Czy wiesz jak stworzyć stronę, na której Twoje zdjęcia będą bezpieczne?

8
Redakcja Fotopolis
29 Marzec 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Tworząc internetowe portfolio, pieczołowicie wybierasz najlepsze prace. Wszystko jest super - zdjęcie prezentuje się wspaniale, na Facebooku zbiera dziesiątki lajków. A potem dostajesz wiadomość od kogoś znajomego: „Hej, czy to nie twoje zdjęcie tamtej stronie”?

Artykuł powstał we współpracy z firmą WebWave

Na pewno chcesz, żeby Twoje portfolio było niepowtarzalne. Pracujesz nad warsztatem, wydajesz sporo na sprzęt, uczysz się każdego dnia, żeby robić jeszcze lepsze zdjęcia. To Twój czas i Twoja praca. Efektem są świetne zdjęcia, które mówią jasno: ten człowiek zna się na swojej pracy. Dzięki dobremu portfolio zdobywasz klientów. Niestety nie wszyscy szanują trud, który włożyłeś w jego stworzenie.

A po jedenaste - nie pobieraj

W internecie panuje dziwne przekonanie, że wszystko co jest w sieci, można dowolnie wykorzystywać. Jako fotograf wiesz najlepiej, że tak nie jest. Ale co z tym można zrobić?

Pewnie wiesz, że bez kłopotu da się pobrać zdjęcia z większości portali, na których fotografowie zamieszczają swoje prace. Klikasz prawym przyciskiem myszy na zdjęcie, potem „zapisz obraz jako” i gotowe. Zwykle w momencie, w którym wrzucasz zdjęcia do sieci, tracisz nad nimi kontrole. Ale tak nie musi być. Dzięki funkcjom kreatora stron WebWave może Cię to już nigdy więcej nie spotkać. Nie tylko pozwala on na znacznie szybsze stworzenie profesjonalnej strony, ale także oferuje pełną kontrolę nad zdjęciami. Zobacz, jak przygotować swoje portfolio tak, by było bezpieczne.

Liczy się rozmiar

W portfolio liczy się efekt „wow”. Ktoś wchodzi na stronę, widzi Twoje prace i… szuka zakładki „Kontakt”, bo chce mieć zdjęcia zrobione przez Ciebie. Każdy marzy o takiej sytuacji. Na przeszkodzie staje niestety kwestia rozmiaru plików. Nasze zdjęcia najlepiej prezentują się w wysokiej rozdzielczości, oglądane na profesjonalnym monitorze,  albo wydrukowane na dobrym papierze. Wtedy widać, co udało Ci się uchwycić i jak udało się to uchwycić. W przypadku prezentacji internetowych trzeba jednak mieć się na uwadze.

Mianowicie, im większe zdjęcia, tym dłużej się ładują. Pamiętaj o tym, bo nic tak nie zniechęca, jak strona, na której zdjęcia wczytują się w nieskończoność. Na szczęście większość użytkowników przegląda internet na telefonach lub monitorach o rozdzielczości mniejszej niż Full HD (1920 x 1080 p). To niecałe 3 megapiksele!

Nie warto więc przeciążać strony wieloma grafikami w wysokiej rozdzielczości. Ludzie chcą zobaczyć jakie robisz zdjęcia, a nie analizować głębię kolorów i światłocienie. Dla nich liczy się poczucie, że „to naprawdę dobry kadr”. To właśnie ów efekt „wow”. Równie skutecznie uzyskasz go zdjęciami w tak „niewielkiej” rozdzielczości. A nawet mniejszej.

Zdjęcia w rozdzielczości 1200 x 800 pikseli będą w zupełności wystarczające. Dobre kadry obronią się same. Przy okazji niewielki rozmiar zdjęć zniechęci osoby, które będą chciały pobrać je bez twojej zgody. Bo mała rozdzielczość dla wielu z nich nie jest wystarczająco dobra, by na przykład… stworzyć z nich tapetę. Niby drobna rzecz, ale to przecież efekt Twojej ciężkiej pracy.

