Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Samsung NX30 - opinia Piotra Kaczmarczyka

0

Autor: Piotr Kaczmarczyk

18 Lipiec 2014
Artykuł na: 9-16 minut
Publikujemy kolejną opinię naszego czytelnika na temat aparatu Samsung NX30. Jej autor, Piotr Kaczmarczyk, punkt po punkcie przeanalizował kluczowe cechy tego modelu: wysoką rozdzielczość matrycy, wysokie czułości, zakres tonalny, tryb seryjny itd.

Jeśli słychać w mediach, że NX30 jest flagowym modelem marki Samsung to trzeba się po nim dużo spodziewać. Aby się wyróżnić należy stawić czoło konkurencji jaka panuje wśród aparatów przeznaczonych do użytku amatorskiego. Po otwarciu rynku bezlusterkowców przez Panasonika (Lumix) jest on powoli zalewany przez coraz większą liczbę modeli różnych producentów. Domowi użytkownicy są coraz mniej podatni na liczbę megapikseli. Zwracają także uwagę na celny i szybki AF, pracę przy wysokich czułościach matrycy, dobrą jakość zdjęć, nagrywanie filmów w jakości Full HD oraz prostotę obsługi.

Producent modelu NX30 zapewnia, że aparat jest przygotowany do zadań specjalnych - hybrydowy autofokus, tryb seryjny 9kl./s, ISO do 25600, łączność WiFi i NFC oraz wyświetlacz Super AMOLED. Wszystko to zamknięte w smukłym korpusie o masie netto 375 gramów.

Po wypakowaniu przesyłki nastąpił proces zapoznania się z budową i funkcjami aparatu. Pomimo małych rozmiarów korpus wygodnie i pewnie leży w dłoni. W porównaniu do lustrzanek entry-level jest dużo lżejszy i mniejszy, co według mnie jest plusem dla np. długich rodzinnych wypraw, gdzie o wagę i miejsce w plecaku konkuruje się z innych rzeczami. Na górze korpusu znajdziemy dwa pokrętła do zmiany trybu fotografowania, pokrętło do zmiany ustawień, trzy przyciski funkcyjne oraz włącznik ze spustem. Większość tylnej powierzchni korpusu zajmuje 3-calowy, dotykowy, uchylny praktycznie w każdą stronę wyświetlacz Super AMOLED oraz masa przycisków funkcyjnych. Kolory prezentowane na wyświetlaczu są żywe, nasycone oraz dobrze widoczne nawet w mocnym słońcu.

NX30 zbudowany jest głównie z plastiku, ale nie powinno to przeszkadzać użytkownikom, ponieważ posiada dobrze dobrane tworzywa. Sam kształt korpusu jest zaprojektowany tak, aby nie było niepotrzebnych załamań, w których mógłby się gromadzić pył czy brud. Dodatkowo aparat zaopatrzono w przycisk do podglądu głębi ostrości oraz złącza: mikro USB i mini HDMI. Zmiana takich funkcji jak ISO, balans bieli, funkcje AF, korekcja ekspozycji oraz pomiar światła jest dostępna poprzez dedykowane przyciski na górze oraz z boku korpusu co pozwala na szybką zmianę ustawień bez zbędnego przeszukiwania MENU w celu zmiany.

Początkowo największym wyzwaniem było zapoznanie się z położeniem przycisków i funkcjami MENU. Na szczęście oprogramowanie aparatu jest bardzo zbliżone wyglądem do Androida i innych obecnych systemów działających na smartfonach. Po kilku godzinach testów, gdy przyzwyczaiłem się do aparatu, fotografowanie było czystą przyjemnością.

Wykonując zdjęcia konkursowe starałem się wykorzystać jak najlepiej możliwości i funkcje, które daje nam NX30 z obiektywem 18-55 3,5-5,6 III. Ograniczeniem do pełnego wykorzystania funkcji był jedynie uniwersalny obiektyw. Każde wykonane zdjęcie miało na celu pokazać zalety/wady funkcji, o których informuje nas producent.

Matryca 20.3 Mpix

Ratusz w Chełmnie. Jakość zdjęcia widać na powiększeniu 1:1, matryca dokładnie odwzorowała każdy szczegół budynku, załamania i cienie utrzymując duży kontrast. Potwierdza się też dobry układ AF. Nie widać na budynku żadnych oznak aberracji chromatycznej.

1/500 s, f/8.0, ISO 100, ogniskowa: 38 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

ISO 25600

Most Świętokrzyski w Warszawie. Jeśli w trakcie naszej wakacyjnej przygody zabraknie nam podczas wieczornego/nocnego zwiedzania statywu to nie ma się czym przejmować. Należy włączyć dużą czułość matrycy i cieszyć się z nieporuszonych zdjęć. W tym samym momencie dla ISO100 czas wynosiłby ok. 3s.

1/80 s, f/4.5, ISO 25600, ogniskowa: 44 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Nocne zdjęcia w dobrej jakości

Stadion Narodowy w Warszawie. Zamiast statywu można wykorzystać również dach samochodu, który na powyższym zdjęciu dodatkowo pełni rolę odbijającej powierzchni przez co stadion przypomina biało-czerwoną szczękę. Na zdjęciu widać, że idealnie odwzorowały się szczegóły stadionu jak i jego kolory. Dodatkowo zdjęcie jest na tyle dokładne, że można zauważyć samochody stojące przed stadionem.

