Spotkanie z cyklu "10 x inaczej": Agata Madejska i dr Ewa Klekot

Autor: Marcin Grabowiecki

19 Sierpień 2013
Artykuł na: 4-5 minut
Gośćmi najbliższego spotkania z cyklu "10 x inaczej" będą Agata Madejska i dr Ewa Klekot. Spotkanie, które poprowadzi Jakub Śwircz odbędzie się w środę, 21 sierpnia o godz. 18:00 w Kordegardzie w Warszawie. Będzie to dla polskiej publiczności jedna z pierwszych okazji do zapoznania się z dorobkiem artystki, która na co dzień mieszka i pracuje w Niemczech.

Tym razem na spotkaniu z cyklu "10 x inaczej" w warszawskiej Kordegardzie do wspólnej rozmowy zasiądą: artystka Agata Madejska i antropolożka sztuki dr Ewa Klekot. Spotkanie jak zwykle będzie łączyć w dialogu praktykę artystyczną związaną z fotografią z zapleczem teoretycznym. W rozmowie z dr Ewą Klekot Agata Madejska opowie o tematach i zagadnieniach, które kształtują jej prace, w których wielokrotnie powracają wątki postrzegania tak specyficznych obiektów kultury jak: pomniki czy budynki muzeów.

Spotkanie 21 sierpnia będzie jedną z pierwszych okazji dla polskiej publiczności do zapoznania się z dorobkiem artystki, która na co dzień mieszka i pracuje w Essen, w Niemczech.

Spotkanie w Kordegardzie będzie połączone z polską premierą pierwszej monografii artystki: "Agata Madejska", wydanej nakładem Distanz Verlag, w Berlinie. Na książkę składają się trzy duże cykle realizowane przez artystkę w ciągu ostatnich siedmiu lat wzbogacone o krytyczny esej Kathrin Meyer i prozę Garetha Bell-Jonesa.

W swoich pracach Agata Madejska często wyizolowuje z miejskiego otoczenia szczególne architektoniczne struktury, takie jak monumenty czy drapacze chmur. Poprzez możliwości jakie daje fotografia, posługująca się światłem, kompozycją czy pozwalając na odrealnienie przekłada wybrane formy na nową obrazową rzeczywistość. W jej fotografiach zarówno tak silnie nacechowane historycznie obiekty jak Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie czy czasowa instalacja Anish Kappor Sky Mirror w Londynie stają się abstrakcyjnymi znakami, które dominują przestrzeń realizowanych obrazów. Jednakże w ich manifestującej się obecności, okazują się być ewidentnie jej niepewne. Fotografie Madejskiej sprawiają, że ukazują się tym, czym są: odbiciami kultury, w stałej potrzebie potwierdzania się.

Agata Madejska - artystka, w 2007 roku ukończyła Uniwersytet Artystyczny w Folkwang w Essen, w 2010 Royal College of Art, w Londynie. Ostatnio pokazywała swoje prace m.in.: na indywidualnej wystawie w Parrotta Contemporary Art, w Stuttgardzie, (2013), na zbiorowej wystawie Twisted Entities. Polish Contemporary Art, w Muzeum Morsbroich (2013) w Dortmundzie, Made in Germany Zwei, Kestnergesellschaft w Hanoverze (2012), Man and his Objects, Museum Folkwang, w Essen (2012), reGeneration2, Aperture Gallery, w Nowym Yorku (2011) i Bloomberg New Contemporaries, ICA, Londyn (2010). Mieszka i pracuje w Londynie i Essen.

Dr Ewa Klekot - Antropolożka sztuki, tłumaczka, absolwentka archeologii i etnografii, doktor nauk o sztuce. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje ją interdyscyplinarne podejście do badań znaczeń przedmiotów materialnych, w tym także przedstawień obrazowych. Ciekawią ją zwłaszcza takie elementy, które prowokują ludzi do podejmowania konkretnych działań takich jak: kolekcjonowanie przedmiotów, ich "niestandardowe" użytkowanie, oddawanie im czci, przywiązanie do nich, emocjonalne reagowanie na kontakt z nimi i powody, dla których kontakt ten bywa tak bardzo ważny. Prowadziła badania nad kiczem i współczesną sztuką dewocyjną, sztuką ludową, a także społecznym konstruowaniem zabytków oraz muzeum jako przestrzenią praktyk społecznych.

Organizatorzy: Galeria Kordegarda, Fundacja Nizio, Instytut Kultury Wizualnej.

Spotkanie z cyklu "10 x inaczej"
Termin: 21.08.2013, godz. 18:00
Gośćmi spotkania będą: Agata Madejska i dr Ewa Klekot
Prowadzenie: Jakub Śwircz

Kordegarda
Krakowskie Przedmieście 15
Warszawa

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak wybrać kabel HDMI, żeby nie mieć problemów na planie i uzyskać optymalną jakość? W tym poradniku przyglądamy się odpowiednim kablom do filmowania na przykładzie oferty marki...
17
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
16
Powiązane artykuły