Pliki warto też delikatnie kompresować (konia z rzędem, temu, kto na przeciętnym monitorze laptopa rozróżni skompresowany i nieskompresowany plik JPEG), co przyspieszy wczytywanie strony. W kreatorze WebWave zastosowaliśmy przydatne narzędzia do kompresowania zdjęć podczas ładowania, dzięki czemu strony ładują się szybciej. Jeśli jednak zależy Ci na bezkompromisowej jakości zdjęć, bez kłopotu wyłączysz tę funkcję. To dodatkowe ułatwienie, dzięki któremu nawet największe galerie na stronie zrobionej w naszym kreatorze ładują się płynnie.

Do tego bez problemu ustawisz wszystkie metatagi i opiszesz dokładnie każde zdjęcie. Dzięki temu zawrzesz w plikach informacje na temat autora zdjęć.

Portfolio, które będzie bezpieczne

Oczywiście można też dodać znak wodny lub tekst copyrightu w którymś z rogów zdjęcia. To dobre rozwiązanie, jednak nie każdy fotograf się na to decyduje. Taki tekst często zwyczajnie psuje dobre wrażenie oglądające. Ile razy zdarzyło Ci się oglądać doskonałe prace i widzieć w prawym lub lewym dolnym rogu kujący w oczy napis „Copyright” lub wymyślne logo autora? To jak przysłowiowa łyżka dziegciu. Niby wszystko fajnie, ale… da się inaczej.

Wiele portali fotograficznych udostępnia świetną funkcję: blokowanie pobierania zdjęć. Jeśli nie chcesz, by ktoś bez twojej zgody pobierał zdjęcia, po prostu wybierasz odpowiednią opcję i… problem z głowy. Nasz kreator udostępnia podobną funkcję. To proste i bardzo skuteczne rozwiązanie.

Jeśli chcesz zabezpieczyć zdjęcia przed pobieraniem, wystarczy że zaznaczysz w kreatorze „Utrudnij pobieranie zdjęć” i gotowe! Jeśli ktoś będzie chciał pobrać jedną z Twoich prac, będzie miał znacznie utrudnione zadanie. Efekt psychologiczny wywołany niespodziewanym wyskoczeniem okienka w momencie, gdy tylko ktoś będzie chciał pobrać zdjęcie z Twojej strony, jest bezcenny i skutecznie zabezpiecza Twoją własność intelektualną. Zwłaszcza jeśli dodasz do tego odpowiedni komentarz.

Zdjęcia tylko dla wybranych

Może masz zdjęcia, które mają być widoczne tylko dla wybranych? W WebWave stworzysz z łatwością prywatną galerię, dostępną tylko dla tych, którym podasz hasło. Do tego z łatwością wyłączysz widoczność tej galerii w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu Twoje prace będą naprawdę bezpieczne. Bez dodawania szpecących znaków wodnych i copyrightów.

Zobacz, jak może wyglądać Twoja strona zrobiona w WebWave.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem WebWave. Stworzysz w nim za darmo i bez kodowania responsywną stronę internetową z nielimitowaną ilością miejsca na serwerach. Dokładnie taką, jaką chcesz. Dzięki korzystnej ofercie abonamentu premium użytkownicy mogą się cieszyć tanim hostingiem, własną domeną, certyfikatem SSL, pocztą firmową i wieloma innymi funkcjonalnościami, które doceniło już wielu fotografów!

 

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Nie wiesz jaki film wybrać? Strona Filmtypes rozwieje twoje wątpliwości
Nie wiesz jaki film wybrać? Strona Filmtypes rozwieje twoje wątpliwości
Na początku przygody z fotografią analogową zorientowanie się w dostępnych materiałach i ich właściwościach może przysporzyć bólu głowy. Z pomocą przychodzi nowa...
61
0
Brak ci motywacji? Oto 29 porad od najbardziej wpływowych fotografów w branży
Brak ci motywacji? Oto 29 porad od najbardziej wpływowych fotografów w branży
Gdybyś miał najważniejszą radę odnośnie pracy fotografa, co by to było? Takie pytanie fotograf Taylor Jackson zadał jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych...
63
0
Wybierasz się na zasłużony urlop? Oto sprzętowe pomysły i praktyczne sztuczki, które warto rozważyć
Wybierasz się na zasłużony urlop? Oto sprzętowe pomysły i praktyczne sztuczki, które warto rozważyć
Letni sezon to czas podróży, odkrywania odległych miejsc i… fotografowania. Dlatego przygotowaliśmy kilka praktycznych porad oraz zestawienie przydatnych akcesoriów,...
3
0
Powiązane artykuły