Ja kinuję - premiera filmu Zofii Chomętowskiej

Zapraszamy na premierę niezwykłego filmu Zofii Chomętowskiej zatytułowanego "Ja kinuję", która odbędzie się w czwartek, 17 stycznia o godz. 19:45 w Kinie Iluzjon w Warszawie. Po projekcji zapraszamy na dyskusję wokół amatorskich filmów dokumentalnych i zjawiska found footage. W rozmowie udział wezmą: Tadeusz Sobolewski, Monika Supruniuk, Tomasz Dubiel oraz współtwórcy filmu: Mikołaj Łoziński i Karolina Puchała-Rojek. Dodatkowo, 16 stycznia o godz. 19:00 w galerii Fundacji Archeologia Fotografii otwarta zostanie wystawa Marzeny Nowak i Zofii Chomętowskiej - "Zofia Chomętowska".
Zofia Chomętowska, Ja kinuję, kadr z filmu (c) FAF/Chomętowscy


"Ja kinuję" to unikatowy materiał filmowy Zofii Chomętowskiej z końca lat 20. XX wieku, odsłaniający fragmenty z prywatnego życia jej rodziny i przyjaciół. Wokół niego Fundacja Archeologia Fotografii organizuje trzy wydarzenia: premierę kinową filmu, wystawę z nową instalacją dźwiękową Marzeny Nowak i promocję publikacji z wyborem prywatnych fotografii Chomętowskiej.

Film to wyjątkowy 27-minutowy montaż archiwalnego materiału filmowego, wg koncepcji Karoliny Puchały-Rojek, z komentarzem literackim Mikołaja Łozińskiego i muzyką Kapeli ze wsi Warszawa. Materiał ten, podobnie jak sam fakt kręcenia filmów przez Chomętowską pozostawał nieznany, choć ta jedna z najważniejszych polskich fotografek pierwszej połowy XX wieku, na wystawie w Poznaniu w 1929 roku, debiutowała nie pokazem zdjęć a filmem. Nietypowa taśma Pathé Baby z perforacją w środku, zdigitalizowana i zmontowana z inicjatywy Fundacji Archeologia Fotografii, odkrywa fenomenalne i unikalne zdjęcia z prywatnego życia Chomętowskiej, z Porochońska - miejsca jej urodzenia, z warszawskiej Królikarni, Wenecji i Tunezji. W filmie obok samej Chomętowskiej pojawia się jej mąż Jakub (prawdopodobnie też autor wielu ujęć), Izabella Radziwiłł, gen. Carton de Wiart, Jadwiga Tereszczenko, Józef Haller, Michał Pawlikowski i wiele innych znanych osób. Film jest wyjątkowym zapisem ówczesnego krajobrazu Polesia oraz życia jakie prowadziła, należąca do rodziny szlacheckiej, Zofia Chomętowska.

Po projekcji zapraszamy na dyskusję wokół amatorskich filmów dokumentalnych i zjawiska found footage. W rozmowie udział wezmą: Tadeusz Sobolewski, Monika Supruniuk, Tomasz Dubiel oraz współtwórcy filmu: Mikołaj Łoziński i Karolina Puchała-Rojek, rozmowę poprowadzi Jakub Śwircz.

Ponadto w trakcie wydarzenia będzie można kupić nowo wydaną publikację z wyborem zdjęć prywatnych z archiwum Chomętowskiej oraz serię wydawnictw z cyklu "Żywe Archiwa" - wszystkie w cenie promocyjnej.

Dzień wcześniej w galerii Fundacji Archeologia Fotografii odbędzie się wernisaż nowego projektu Marzeny Nowak. To instalacja dźwiękowa połączona z projekcją krótkiego fragmentu z zapisu filmowego Zofii Chomętowskiej. Instalacja, będąca intymnym dialogiem kobiety i mężczyzny, stworzona na podstawie dialogów m.in. z filmów Antonioniego i Bergmana wydobywa prywatny aspekt filmu i fotografii Chomętowskiej. Wystawa odbywa się w ramach projektu "Żywe Archiwa".


Ja kinuję - premiera filmu Zofii Chomętowskiej oraz dyskusja z twórcami filmu
Termin: 17.01.2013, godzina 19.45
Wstęp: 11 zł

Kino Iluzjon
ul. Narbutta 50a
WarszawaWystawa: Marzena Nowak / Zofia Chomętowska "Zofia Chomętowska"
Wernisaż: 16.01.2013, godz. 19:00

Galeria Fundacji Archeologia Fotografii
ul. Andersa 13, klatka VII
Warszawa
 
Komentarze
Polecane artykuły
Margaret Mitchell: „Fotografia może umożliwić opowiadanie historii, które normalnie są ukryte"
16 Lip 2018
Ponad dwadzieścia lat od sfotografowania dzieci swojej siostry, Margaret Mitchell ponownie odwiedza rodzinę z aparatem. Zadaje pytania o wpływ środowiska, w jakim przyszło nam dorastać, na nasze dalsze życie. Szkocka fotografka, działającą głównie w rejonach fotografii dokumentalnej i portretowej, jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych nagród, w tym Sony World Photography Awards.
0
“Zacząłem fotografować, bo bałem się zapomnieć”. Projekt Johna-Davida Richardsona to uniwersalna opowieść o dorastaniu
3 Lip 2018
- Pamiętam dzień, w którym skończyłem trzynaście lat. Obudziłem się tego ranka, spodziewając się, że w jakiś sposób zmieniłem się w mężczyznę tej nocy - mówi nam amerykański fotograf, który od dwóch lat realizuje projekt o dorastaniu chłopców z pobliskiego skateparku.
0
Majestat oceanu, zdjęcia z powietrza i nieziemskie scenerie - wyniki National Geographic Travel Photographer of the Year 2018
29 Cze 2018
Jury jednego z największych konkursów fotografii podróżniczej zaprezentowało jego tegorocznych laureatów. Zobaczcie galerię zwycięskich prac z ostatniej odsłony National Geographic Travel Photographer of the Year.
0
„Stambuł Story” z Panasonic Lumix G9
26 Cze 2018
Jak nowy superszybki korpus Panasonic sprawdza się w fotografii ulicznej? Zapytaliśmy o to reportażystę National Geographic Mikołaja Nowackiego.
3