Chcesz tworzyć filmy o podwójnej ekspozycji? Ten poradnik podpowie Ci, jak zacząć

Autor: Michał Chrzanowski

25 Lipiec 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Jeżeli kiedykolwiek chciałeś wykonać film o podwójnej ekspozycji, ale nie wiedziałeś jak się za to zabrać, to najnowszy wideoporadnik DSLR Video Shooter jest dla Ciebie. Caleb Pike podpowiada, jak tego dokonać bez dodatkowych świateł i zbędnego sprzętu.

Podwójna ekspozycja to ciekawa technika efektywnego łączenia ze sobą dwóch zdjęć. Jest znana już od czasów analoga, ale wtedy wiązała się z większymi wydatkami: zakupem aparatu, który zapewniał taką możliwość oraz poświęcenia kilku klatek na eksperymenty. Jednak dzięki cyfrowej fotografii podwójna ekspozycja zyskała swoją drugą młodość.

Ale czy tę technikę możemy także wykorzystać w produkcjach wideo? Okazuje się, że tak. Co więcej jest to równie proste, co w przypadku postprodukcji zdjęć. W najnowszym wideoporadniku Caleb Pike podpowiada, jak rozpocząć swoją przygodę z filmami o podwójnej ekspozycji.

- Filmowanie z podwójną ekspozycją to świetny sposób na uatrakcyjnienie nagrań. Pokażę Ci, jak tego dokonać bez dodatkowych świateł i zbędnego sprzętu - zaznacza Caleb Pike z kanału DSLR Video Shooter.

Podwójna ekspozycja to odpowiednio dobrane elementy

Aby filmować z podwójną ekspozycją będziesz potrzebować trzech rzeczy. Pierwsza - najbardziej oczywista - to dowolny aparat z możliwością nagrywania. Drugi aspekt, to temat. Przy tego typu filmach o podwójnej ekspozycji, główny temat nagrań (osoba lub wybrany obiekt) musi znaleźć się na jasnym, najlepiej białym tle. Warto także zadbać o odpowiedni ubiór modela - lepiej sprawdza się czarna odzież, na której wyraźniej będzie wyświetlony ostatni element układanki. Jest nim poprawnie dobrane zdjęcie lub wideo, które nie powinno rozpraszać naszej uwagi. Dlatego też świetnie sprawdzi się fotografia drzew lub - jak w omawianym przypadku - obraz miasta. Ważne abyś poszukiwał faktury i ujednoliconych tematów. Ostatni krok, to ułożenie dwóch ścieżek w programie do edycji wideo.

Po więcej ciekawych i inspirujących materiałów odsyłamy na kanał DSLR Video Shooter.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak wybrać kabel HDMI, żeby nie mieć problemów na planie i uzyskać optymalną jakość? W tym poradniku przyglądamy się odpowiednim kablom do filmowania na przykładzie oferty marki...
17
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
16