Fotografia - od czego zacząć?

Autor: Redakcja Fotopolis

8 Listopad 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Każdy z nas robi zdjęcia. Niezależnie od stopnia zaawansowania, spotykamy się z fotografią każdego dnia. O ile amatorskie uwiecznienie chwili wymaga wyłącznie telefonu z aparatem, profesjonalne sesje zdjęciowe wiążą się z nieco bardziej wygórowanymi warunkami. Od czego więc rozpocząć swoją przygodę z fotografią? Przyjrzyjmy się temu bliżej!

Dobry sprzęt to podstawa

Wiele osób rozważających podjęcie się profesjonalnej fotografii uważa, że bez drogiego sprzętu, zdjęcia nie będą wystarczająco dobrej jakości. Trzeba jednak podkreślić, że za doskonałymi ujęciami stoi fotograf, a nie aparat. Na samym początku przygody z fotografią warto więc zainwestować w prosty sprzęt i stopniowo rozbudowywać go o nowe elementy. Oto kilka najważniejszych akcesoriów, które mogą się wówczas przydać:

  • statyw,
  • karta pamięci,
  • lampa pierścieniowa,
  • obiektyw makro,
  • torba na aparat.

Zakup wszystkich niezbędnych elementów na raz okazać się może dość dużym finansowym przedsięwzięciem. Warto więc w pierwszej kolejności zdecydować się na najpotrzebniejsze akcesoria, stopniowo wzbogacając sprzęt o nowe czynniki.

Trzeba zaznaczyć, że zakup aparatu to dość odpowiedzialne zadanie. Decydując się na konkretny model, warto więc zapoznać się z opiniami innych klientów oraz zweryfikować autorytet marki. Wybierając sklep internetowy, należy ponadto zwrócić uwagę na jego pozycjonowanie w Google. Im lepsza widoczność w wyszukiwarce, tym bardziej wiarygodny sprzedawca i oferowany przez niego asortyment. Często dobrymi podpowiedziami są też pozycje oznaczone jako płatne reklamy Google Ads.

Jak robić lepsze zdjęcia?

Praktyka czyni mistrza. Im więcej prób i amatorskich sesji zdjęciowych, tym większe doświadczenie w tej dziedzinie. Warto więc podejmować się różnych przedsięwzięć, fotografować odmienne przedmioty i scenerie oraz stale poszerzać swoje portfolio. Poza nieustannym działaniem, można ponadto pomyśleć o kilku innych sposobach zdobywania wiedzy i doświadczenia. Oto kilka z nich:

  • udział w szkoleniach i kursach fotograficznych;
  • czytanie książek o fotografii;
  • odwiedzanie blogów o robieniu zdjęć;
  • udział w plenerach z innymi fotografami;
  • udział w konkursach fotograficznych;

W całym tym przedsięwzięciu warto pamiętać, że inwestycja w wiedzę i doświadczenie z pewnością opłaci się bardziej, niż kupowanie drogiego sprzętu.

Fotografia - dlaczego warto?

Jak już wspomniano, fotografia to ciekawe hobby, które niesie za sobą wiele istotnych korzyści. Robienie świetnych zdjęć może być bowiem nie tylko sposobem spędzenia wolnego czasu czy uwieczniania ciekawych wydarzeń, ale też bardzo opłacalnym zajęciem. Warto więc nieustannie rozwijać swoją wiedzę i umiejętności z zakresu fotografii, gdyż okazać się to może bardzo rentowną inwestycją.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
3
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
10
Jak wybrać kartę pamięci – pojemną, szybką, niekoniecznie drogą
Jak wybrać kartę pamięci – pojemną, szybką, niekoniecznie drogą
Wybór nośnika pamięci zależy nie tylko od tego, jaki typ kart akceptuje nasz aparat, kamera lub dron, ale także, a może przede wszystkim, od rodzaju materiałów, jakie za pomocą tych urządzeń...
19