Czym kierować się przy wyborze aparatu fotograficznego?

Autor: Redakcja Fotopolis

24 Styczeń 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Zakup nowego aparatu fotograficznego przysparza wielu osobom problemów, ponieważ bez specjalistycznej wiedzy trudno podjąć decyzję o wyborze konkretnego sprzętu. Jak to zrobić, żeby nie żałować źle wydanych pieniędzy? Na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać, aby cieszyć się sprawnym i niezawodnym aparatem? Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek na ten temat.

Cena

Cena to z pewnością pierwsza rzecz, o jakiej się myśli przed zakupem. Decydując się na nabycie tak zaawansowanego sprzętu, trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze jest ona wyznacznikiem najwyższej jakości. Wszystko zależy od renomy danej marki czy zaimplementowanych rozwiązań, które koniec końców w konkretnym użytkowaniu mogą okazać się w ogóle niepotrzebne. Dlatego też najlepiej określić swoje możliwości finansowe w odniesieniu do własnych potrzeb i wyeliminować modele, które nie wpisują się w Twoje wymagania. Dzięki temu zaoszczędzisz wiele czasu, ale i zyskasz pewność, że cena, jaką przyjdzie Ci zapłacić, będzie odpowiednia dla klasy wybranego aparatu fotograficznego, a Ty nie przekroczysz budżetu, który chcesz przeznaczyć na zakup.

Parametry techniczne a specyfika pracy i Twoje indywidualne potrzeby

Nieważne, czy jesteś profesjonalistą z wieloletnim stażem, czy entuzjastą robienia zdjęć z wakacyjnych wyjazdów - parametry techniczne odgrywają najważniejszą rolę, ponieważ to one decydują o wygodzie i efektywności fotografowania. Wybierając konkretny model, warto więc zapoznać się z kluczowymi parametrami, takimi jak na przykład:

  • rozdzielczość matrycy,
  • zoom i jasność obiektywu,
  • dostępne tryby i funkcje,
  • zakres ISO,
  • technologie stanowiące o jakości stabilizacji obrazu.

Decydując się na dany aparat fotograficzny, koniecznie zapoznaj się z zastosowanymi rozwiązaniami i sprawdź, czy odpowiadają Twoim potrzebom. W przeciwnym wypadku zakup może okazać się całkowicie nietrafiony. Jeśli pracujesz z zaawansowanym sprzętem, takiego też szukaj, jednak jeżeli potrzebujesz aparatu do okazjonalnego użytkowania, wystarczy Ci sprzęt posiadający standardowe parametry techniczne.

Wytrzymałość i pojemność baterii

Jednym z istotnych elementów decydujących o funkcjonalności aparatu fotograficznego jest jego bateria. Zwróć szczególną uwagę na jej specyfikację i nie patrz na ten aspekt bez należytej uwagi. Dlaczego? Jeśli bateria okaże się niskiej jakości lub będzie nieodporna na niekorzystne warunki pogodowe, na przykład większy mróz, może okazać się, że z zimowej eskapady nie przywieziesz żadnego zdjęcia. Jeszcze mniej przyjemna będzie sytuacja, gdy wybrany aparat fotograficzny zawiedzie Cię podczas realizacji zlecenia. Sprawdź więc dokładnie, jak pojemna i wytrzymała jest bateria konkretnego modelu oraz zapoznaj się z czynnikami, które mogą negatywnie wpłynąć na jej kondycję. Jeśli natomiast poszukujesz smartfonu z dobrym aparatem, porównywarka telefonów pomoże Ci w jego znalezieniu.

Dostępne akcesoria

Aparat fotograficzny to także mnóstwo drobnych akcesoriów, które zwiększają jego możliwości, ułatwiają poruszanie się z nim czy przenoszenie i transportowanie. Wśród tego rodzaju elementów można wymienić dodatkowe obiektywy, futerały, zaślepki, uchwyty, statywy czy funkcjonalne adaptery. Jeżeli więc jakiś model wpadnie Ci w oko, sprawdź, jak wygląda sytuacja z dostępnością rozmaitych akcesoriów, które mogą Ci się przydać. Dzięki temu w każdej chwili można wyposażyć się w potrzebny ekwipunek i bez straty czasu na poszukiwania produktów kompatybilnych z Twoim modelem.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
10
Jak wybrać kartę pamięci – pojemną, szybką, niekoniecznie drogą
Jak wybrać kartę pamięci – pojemną, szybką, niekoniecznie drogą
Wybór nośnika pamięci zależy nie tylko od tego, jaki typ kart akceptuje nasz aparat, kamera lub dron, ale także, a może przede wszystkim, od rodzaju materiałów, jakie za pomocą tych urządzeń...
19