Z jakiego kąta wykonasz najlepszy portret?

Autor: Maciej Luśtyk

25 Kwiecień 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Czy istnieje formuła na wykonanie doskonałego portretu? Prawdopodobnie nie. Warto jednak wiedzieć jak poszczególne ustawienia modela względem aparatu wpłyną na odbiór zdjęcia. Za was sprawdził to fotograf Ed Gregory.

Mimo że powstawanie zdjęć opiera się w głównej mierze na kalkulacji czasu naświetlania, przysłony i czułości względem oświetlenia sceny, nie sposób podać wzoru na “doskonałe ujęcie”. Zdjęcie to przecież nie tylko strona techniczna, ale i umiejętności i talent fotografa. Po części składa się na niego także umiejętność pracy z modelem. I choć w przypadku fotografii portretowej wiele osób zdaje się na intuicję, warto wiedzieć, że nawet niewielki krok w prawo lub w lewo względem fotografowanej osoby może mieć wpływ na odbiór zdjęcia.

To temat, który postanowił zgłębić fotograf Ed Gregory, prowadzący kanał Photos in Color w serwisie Youtube. Aby sprawdzić, jak ustawienie modela wpływa na ostateczny rezultat oraz czy istnieje idealne ustawienie dla fotografii portretowej, wykonał w swoim studio 16 różnych ujęć tej samej osoby, przy takich samych ustawieniach światła i parametrach fotografowania.

Gregory rozpoczął od ujęcia en-face, a następnie przesuwał się z aparatem w krokach co 30 cm na boki oraz co 20 cm w górę i w dół względem linii wzroku modela. Co odkrył?

“Najlepsze typy” fotografa potwierdzają w zasadzie znany wielu portrecistom fakt, że osoby fotografowane nieco z góry prezentują się na zdjęciu szczuplej i atrakcyjniej, natomiast umieszczenie aparatu, nieco z boku i poniżej linii wzroku modela sprawi, że będzie on prezentował się bardziej dostojnie, dynamicznie i potężnie, co przydaje się na przykład podczas fotografowania ludzi biznesu.

I choć wyniki tego eksperymentu nie będą niczym odkrywczym dla doświadczonych fotografów, trudno o bardziej obrazowy przykład tego jak niewielkie zmiany w ustawieniu aparatu mogą wpłynąć na atrakcyjność finalnego ujęcia i pomóc nam kreować zamierzone efekty. Na pewno okaże się też ciekawą pomocą i wprowadzeniem do tematu dla początkujących.

Więcej filmów fotografa znajdziecie na kanale Photos in Color w serwisie Youtube.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak wybrać kabel HDMI, żeby nie mieć problemów na planie i uzyskać optymalną jakość? W tym poradniku przyglądamy się odpowiednim kablom do filmowania na przykładzie oferty marki...
17
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
16
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)