Spotkanie poświęcone książce "Kronikarki. Zofia Chomętowska i Maria Chrząszczowa. Fotografie Warszawy 1945-1947"

Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na spotkanie autorskie dotyczące książki "Kronikarki. Zofia Chomętowska i Maria Chrząszczowa. Fotografie Warszawy 1945-1947", które odbędzie się we wtorek, 22 listopada o godz. 19:00 w Fundacji Archeologia Fotografii, przy ul. Andersa 13 w Warszawie. W spotkaniu wezmą udział autorzy tekstów: Sylwia Chutnik, Karolina Lewandowska, Grzegorz Piątek oraz Joanna Lang z Muzeum Powstania Warszawskiego. Prowadzenie: Jakub Śwircz.

Album "Kronikarki. Zofia Chomętowska i Maria Chrząszczowa. Fotografie Warszawy 1945-1947" pokazuje mało znane fotografie Zofii Chomętowskiej i Marii Chrząszczowej, które wróciwszy w 1945 roku do stolicy dokumentowały jej zniszczenie i odradzające się życie. Fascynujący dwugłos warszawskich fotografek daje bardzo ciekawy obraz Warszawy w pierwszych miesiącach po wyzwoleniu, ale ujawnia również osobowość artystyczną obu autorek.

Zofia Chomętowska i Maria Chrząszczowa, obie zawodowe fotografki, dokumentowały Warszawę od wiosny 1945, niezależnie od siebie, choć czasem pracowały razem. Ich fotografie znalazły się później na zbiorowej wystawie Warszawa oskarża!, przy której Chomętowska była zaangażowana - wraz z Tadeuszem Przypkowskim byli odpowiedzialni za część fotograficzną.
Album pod redakcją Karoliny Lewandowskiej, zawiera ponad 250 ilustracji autorstwa Marii Chrząszczowej i Zofii Chomętowskiej, w tym reprodukcje ręcznie zrobionego albumu przez Chrząszczową i zeszytów zrobionych przez Chomętowską. Cześć albumowa podzielona jest na sektory, obejmujące teren od okolic ul. Spacerowej po getto i Nowe Miasto; w części tekstowej znajduje się opowiadanie Sylwii Chutnik oraz teksty Grzegorza Piątka i Karoliny Lewandowskiej. Projekt graficzny: Iwo Rutkiewicz.

W dniach 27 września - 13 listopada w Domu Spotkań z Historią miała miejsce wystawa o tym samym tytule. Zadanie realizowane dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Spotkanie autorskie dotyczące książki
"Kronikarki. Zofia Chomętowska i Maria Chrząszczowa. Fotografie Warszawy 1945-1947"
Termin: 22.11.2011, godz. 19:00

Fundacja Archeologia Fotografii
ul. Andersa 13, klatka VII, domofon 112
Warszawa
 
Komentarze
Polecane artykuły
Jeśli podróż, to tylko z aparatem. Zobaczcie najlepsze zdjęcia z konkursu Travel Photographer of the Year 2018
13 Gru 2018
Poznaliśmy zwycięzców jednego z największych konkursów poświęconych fotografii podróżniczej. Finałowa galeria TPOTY 2019 to zarówno ujmujące zdjęcia natury jak i ciekawe reportaże.
0
Natura, miejsca, ludzie, czyli najlepsze zdjęcia z konkursu National Geographic Photo Contest 2018
7 Gru 2018
Poznaliśmy wyniki tegorocznej edycji National Geographic Photo Contest. Finałowa galeria to zarówno piękne kadry, jak i przykład niszczącej działalności człowieka. Zobaczcie zwycięskie zdjęcia.
1
Oto wyniki Leica Street Photo 2018 - zobacz najlepsze polskie zdjęcia uliczne
28 Lis 2018
Dobiegła końca 8. edycja konkursu fotografii ulicznej organizowanego przez Leikę. Głównego zwycięzcę poznamy jutro, a już teraz możemy oglądać kompletną galerię finalistów.
4
Kalendarz Lavazza 2019 - natura jako sztuka w nowej, oryginalnej odsłonie
22 Lis 2018
4 kontynenty, 6 wyjątkowych instalacji artystycznych, kobiecie spojrzenie. Tak w skrócie można opisać najnowszą, zaskakująca edycję kalendarza Lavazza, za której sterami stanęła związana z National Geographic, sześciokrotna laureatka nagrody WPP Ami Vitale.
0