Z jakiego kąta wykonasz najlepszy portret?

Autor: Maciej Luśtyk

25 Kwiecień 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Czy istnieje formuła na wykonanie doskonałego portretu? Prawdopodobnie nie. Warto jednak wiedzieć jak poszczególne ustawienia modela względem aparatu wpłyną na odbiór zdjęcia. Za was sprawdził to fotograf Ed Gregory.

Mimo że powstawanie zdjęć opiera się w głównej mierze na kalkulacji czasu naświetlania, przysłony i czułości względem oświetlenia sceny, nie sposób podać wzoru na “doskonałe ujęcie”. Zdjęcie to przecież nie tylko strona techniczna, ale i umiejętności i talent fotografa. Po części składa się na niego także umiejętność pracy z modelem. I choć w przypadku fotografii portretowej wiele osób zdaje się na intuicję, warto wiedzieć, że nawet niewielki krok w prawo lub w lewo względem fotografowanej osoby może mieć wpływ na odbiór zdjęcia.

To temat, który postanowił zgłębić fotograf Ed Gregory, prowadzący kanał Photos in Color w serwisie Youtube. Aby sprawdzić, jak ustawienie modela wpływa na ostateczny rezultat oraz czy istnieje idealne ustawienie dla fotografii portretowej, wykonał w swoim studio 16 różnych ujęć tej samej osoby, przy takich samych ustawieniach światła i parametrach fotografowania.

Gregory rozpoczął od ujęcia en-face, a następnie przesuwał się z aparatem w krokach co 30 cm na boki oraz co 20 cm w górę i w dół względem linii wzroku modela. Co odkrył?

“Najlepsze typy” fotografa potwierdzają w zasadzie znany wielu portrecistom fakt, że osoby fotografowane nieco z góry prezentują się na zdjęciu szczuplej i atrakcyjniej, natomiast umieszczenie aparatu, nieco z boku i poniżej linii wzroku modela sprawi, że będzie on prezentował się bardziej dostojnie, dynamicznie i potężnie, co przydaje się na przykład podczas fotografowania ludzi biznesu.

I choć wyniki tego eksperymentu nie będą niczym odkrywczym dla doświadczonych fotografów, trudno o bardziej obrazowy przykład tego jak niewielkie zmiany w ustawieniu aparatu mogą wpłynąć na atrakcyjność finalnego ujęcia i pomóc nam kreować zamierzone efekty. Na pewno okaże się też ciekawą pomocą i wprowadzeniem do tematu dla początkujących.

Więcej filmów fotografa znajdziecie na kanale Photos in Color w serwisie Youtube.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Pracuj nad kadrem w plenerze nie przed monitorem, czyli o potędze filtrów optycznych
Pracuj nad kadrem w plenerze nie przed monitorem, czyli o potędze filtrów optycznych
Zobacz, które filtry warto mieć w swojej torbie, i jak z nich korzystać, aby zaoszczędzić czas i nadać swoim zdjęciom profesjonalny wygląd.
7
Fotograficzne podróże Krystiana Bielatowicza. Jaki sprzęt wybrać, aby było funkcjonalnie i komfortowo?
Fotograficzne podróże Krystiana Bielatowicza. Jaki sprzęt wybrać, aby było funkcjonalnie i...
Fotograf i filmowiec Krystian Bielatowicz dzieli się z nami swoimi ulubionymi akcesoriami, które ułatwiają mu pracę w licznych podróżach. Od wyboru pasków na konkretne okazje po...
15
Czym są filtry NiSi Black Mist i dlaczego też powinieneś mieć je w swojej torbie
Czym są filtry NiSi Black Mist i dlaczego też powinieneś mieć je w swojej torbie
Filmowa estetyka nadal rządzi w świecie filmu i fotografii i nigdzie się na razie nie wybiera. A filtry typu Black Mist to prawdopodobnie najprostszy i najskuteczniejszy sposób, by uzyskać ten...
24
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)