Jak filmować dzieci - odcinek 3 - WNĘTRZA

Słabe oświetlenie jest problemem nie tylko dla fotografów, ale także dla filmowców. Dlatego kolejny odcinek poświęciliśmy filmowaniu dzieci we wnętrzach, gdzie ze światłem bywa różnie. Redakcje fotopolis.pl i recplay.pl zrealizowały materiał wykorzystując kamerę Samsung QF20.
Zapraszamy do poprzednich odcinków naszego cyklu:
Jak filmować dzieci - odcinek 2 - W SŁOŃCU
Jak filmować dzieci - odcinek 1 - WPROWADZENIETytułem wstępu...
Filmując we wnętrzach spotykamy analogiczne problemy jak przy fotografowaniu - pojawiają się problemy z ostrością, a przy świetle mieszanym - z balansem bieli. Profesjonalni operatorzy, filmując słabo oświetloną scenę, wspomagają się specjalistycznym oświetleniem. W codziennym filmowaniu dzieci jest to oczywiście nierealne - dlatego powinniśmy wykorzystać odpowiednie ustawienie kamery i wszelkie ogólnodostępne źródła światła.Jeżeli nie możesz obejrzeć powyższego klipu, powinieneś ściągnąć i zainstalować darmowy QuickTime Player. Nasze filmy można także oglądać na urządzeniach iPhone i iPod Touch. Więcej filmów Fotopolis można znaleźć na naszym profilu na Youtube.


Ustawienia kamery
Filmując w słabszym oświetleniu napotkamy na 2 ważne problemy.
 • Obraz może być nieostry - kamera po prostu może gubić ostrość, dlatego wspomagajmy się optyczną stabilizacją obrazu. W bardzo słabo oświetlonej scenerii - postawmy kamerę na czymś stabilnym - na przykład na stole czy szafce. W kamerze Samsung QF20 pomoże nam na pewno także tryb Smart Auto, który ustawi odpowiednie parametry ekspozycji, dopasowane do warunków. W skrajnych przypadkach możemy wspomóc się manualnymi ustawieniami ekspozycji.
 • Możemy mieć problem z balansem bieli. W pomieszczeniach zazwyczaj mamy do czynienia ze światłem mieszanym - odrobina światła dziennego przy oknie, trochę żarowego z lampy nad stołem.... W kamerze Sasmung QF20 możemy skorzystać z automatycznych ustawień lub wybrać ustawienia zdefiniowane. Istnieje także możliwość ręcznego ustawienia balansu bieli - za pomocą białej kartki.


Jeżeli nie możesz obejrzeć powyższego klipu, powinieneś ściągnąć i zainstalować darmowy QuickTime Player. Nasze filmy można także oglądać na urządzeniach iPhone i iPod Touch. Więcej filmów Fotopolis można znaleźć na naszym profilu na Youtube.


Wykorzystanie różnych źródeł światła
Mimo, że kamera poradzi sobie nawet w trudnych warunkach oświetleniowych, zadbajmy zawsze, żeby światła było jak najwięcej - dzięki temu zobaczymy na filmie więcej szczegółów i obraz będzie po prostu milszy dla oka.
 • filmujmy przy oknie - dobrze, jeśli jest ono zasłonięte półprzezroczystą tkaniną - da nam to bardzo miękkie, rozproszone światło i obraz o pięknej plastyce
 • jeśli to niemożliwe - postarajmy się o sztuczne oświetlenie, im jaśniej tym lepiej. Tradycyjne żarówki o wysokiej mocy i biały półprzezroczysty klosz najlepiej sprawdzą się w takiej sytuacji.
 • filmując dzieci na podłodze lub w łóżeczku, z górnym oświetleniem - zadbajmy o jasną tkaninę, która odbije światło górnej lampy. Możemy też wykorzystać małą lampkę nocną i ustawić ją na podłodze lub łóżeczku.


