Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Kreatywne oświetlenie w nocy? Zobacz, jak robić to dobrze

0

Autor: Michał Chrzanowski

25 Czerwiec 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Zrozumienie, w jaki sposób oświetlać nocne sceny, jest jedną z najcenniejszych lekcji, które można się nauczyć jako fotograf i filmowiec. W kolejnym odcinku serii Four Minute Film School, Julia Swain, autorka filmów pełnometrażowych, otwiera przed nami świat kreatywnych możliwości, które wzniosą nocne produkcje na wyższy poziom.

W fotografii oświetlenie jest wszystkim. Jednak w jaki sposób otrzymać spektakularne efekty po zmroku lub w nocy? Wspomóc się możemy oczywiście sztucznym światłem, ale jednocześnie musimy pamiętać, by zachować odpowiednie proporcje i naturalność. Jak tego dokonać, podpowiada Julia Swain, autorka filmów fabularnych i pełnometrażowych, która została zaproszona do kolejnego odcinka Four Minute Film School realizowanego przez kanał Aputure. W niespełna 7-minutowym filmie scharakteryzuje ona różne rodzaje światła oraz podpowie kilka aspektów i etapów budowania fotograficznej scenerii.

- W tym odcinku Four Minute Film School Julia Swain poprowadzi nas przez trzy kinowe instalacje oświetleniowe do nocnych plenerów. Julia łamie każdy aspekt sztucznego oświetlenia na zewnątrz i pokazuje jak połączyć go ze światłem księżyca, by poprawić swoje zdjęcia i uzyskać kinowy wygląd. Wykorzystaj te nocne konfiguracje planu zdjęciowego do następnej komercyjnej lub narracyjnej produkcji. Przenieść swoje zdjęcia na wyższy poziom - czytamy w opisie wideoporadnika.

 

Julia Swain zwraca uwagę na kilka kluczowych aspektów. Poza odpowiednim wyeksponowaniem światła księżyca ważne jest także wykorzystanie „praktycznego oświetlenia“, czyli jak tłumaczy,  źródeł światła, które są już obecne w fotografowanej scenie: lampy, witryny sklepowe itp.

Dopiero połączenie sztucznego oświetlenia ze wszystkimi dostępnymi naturalnymi źródłami światła, da nam możliwość stworzenia pełnego środowiska, które będzie świetnie prezentować się na zdjęciach i filmach. - Dobre oświetlenie powinno wzmacniać scenę, a nie być przytłaczającym elementem - zaznacza Swain.

Więcej ciekawych wideoporadników znajdziecie na kanale Aputure. Filmy są w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów, powinny być zrozumiałe.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
10 fotograficznych gratisów na różne okazje
10 fotograficznych gratisów na różne okazje
Profesjonalna fotografia nie musi kosztować fortuny. Dzięki tym bezpłatnym pomocom możesz tworzyć ciekawe materiały bez wydawania ani grosza.
5
0
Jak fotografować świąteczne iluminacje - poradnik praktyczny Irix
Jak fotografować świąteczne iluminacje - poradnik praktyczny Irix
Jak uzyskać efekt rozmytego tła oraz wykorzystać instalacje świetlne do tworzenia magicznych, świątecznych kadrów? Swoje pomysły przedstawia specjalista...
34
0
Dagerotypia - stwórz szlachetną odbitkę we własnym domu
Dagerotypia - stwórz szlachetną odbitkę we własnym domu
Chcecie poczuć się jak pionierzy fotografii? Poradnik Goerge Eastman Musem pokazuje, jak własnym sumptem, bez użycia niebezpiecznych substancji, stworzyć zdjęcia w...
89
0