Ja kinuję - premiera filmu Zofii Chomętowskiej

Zapraszamy na premierę niezwykłego filmu Zofii Chomętowskiej zatytułowanego "Ja kinuję", która odbędzie się w czwartek, 17 stycznia o godz. 19:45 w Kinie Iluzjon w Warszawie. Po projekcji zapraszamy na dyskusję wokół amatorskich filmów dokumentalnych i zjawiska found footage. W rozmowie udział wezmą: Tadeusz Sobolewski, Monika Supruniuk, Tomasz Dubiel oraz współtwórcy filmu: Mikołaj Łoziński i Karolina Puchała-Rojek. Dodatkowo, 16 stycznia o godz. 19:00 w galerii Fundacji Archeologia Fotografii otwarta zostanie wystawa Marzeny Nowak i Zofii Chomętowskiej - "Zofia Chomętowska".
Zofia Chomętowska, Ja kinuję, kadr z filmu (c) FAF/Chomętowscy


"Ja kinuję" to unikatowy materiał filmowy Zofii Chomętowskiej z końca lat 20. XX wieku, odsłaniający fragmenty z prywatnego życia jej rodziny i przyjaciół. Wokół niego Fundacja Archeologia Fotografii organizuje trzy wydarzenia: premierę kinową filmu, wystawę z nową instalacją dźwiękową Marzeny Nowak i promocję publikacji z wyborem prywatnych fotografii Chomętowskiej.

Film to wyjątkowy 27-minutowy montaż archiwalnego materiału filmowego, wg koncepcji Karoliny Puchały-Rojek, z komentarzem literackim Mikołaja Łozińskiego i muzyką Kapeli ze wsi Warszawa. Materiał ten, podobnie jak sam fakt kręcenia filmów przez Chomętowską pozostawał nieznany, choć ta jedna z najważniejszych polskich fotografek pierwszej połowy XX wieku, na wystawie w Poznaniu w 1929 roku, debiutowała nie pokazem zdjęć a filmem. Nietypowa taśma Pathé Baby z perforacją w środku, zdigitalizowana i zmontowana z inicjatywy Fundacji Archeologia Fotografii, odkrywa fenomenalne i unikalne zdjęcia z prywatnego życia Chomętowskiej, z Porochońska - miejsca jej urodzenia, z warszawskiej Królikarni, Wenecji i Tunezji. W filmie obok samej Chomętowskiej pojawia się jej mąż Jakub (prawdopodobnie też autor wielu ujęć), Izabella Radziwiłł, gen. Carton de Wiart, Jadwiga Tereszczenko, Józef Haller, Michał Pawlikowski i wiele innych znanych osób. Film jest wyjątkowym zapisem ówczesnego krajobrazu Polesia oraz życia jakie prowadziła, należąca do rodziny szlacheckiej, Zofia Chomętowska.

Po projekcji zapraszamy na dyskusję wokół amatorskich filmów dokumentalnych i zjawiska found footage. W rozmowie udział wezmą: Tadeusz Sobolewski, Monika Supruniuk, Tomasz Dubiel oraz współtwórcy filmu: Mikołaj Łoziński i Karolina Puchała-Rojek, rozmowę poprowadzi Jakub Śwircz.

Ponadto w trakcie wydarzenia będzie można kupić nowo wydaną publikację z wyborem zdjęć prywatnych z archiwum Chomętowskiej oraz serię wydawnictw z cyklu "Żywe Archiwa" - wszystkie w cenie promocyjnej.

Dzień wcześniej w galerii Fundacji Archeologia Fotografii odbędzie się wernisaż nowego projektu Marzeny Nowak. To instalacja dźwiękowa połączona z projekcją krótkiego fragmentu z zapisu filmowego Zofii Chomętowskiej. Instalacja, będąca intymnym dialogiem kobiety i mężczyzny, stworzona na podstawie dialogów m.in. z filmów Antonioniego i Bergmana wydobywa prywatny aspekt filmu i fotografii Chomętowskiej. Wystawa odbywa się w ramach projektu "Żywe Archiwa".


Ja kinuję - premiera filmu Zofii Chomętowskiej oraz dyskusja z twórcami filmu
Termin: 17.01.2013, godzina 19.45
Wstęp: 11 zł

Kino Iluzjon
ul. Narbutta 50a
WarszawaWystawa: Marzena Nowak / Zofia Chomętowska "Zofia Chomętowska"
Wernisaż: 16.01.2013, godz. 19:00

Galeria Fundacji Archeologia Fotografii
ul. Andersa 13, klatka VII
Warszawa
Komentarze
Polecane artykuły
Poznaliśmy finalistów Sony World Photography Awards 2019. Zobacz najlepsze zdjęcia tego roku
26 Mar 2019
Ostatnia edycja jednego z największych na świecie konkursów fotograficznych powoli dobiega końca. Właśnie poznaliśmy finalistów kategorii profesjonalnej i studenckiej, wyłonionych spośród ponad 326 tys. zgłoszeń. Oto najlepsze zdjęcia nominowane do nagrody głównej SWPA, której laureat otrzyma 25 tys. dolarów.
0
Alexander Chekmenev: “Ulica była moim uniwersytetem”
25 Mar 2019
Chekmenev urodził się w Ługańsku na wschodzie Ukrainy. W 1997 roku przeniósł się do Kijowa, gdzie do dziś pracuje jako fotoreporter. Jego analogowe fotografie z ostatnich trzydziestu lat to wspaniałe świadectwo życia w tamtych rejonach po transformacji ustrojowej.
0
Witold Ziomek i Michał Sadowski nagrodzeni w konkursie fotografii dronowej Skypixel 2018
22 Mar 2019
Poznaliśmy wyniki tegorocznej odsłony jednego z największych konkursów fotografii lotniczej. Wśród laureatów znalazło się dwóch Polaków. Zobaczcie galerię najlepszych podniebnych zdjęć.
0
Poczuj magię natury płynącą ze zdjęć laureatów International Garden Photographer of the Year
21 Mar 2019
Za nami 12. edycja prestiżowego konkursu International Garden Photographer of the Year. Jak zwykle otrzymujemy urok przyrody najdalszych zakątków świata oraz prawdziwy czar natury z całą paletą barw zaprezentowanych na nagrodzonych zdjęciach laureatów.
0