Kreatywne oświetlenie w nocy? Zobacz, jak robić to dobrze

0
Michał Chrzanowski
25 Czerwiec 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Zrozumienie, w jaki sposób oświetlać nocne sceny, jest jedną z najcenniejszych lekcji, które można się nauczyć jako fotograf i filmowiec. W kolejnym odcinku serii Four Minute Film School, Julia Swain, autorka filmów pełnometrażowych, otwiera przed nami świat kreatywnych możliwości, które wzniosą nocne produkcje na wyższy poziom.

W fotografii oświetlenie jest wszystkim. Jednak w jaki sposób otrzymać spektakularne efekty po zmroku lub w nocy? Wspomóc się możemy oczywiście sztucznym światłem, ale jednocześnie musimy pamiętać, by zachować odpowiednie proporcje i naturalność. Jak tego dokonać, podpowiada Julia Swain, autorka filmów fabularnych i pełnometrażowych, która została zaproszona do kolejnego odcinka Four Minute Film School realizowanego przez kanał Aputure. W niespełna 7-minutowym filmie scharakteryzuje ona różne rodzaje światła oraz podpowie kilka aspektów i etapów budowania fotograficznej scenerii.

- W tym odcinku Four Minute Film School Julia Swain poprowadzi nas przez trzy kinowe instalacje oświetleniowe do nocnych plenerów. Julia łamie każdy aspekt sztucznego oświetlenia na zewnątrz i pokazuje jak połączyć go ze światłem księżyca, by poprawić swoje zdjęcia i uzyskać kinowy wygląd. Wykorzystaj te nocne konfiguracje planu zdjęciowego do następnej komercyjnej lub narracyjnej produkcji. Przenieść swoje zdjęcia na wyższy poziom - czytamy w opisie wideoporadnika.

 

Julia Swain zwraca uwagę na kilka kluczowych aspektów. Poza odpowiednim wyeksponowaniem światła księżyca ważne jest także wykorzystanie „praktycznego oświetlenia“, czyli jak tłumaczy,  źródeł światła, które są już obecne w fotografowanej scenie: lampy, witryny sklepowe itp.

Dopiero połączenie sztucznego oświetlenia ze wszystkimi dostępnymi naturalnymi źródłami światła, da nam możliwość stworzenia pełnego środowiska, które będzie świetnie prezentować się na zdjęciach i filmach. - Dobre oświetlenie powinno wzmacniać scenę, a nie być przytłaczającym elementem - zaznacza Swain.

Więcej ciekawych wideoporadników znajdziecie na kanale Aputure. Filmy są w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów, powinny być zrozumiałe.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Nie wiesz jaki film wybrać? Strona Filmtypes rozwieje twoje wątpliwości
Nie wiesz jaki film wybrać? Strona Filmtypes rozwieje twoje wątpliwości
Na początku przygody z fotografią analogową zorientowanie się w dostępnych materiałach i ich właściwościach może przysporzyć bólu głowy. Z pomocą przychodzi nowa...
61
0
Brak ci motywacji? Oto 29 porad od najbardziej wpływowych fotografów w branży
Brak ci motywacji? Oto 29 porad od najbardziej wpływowych fotografów w branży
Gdybyś miał najważniejszą radę odnośnie pracy fotografa, co by to było? Takie pytanie fotograf Taylor Jackson zadał jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych...
63
0
Wybierasz się na zasłużony urlop? Oto sprzętowe pomysły i praktyczne sztuczki, które warto rozważyć
Wybierasz się na zasłużony urlop? Oto sprzętowe pomysły i praktyczne sztuczki, które warto rozważyć
Letni sezon to czas podróży, odkrywania odległych miejsc i… fotografowania. Dlatego przygotowaliśmy kilka praktycznych porad oraz zestawienie przydatnych akcesoriów,...
3
0