Masz trudności z odnalezieniem zdjęć w Lightroomie? Ten film podpowie Ci, jak efektywnie organizować swój system pracy

Masz trudności z odnalezieniem zdjęć w Lightroomie? Ten film podpowie Ci, jak efektywnie organizować swój system pracy

Nigel Danson powraca z kolejnym ciekawym poradnikiem. Tym razem pokazuje, w jaki sposób porządkować swoje foldery w Lightroomie, tworzyć odpowiednie katalogi oraz importować zdjęcia. A to dopiero początek.

Adobe Lightroom został stworzony dla fotografów nie tylko z myślą o profesjonalnej postprodukcji zdjęć, lecz także po to, by w szybki i intuicyjny sposób można było odszukać interesujące nas fotografie. Aby jednak tak się stało, kluczową kwestią jest między innymi poprawny import plików oraz ich późniejsze katalogowanie. Ale to nie wszystko.

Warto już na samym początku swojej przygody z Lightroomem wypracować jeden spójny system pracy, którego będziemy się trzymać - o czym przekonuje w swoim najnowszym wideoporadniku Nigel Danson. Aby ułatwić sobie pracę, wystarczy stworzyć jeden katalog główny o konkretnej nazwie (np. LIGHTROOM), do którego będziemy kopiować wybrane zdjęcia. Dzięki temu wszystkie nieprzetworzone fotografie będą dostępne w jednym miejscu. Następnie należy ustalić pewien schemat, według którego będziemy nazywać poszczególne podfoldery. Dla przykładu tworzy on cztery dodatkowe lokalizacje, a każda z nich odpowiada danemu kwartałowi roku. To tylko niektóre z rad jakimi podzielił się Danson. W swoim najnowszym filmie prezentuje ich znacznie więcej, a do większości z nich dochodził latami, przez metodę prób i błędów. Dla przykładu, podkreśla on także rolę „słów kluczowych“, czy chociażby geotagowania zdjęć.

Optymalizuj swój system pracy

 

Powyższy film jest w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów powinien być zrozumiały dla wszystkich. Wprawdzie jest on kierowany głównie do miłośników przyrody i krajobrazu, ale zaprezentowane sposoby są uniwersalne i z pewnością mogą być wykorzystane przez niejednego fotografa.

Poza tym część z przedstawianych przez Dansona porad może być już znana osobom lepiej zaznajomionym z Lightromem. Mimo to poradnik będzie nieocenioną pomocą zarówno dla początkujących jak i nieco bardziej doświadczonych fotografów, którzy chcą w jeszcze lepszym stopniu organizować zdjęcia i zoptymalizować swoją pracę.

Więcej ciekawych poradników, tutoriali i filmów, które mogą zainspirować do rozpoczęcia swojej przygody z fotografią - nie tylko krajobrazową - znajdziecie na kanale Nigela Dansona.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Inspiracja na dziś: Drew Doggett - „In the Realm of Legends"
19 Paź 2018
Mimo, że otaczają je laguny lodowcowe i nieziemskie kolory, te zwierzęta zdają się nie zwracać uwagi na przytłaczające je piękno. Są nieodrębną częścią rozległego islandzkiego krajobrazu, dla przyjezdnych kojarząc się raczej z surrealnymi wytworami ich wyobraźni. Drew Doggett, amerykański fotograf i filmowiec, uchwycił te piękne konie w serii “In the Realm of Legends”.
0
Adrian Wykrota: “Przykro mi, że już nie umiemy rozmawiać, a Polska to przecież taki fajny kraj”
18 Paź 2018
“Doszliśmy do wniosku, że w tych dynamicznych i ważnych czasach musimy opublikować dokumentalne wypowiedzi fotografów o Polsce i nadać im bezkompromisową, fizyczną formę książek” - piszą autorzy serii wydawniczej o Polsce, dobrani przez fundację PIX.HOUSE. Z Adrianem Wykrotą, autorem jednej z publikowanych już książek rozmawiamy o powstawaniu serii i dalszych planach.
0
Taylor Wessing Photographic Portrait Prize 2018 - zobacz piękno współczesnego portretu
18 Paź 2018
Alice Mann została laureatką tegorocznej prestiżowej nagrody Taylor Wessing Photographic Portrait Prize. Po raz pierwszy w historii konkursu jurorzy nagrodzili nie pojedynczy portret, a serię czterech zdjęć przedstawiających młode mażoretki z Południowej Afryki.
0
Piękna i zagrożona - natura na zdjęciach zwycięzców Wildlife Photographer of the Year 2018
17 Paź 2018
Organizowany od pół wieku przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie konkurs Wildlife Photographer of the Year, co roku oferuje nam unikalne spojrzenie na piękno i problemy dzikiego życia na naszej planecie. Fotografie nagrodzone w 54. edycji to nie tylko piękne kadry, ale i trudne tematy.
0