30/10 s, f/5.0, ISO 100, ogniskowa: 33 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Zakres tonalny

Follow me to... Słynne już stają się zdjęcia "follow me to" dzięki Instagramowi i Facebookowi. Aby zdjęcie wykonane w pełnym słońcu miało odpowiednie kolory, skorzystano z funkcji Bogate kolory w Inteligentnym trybie fotografowania. Pozwoliło to zachować szczegóły nieba oraz nie przepalić skóry. Kilkukrotnie zdarzyło się, że aparat źle odczytał zamysł fotografa i nieodpowiednio ustawił ekspozycję. Na szczęście zdjęcie zaraz po zrobieniu można ocenić na dużym 3-calowym ekranie.

1/320 s, f/7.1, ISO 100, ogniskowa: 27 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Inteligentne programy i funkcje

Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego. Niestety pogoda popsuła się na tyle, że bez parasola nie dało się poruszać po mieście. Pozwoliło to na lekką odskocznię od kolorów miasta i wypróbowanie Inteligentnych filtrów - w tym wypadku "Żółty". Oby słonecznik przyniósł więcej słońca dla mieszkańców stolicy. Poza tą funkcją można znaleźć również wprowadzenie winiety, efekt miniatury oraz różne malarskie filtry.

1/60 s, f/5.0, ISO 100, ogniskowa: 41 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Bokeh obiektywu

Pole pszenicy w okolicach Stolna. Poza aparatem warto zwrócić uwagę na uniwersalny obiektyw 18-55 3,5-5,6 III z wbudowaną stabilizacją obrazu. Jest to dobre, ostre szkło na początek przygody z Samsungiem NX30.

1/500 s, f/5.6, ISO 100, ogniskowa: 84 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Tryb seryjny

Jazda na rowerze. Tryb seryjny to łatwy i przystępny sposób na panoramowanie obiektów wykorzystując ciągły tryb autofokusa i dłuższe czasy migawki. Wykonując kilka zdjęć mamy pewność, że osiągniemy zamierzony cel.

1/125 s, f/10.0, ISO 400, ogniskowa: 29 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Tryb seryjny II

Siatkówka plażowa. Wszelkie sporty wymuszają od nas użycie jak najszybszych układów autofokusa i krótkich czasów migawki.

1/800 s, f/5.0, ISO 800, ogniskowa: 30 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Tryb seryjny III

Warszawski skatepark. Tryb seryjny jest bardzo przydatny w sportach ekstremalnych, ponieważ ewolucje wykonywane przez rowerzystów i innych użytkowników skateparków itp. są często bardzo szybkie. Poza tym wykonując serię zdjęć można łatwo połączyć je tworząc ciekawą sekwencję.

1/1600 s, f/5.6, ISO 400, ogniskowa: 27 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Aparat Samsung NX30 jest bardzo ciekawym rozwiązaniem technologicznym. Połączenie dobrej matrycy z szybkim autofokusem daje dobrej jakości obrazów zarówno na niskich jak i wysokich wartościach ISO. Jakość zdjęć nie odbiega od zdjęć z lustrzanek kierowanych do początkujących osób. Program automatyczny jak i predefiniowane programy ciekawie działają tworząc zdjęcia takie, jakie chce autor. Uchylny wyświetlacz pomaga w robieniu zdjęć z żabiej perspektywy oraz w zdjęciach "znad tłumu". Minusem jest słaba jakość obrazu w elektronicznym wizjerze i dość duże opóźnienie pomiędzy kliknięciem spustu, a wykonaniem zdjęcia.

+ szybki i celny AF

+ intuicyjne oprogramowanie

+ dobra jakość zdjęć na wysokich czułościach matrycy

+ korpus bardzo dobrze leży w dłoni, jest lekki poręczny

+ posiada dużo przełączników i guzików przyspieszających obsługę

+ ciekawe programy tematyczne zdjęć do kreatywnej fotografii

+ WiFi, komunikacja ze smartfonami, NFC

- duże opóźnienie spust-migawka

- duże opóźnienie odświeżania obrazu w wizjerze

- brak możliwości ustawienia temperatury barwowej w skali K

Sprawdź oferty cenowe na stronie producenta Samsung NX30

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Co musisz wiedzieć o kartach pamięci? Tłumaczymy oznaczenia i formaty
Co musisz wiedzieć o kartach pamięci? Tłumaczymy oznaczenia i formaty
Nie ma sensu kupować karty, która nie pozwoli wykorzystać w pełni potencjału aparatu. Ale nie warto też przepłacać za parametry, których raczej nie wykorzystamy. Oto...
48
0
Darmowe presety i e-booki o fotografii - akt, street, portret, fotografia smartfonowa i wiele więcej
Darmowe presety i e-booki o fotografii - akt, street, portret, fotografia smartfonowa i wiele więcej
Aby robić dobre zdjęcia, trzeba najpierw wiele zainwestować w sprzęt i umiejętności. Jesteśmy tu jednak by pomóc. Oto lista darmowych materiałów, które pomogą wam...
10
0
Backup zdjęć i filmów w podróży - poradnik fotografa ślubnego Kamila Głowackiego
Backup zdjęć i filmów w podróży - poradnik fotografa ślubnego Kamila Głowackiego
Jak tworzyć kopie zapasowe zdjęć, aby ich bezpowrotnie nie utracić? O rozwiązaniach sprzętowych i programowych, które sam stosuje pisze Kamil Głowacki - fotograf, który zrealizował setki...
45
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)