Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Magia podwójnej ekspozycji w Photoshopie - zobacz jak robić to dobrze

0

Autor: Michał Chrzanowski

12 Wrzesień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Zawsze chciałeś otrzymać imponujące zdjęcie o podwójnej ekspozycji, jednak nie do końca wiedziałeś jak się za to zabrać? Jeśli tak, to najnowszy wideoporadnik Photoshop Training Channel został przygotowany z myślą o Tobie.

Podwójna ekspozycja to ciekawa technika efektywnego łączenia ze sobą dwóch zdjęć. Jest znana już od czasów analoga, ale wtedy wiązała się z większymi wydatkami: zakupem aparatu, który zapewniał taką możliwość oraz poświęcenia kilku klatek na eksperymenty. Jednak dzięki cyfrowej fotografii podwójna ekspozycja zyskała swoją drugą młodość.

Photoshop Twoim przyjacielem

Zamierzony efekt możemy osiągnąć w programie Photoshop. Jednak jak odpowiednio dobrać zdjęcia i wymieszać warstwy, żeby otrzymać spektakularny rezultat? Na szczęście z pomocą przychodzi youtubowy kanału Photoshop Training Channel. W najnowszym tutorialu Jesus Ramirez pokazuje krok po kroku sposób tworzenia obrazu o podwójnej ekspozycji.

Powyższy wideoporadnik w języku angielskim, ale na szczęście osoby ze słabszą znajomością tego języka mogą skorzystać z oferowanej przez Youtube funkcji automatycznego generowania i tłumaczenia napisów, która każdemu powinna umożliwić zrozumienie ogólnego sensu wypowiedzi.

Pamiętaj - udana podwójna ekspozycja to odpowiednio dobrane zdjęcia

Oczywiście nie wszystko jesteśmy w stanie wykonać w programie graficznym. Na końcowy sukces składa się kilka czynników. Najważniejszym jest odpowiednio wykonane zdjęcie główne - zazwyczaj portret. Za fotografowaną osobą powinno znajdować się jednolite tło - najlepiej w kolorze białym. Z kolei drugoplanowe zdjęcie nie może rozpraszać naszej uwagi, dlatego też świetnie sprawdzi się fotografia drzew lub jak w omawianym przypadku zdjęcie miasta. Gdy mamy już wybrane takie kadry, to wtedy możemy rozpocząć magię w Photoshopie. Warto także zaznaczyć, że najlepiej ze sobą łączyć dwie fotografie monochromatyczne lub dwie kolorowe. Mieszanka czerni i bieli z kolorem zazwyczaj nie wygląda za dobrze - choć i tu mogą wystąpić wyjątki.

Jeżeli ten poradnik był dla Ciebie ciekawy i chcesz lepiej poznać Photoshopa, to koniecznie musisz dodać Photoshop Training Channel do subskrybowanych kanałów na Youtube. Znajdziesz tam wiele tutoriali ukazujących różne triki, które są niezbędne przy efektownej postprodukcji zdjęć.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
10 fotograficznych gratisów na różne okazje
10 fotograficznych gratisów na różne okazje
Profesjonalna fotografia nie musi kosztować fortuny. Dzięki tym bezpłatnym pomocom możesz tworzyć ciekawe materiały bez wydawania ani grosza.
5
0
Jak fotografować świąteczne iluminacje - poradnik praktyczny Irix
Jak fotografować świąteczne iluminacje - poradnik praktyczny Irix
Jak uzyskać efekt rozmytego tła oraz wykorzystać instalacje świetlne do tworzenia magicznych, świątecznych kadrów? Swoje pomysły przedstawia specjalista...
34
0
Dagerotypia - stwórz szlachetną odbitkę we własnym domu
Dagerotypia - stwórz szlachetną odbitkę we własnym domu
Chcecie poczuć się jak pionierzy fotografii? Poradnik Goerge Eastman Musem pokazuje, jak własnym sumptem, bez użycia niebezpiecznych substancji, stworzyć zdjęcia w...
89
0
Powiązane artykuły