Masz trudności z odnalezieniem zdjęć w Lightroomie? Ten film podpowie Ci, jak efektywnie organizować swój system pracy

Autor: Michał Chrzanowski

25 Styczeń 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Nigel Danson powraca z kolejnym ciekawym poradnikiem. Tym razem pokazuje, w jaki sposób porządkować swoje foldery w Lightroomie, tworzyć odpowiednie katalogi oraz importować zdjęcia. A to dopiero początek.

Adobe Lightroom został stworzony dla fotografów nie tylko z myślą o profesjonalnej postprodukcji zdjęć, lecz także po to, by w szybki i intuicyjny sposób można było odszukać interesujące nas fotografie. Aby jednak tak się stało, kluczową kwestią jest między innymi poprawny import plików oraz ich późniejsze katalogowanie. Ale to nie wszystko.

Warto już na samym początku swojej przygody z Lightroomem wypracować jeden spójny system pracy, którego będziemy się trzymać - o czym przekonuje w swoim najnowszym wideoporadniku Nigel Danson. Aby ułatwić sobie pracę, wystarczy stworzyć jeden katalog główny o konkretnej nazwie (np. LIGHTROOM), do którego będziemy kopiować wybrane zdjęcia. Dzięki temu wszystkie nieprzetworzone fotografie będą dostępne w jednym miejscu. Następnie należy ustalić pewien schemat, według którego będziemy nazywać poszczególne podfoldery. Dla przykładu tworzy on cztery dodatkowe lokalizacje, a każda z nich odpowiada danemu kwartałowi roku. To tylko niektóre z rad jakimi podzielił się Danson. W swoim najnowszym filmie prezentuje ich znacznie więcej, a do większości z nich dochodził latami, przez metodę prób i błędów. Dla przykładu, podkreśla on także rolę „słów kluczowych“, czy chociażby geotagowania zdjęć.

Optymalizuj swój system pracy

 

Powyższy film jest w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów powinien być zrozumiały dla wszystkich. Wprawdzie jest on kierowany głównie do miłośników przyrody i krajobrazu, ale zaprezentowane sposoby są uniwersalne i z pewnością mogą być wykorzystane przez niejednego fotografa.

Poza tym część z przedstawianych przez Dansona porad może być już znana osobom lepiej zaznajomionym z Lightromem. Mimo to poradnik będzie nieocenioną pomocą zarówno dla początkujących jak i nieco bardziej doświadczonych fotografów, którzy chcą w jeszcze lepszym stopniu organizować zdjęcia i zoptymalizować swoją pracę.

Więcej ciekawych poradników, tutoriali i filmów, które mogą zainspirować do rozpoczęcia swojej przygody z fotografią - nie tylko krajobrazową - znajdziecie na kanale Nigela Dansona.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
12
Jak wybrać kartę pamięci – pojemną, szybką, niekoniecznie drogą
Jak wybrać kartę pamięci – pojemną, szybką, niekoniecznie drogą
Wybór nośnika pamięci zależy nie tylko od tego, jaki typ kart akceptuje nasz aparat, kamera lub dron, ale także, a może przede wszystkim, od rodzaju materiałów, jakie za pomocą tych urządzeń...
19