Spotkanie z cyklu "10 x inaczej": Tomasz Szerszeń i Małgorzata Grąbczewska

Autor: Michal Grzegorczyk

16 Wrzesień 2013
Artykuł na: 4-5 minut
Gośćmi najbliższego spotkania z cyklu "10 x inaczej" będą Tomasz Szerszeń i Małgorzata Grąbczewska. Spotkanie, które poprowadzi Jakub Śwircz odbędzie się w środę, 18 września o godz. 18:00 w Kordegardzie w Warszawie. Tematem uruchamiającym całą dyskusję będzie kolaż i jego współczesne funkcjonowanie.

W środę 18 września odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu 10 x inaczej w warszawskiej Kordegardzie. Do wspólnej rozmowy zasiądą tym razem: artysta Tomasz Szerszeń i historyczka sztuki Małgorzata Grąbczewska. Spotkanie jak zwykle będzie łączyć w dialogu praktykę artystyczną związaną z fotografią z zapleczem teoretycznym. Tym razem tematem uruchamiającym całą dyskusję będzie kolaż i jego współczesne funkcjonowanie. Organizatorzy: Galeria Kordegarda, Fundacja Nizio, Instytut Kultury Wizualnej.

Tomasz Szerszeń (ur. 1981) - fotograf, antropolog kultury. Absolwent Fotografii w PWSFTViT w Łodzi i Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na UW. Członek redakcji kwartalników "Konteksty" i "Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej", doktor nauk humanistycznych. Stypendysta m.in. Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007, 2013), Stypendium Artystycznego m.st. Warszawy (2010). Swoje indywidualne wystawy prezentował w Galerii Fundacji Archeologii Fotografii w Warszawie (Ty. Ja. Rzeczy, 2012 oraz Warszawa / Żywoty / Ruiny, 2012 - ta druga wraz z Krzysztofem Pijarskim) i w Galerii Wymiany w Łodzi (Byłem pierwszym polskim surrealistą. Prace z lat 1929-39, 2010). Jest również autorem foto-instalacji Język kwiatów i współkuratorem wystawy prac Marka Piaseckiego (Galeria Asymetria, Warszawa, 2012). Brał udział w Paris Photo 2012, a także w wystawach zbiorowych m.in. w Galerie Anne de Villepoix w Paryżu, Galerii Asymetria w Warszawie i Bibliotece Narodowej w Warszawie. W najbliższym czasie jego prace prezentowane będą m.in. w Nowym Teatrze w Warszawie na wystawie Zdjęcie miasta. Fotografia warszawska i praktyki pokrewne a także na Paris Photo 2013.

Małgorzata Maria Grąbczewska - historyczka sztuki, tłumaczka, kuratorka. Absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz muzeologii w Ecole du Louvre w Paryżu, doktorantka w Instytucie Sztuki PAN, członkini zarządu Stowarzyszenia Historyków Fotografii. W latach 2005- 2011 asystent w dziale Kolekcje Artystyczne Biblioteki Polskiej w Paryżu, gdzie stworzyła i uporządkowała kolekcję fotograficzną. Od marca 2012 r. asystent w Zakładzie Zbiorów Ikonograficznych Biblioteki Narodowej, od 1 stycznia 2013 r. zastępca kierownika zakładu. Stypendystka Ministra Edukacji Narodowej (1999), Rządu Francuskiego (2004-2005), Ministra Kultury (2012). Autorka wielu artykułów naukowych z zakresu historii sztuki XVIII i XIX w. oraz wielu tekstów krytycznych i popularyzatorskich. Autorka (wraz z Anną Czarnocką) książki Artyści polscy w Paryżu: zbiory artystyczne Biblioteki Polskiej w Paryżu (Gdańsk 2010). Redaktorka naukowa tomów Chopin. Przewodnik po zbiorach Towarzystwa Historyczno-Literackiego/Biblioteki Polskiej w Paryżu (Paryż 2010) i Slanislas Auguste, dernier roi de Pologne, mécene et collectionneur dans I'Europe de Lumieres (Paryż 2013).

Kieruje projektem badawczym "Źródła do historii fotografii polskiej XIX w.", finansowanym przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Programie Rozwoju Humanistyki Polskiej (2013-2016). W 2013 r. otrzymała grant w programie Preludium Narodowego Centrum Nauki.

Spotkanie z cyklu "10 x inaczej"
Termin: 18.09.2013, godz. 18:00
Gośćmi spotkania będą: Tomasz Szerszeń i Małgorzata Grąbczewska
Prowadzenie: Jakub Śwircz

Kordegarda
Krakowskie Przedmieście 15
Warszawa

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak wybrać kabel HDMI, żeby nie mieć problemów na planie i uzyskać optymalną jakość? W tym poradniku przyglądamy się odpowiednim kablom do filmowania na przykładzie oferty marki...
17
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
16
Powiązane artykuły