi i fotografowi - Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi.

W okresie międzywojennym w Polsce fotografia awangardowa przeciwstawiała się wizji reprezentowanej przez Jana Bułhaka i piktorialistów polskich. Awangarda tego okresu związana była z konstruktywizmem (Mieczysław Szczuka, Teresa Żarnower, Mieczysław Berman) o charakterze propagandowym, walczącym z kapitalistycznym państwem. Realizowała postulaty nowoczesnego projektowania (Kazimierz Podsadecki, Janusz M. Brzeski), by przejść ok. 1930 roku na pozycje metaforyczne (surrealizujące), co najlepiej udało się Aleksandrowi Krzywobłockiemu z lwowskiej grupy Artes. Przeciwnikiem wykorzystywania fotografii w nowoczesnej twórczości był Władysław Strzemiński, który w 1945 wykonał zaskakujący cykl kolaży z użyciem fotografii "Moim przyjaciołom Żydom" (1945). Odrębną pozycję na mapie awangardowości zajmowali w latach 30.: grafik i malarz Karol Hiller oraz zainteresowani filmem Stefan i Franciszka Themersonowie interesujący się wykorzystaniem twórczości fotograficznej do filmu eksperymentalnego, w którym m.in. analizowali problem dźwięku i ruchu.

Zupełnie odrębną postawę reprezentował w fotografii Witkacy, który nie uważał jej za formę sztuki, lecz za narzędzie służące zabawie bądź badaniu psychiki ludzkiej. Witkacy - wyznawca idei katastrofizmu był przeciwnikiem twórczości awangardowej, choć jego prace fotograficzne zbliżały się do osiągnięć z tego czasu (np. Aleksander Rodczenko). Polskie fotografie z tego okresu trafiły do światowych historii fotografii takich autorów jak Naomi Rosenblum i Michael Frizot. Dlaczego? Autor wykładu postara się odpowiedzieć również na to pytanie.

Krzysztof Jurecki urodził się w 1960 roku. Jest absolwentem historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz stacjonarnych studiów doktoranckich IS PAN w Warszawie (1990-1993). Krytyk i historyk fotografii. Współpracuje z takimi czasopismami jak: EXIT, Fotografia oraz Biuletyn Fotograficzny. Członek AICA. Krzysztof Jurecki zajmuje się dydaktyką będąc wykładowcą w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi oraz na ASP w Gdańsku.

Wykład Krzysztofa Jureckiego Polska fotografia awangardowa 1912-1945. Witkacy jako fotograf odbędzie się w środę, 22 marca 2006 roku o godzinie 18 w Ośrodku Propagandy Sztuki w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
12
Jak wybrać kartę pamięci – pojemną, szybką, niekoniecznie drogą
Jak wybrać kartę pamięci – pojemną, szybką, niekoniecznie drogą
Wybór nośnika pamięci zależy nie tylko od tego, jaki typ kart akceptuje nasz aparat, kamera lub dron, ale także, a może przede wszystkim, od rodzaju materiałów, jakie za pomocą tych urządzeń...
19
Powiązane artykuły