Kreatywne oświetlenie w nocy? Zobacz, jak robić to dobrze

0
Michał Chrzanowski
25 Czerwiec 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Zrozumienie, w jaki sposób oświetlać nocne sceny, jest jedną z najcenniejszych lekcji, które można się nauczyć jako fotograf i filmowiec. W kolejnym odcinku serii Four Minute Film School, Julia Swain, autorka filmów pełnometrażowych, otwiera przed nami świat kreatywnych możliwości, które wzniosą nocne produkcje na wyższy poziom.

W fotografii oświetlenie jest wszystkim. Jednak w jaki sposób otrzymać spektakularne efekty po zmroku lub w nocy? Wspomóc się możemy oczywiście sztucznym światłem, ale jednocześnie musimy pamiętać, by zachować odpowiednie proporcje i naturalność. Jak tego dokonać, podpowiada Julia Swain, autorka filmów fabularnych i pełnometrażowych, która została zaproszona do kolejnego odcinka Four Minute Film School realizowanego przez kanał Aputure. W niespełna 7-minutowym filmie scharakteryzuje ona różne rodzaje światła oraz podpowie kilka aspektów i etapów budowania fotograficznej scenerii.

- W tym odcinku Four Minute Film School Julia Swain poprowadzi nas przez trzy kinowe instalacje oświetleniowe do nocnych plenerów. Julia łamie każdy aspekt sztucznego oświetlenia na zewnątrz i pokazuje jak połączyć go ze światłem księżyca, by poprawić swoje zdjęcia i uzyskać kinowy wygląd. Wykorzystaj te nocne konfiguracje planu zdjęciowego do następnej komercyjnej lub narracyjnej produkcji. Przenieść swoje zdjęcia na wyższy poziom - czytamy w opisie wideoporadnika.

 

Julia Swain zwraca uwagę na kilka kluczowych aspektów. Poza odpowiednim wyeksponowaniem światła księżyca ważne jest także wykorzystanie „praktycznego oświetlenia“, czyli jak tłumaczy,  źródeł światła, które są już obecne w fotografowanej scenie: lampy, witryny sklepowe itp.

Dopiero połączenie sztucznego oświetlenia ze wszystkimi dostępnymi naturalnymi źródłami światła, da nam możliwość stworzenia pełnego środowiska, które będzie świetnie prezentować się na zdjęciach i filmach. - Dobre oświetlenie powinno wzmacniać scenę, a nie być przytłaczającym elementem - zaznacza Swain.

Więcej ciekawych wideoporadników znajdziecie na kanale Aputure. Filmy są w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów, powinny być zrozumiałe.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak robić dobre portrety zwierząt?
Jak robić dobre portrety zwierząt?
Zastanawialiście się kiedyś jak powstają studyjne portrety naszych czworonożnych przyjaciół? Zajrzyjcie za kulisy pracy Vincenta Lagrange’a, który opiera na nich swoja...
0
0
Jak budować fotograficzną markę we współczesnym świecie? Pomoże ci w tym ten darmowy poradnik
Jak budować fotograficzną markę we współczesnym świecie? Pomoże ci w tym ten darmowy poradnik
Dzisiejszy świat jest tak przesycony zdjęciami, a uwaga oglądających tak rozproszona, że wypromowanie własnego stylu może wydawać się niemożliwe. Na szczęście takie...
0
0
Jak fotografować wodospady? Przyglądamy się pracy zawodowego fotografa krajobrazu, Jima Cosseya
Jak fotografować wodospady? Przyglądamy się pracy zawodowego fotografa krajobrazu, Jima Cosseya
Nasza dziennikarka dołącza do Jima Cosseya, by w Parku Narodowym Brecon Beacons nauczyć się robić wspaniałe zdjęcia krajobrazowe.
21
1