Jeżeli nie możesz obejrzeć powyższego klipu, powinieneś ściągnąć i zainstalować darmowy QuickTime Player. Nasze filmy można także oglądać na urządzeniach iPhone i iPod Touch. Więcej filmów Fotopolis można znaleźć na naszym profilu na Youtube.


Kadrowanie
Starajmy się, żeby kadry we wnętrzu były zróżnicowane. Film, w którym mamy takie samo tło przez kilka minut może stać się nudny, dlatego poszukujmy różnych perspektyw. W kamerze Samsung QF20 w bardzo prosty sposób możemy sfilmować kadry autoportretowe lub wykorzystać funkcję switch grip. Więcej wskazówek dotyczących urozmaiconych kadrów znajdziecie w pierwszej części naszego poradnika.

Jeśli uda nam się sfilmować pierwsze kroki naszego dziecka, na pewno od razu będziemy chcieli się tym pochwalić, umieszczając filmik na portalach społecznościowych takich jak Facebook czy YouTube. Z kamerą Samsung QF20, jest to dziecinnie proste - potrzebujemy jedynie bezprzewodowego internetu w okolicy.Jeżeli nie możesz obejrzeć powyższego klipu, powinieneś ściągnąć i zainstalować darmowy QuickTime Player. Nasze filmy można także oglądać na urządzeniach iPhone i iPod Touch. Więcej filmów Fotopolis można znaleźć na naszym profilu na Youtube.


Podsumowując:
 1. Pamiętajmy o ustawieniach kamery, szczególnie o stabilizacji obrazu i balansie bieli
 2. Zadbajmy o jak najlepsze oświetlenie sceny - jeśli to możliwe filmujmy przy oknie lub oświetlajmy plan dostępnymi w pomieszczeniu lampami.
 3. Starajmy się, żeby cały film nie był nakręcony na jednym tle - urozmaicajmy kadry i szukajmy nowych perspektyw.


 4. Wszystkie ujęcia zostały sfilmowane kamerą Samsung QF20.
  zdjęcia i montaż: Marek Słodkowski,
  wystąpili: Agnieszka i Klaudia
  produkcja: Marta Sułkiewicz 
Komentarze
Polecane artykuły
Polacy wśród finalistów Urban Photo Awards 2018. Zobaczcie nagrodzone zdjęcia
20 Wrz 2018
Międzynarodowy konkurs fotografii miejskiej Urban 2018 wchodzi w fazę finałową. Poznaliśmy nagrodzone cykle i nazwiska finalistów sekcji pojedynczej. Wśród nich znalazło się aż 5 Polaków.
0
Leica Oskar Barnack Award 2018 - oto zwycięskie prace
18 Wrz 2018
Poznaliśmy wyniki jednego z najbardziej prestiżowych konkursów poświęconych fotografii dokumentalnej. Tegoroczną nagrodę główną Leica Oskar Barnack Award otrzymał belgijski fotograf Max Pinckers. Natomiast wyróżnienie dla wschodzącego talentu powędrowało w ręce pochodzącej z Rosji Mary Gelman. Niestety w tym roku na podium zabrakło Polaków.
1
Fotografia przyrodnicza na luzie. Oto najlepsze zdjęcia z konkursu Comedy Wildlife Photography Awards 2018
17 Wrz 2018
Naturze nie brakuje poczucia humoru! Jeśli nie wierzycie, zobaczcie zdjęcia finalistów konkursu Comedy Wildlife Photography Awards, który od 4 lat nagradza najzabawniejsze zdjęcia przyrodnicze.
1
Eduardo Asenjo Matus: “Na zdjęciach staram się pokazać swoją rzeczywistość”
12 Wrz 2018
Przed wejściem do świata fotografii Chilijczyk Eduardo Asenjo Matus zajmował się malarstwem, ale wkrótce w jego domu zaczęło brakować już ścian do powieszenia obrazów. Dziś jako fotograf mierzy się ze swoją chorobą, starając się opowiedzieć o niej za pomocą zdjęć.
0