Jak filmować dzieci - odcinek 2: W SŁOŃCU

Wspólnie z Samsungiem zapraszamy do kolejnego odcinka naszego cyklu w którym zachęcamy wszystkich fotografów do filmowania dzieci. Redakcje fotopolis.pl i recplay.pl zrealizowały materiał wykorzystując kamerę Samsung QF20. Dziś kilka słów o filmowaniu w słońcu.
W tym i kolejnych odcinkach pokażemy w jakich sytuacjach filmować dzieci,  jak prowadzić kamerę,  jak poradzić sobie w ostrym słońcu, w ciemności, czy z bardzo szybko poruszającą się pociechą. Wreszcie - jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów. W drugim odcinku skupimy się na tym jak wykorzystać słońce - nieodłączny element każdego wakacyjnego filmu. Oczywiście porady ilustrujemy filmami, zapraszamy do oglądania i słuchania. Dla wygody - dodatkowo najważniejsze rady znajdziecie w formie tekstowej. Wszystko przygotowaliśmy wspólnie z firmą Samsung, wykorzystując kamerę Samsung QF20 (czytaj więcej na recplay.pl).

W poprzednim odcinku Jak filmować dzieci - wprowadzenie skupiliśmy się na prowadzeniu kamery i kadrowaniu. Dziś więcej o roli słońca.W większości przypadków słońce jest naszym sprzymierzeńcem. Odpowiednia ekspozycja jest tym, o czym marzą podczas pochmurnego dnia wszyscy operatorzy. Jednak musimy pamiętać by kontrolować ile promieni słonecznych wpuszczamy do obiektywu i pod jakim kątem one padają.

Słońce w zenicie
 • słońce w samym zenicie = bardzo głębokie kontrasty i głębokie cienie na twarzach naszych dzieci. Pomocne w ich zniwelowaniu będą odbijające powierzchnie - np. biały, bałtycki piasek czy tafla wody.
 • kiedy słońce świeci w zenicie, zachęcajmy dzieci do spoglądania w górę - świetnie nam zagrają zasłaniając twarz ręką czy mrużąc oczy.
 • w ostrym słońcu wspomagajmy się automatyką (w kamerze Samsung QF20 tryb Smart Auto) która dobierze za nas odpowiednie ustawienia. W skrajnych przypadkach można samodzielnie ustawić wartości ekspozycji i wspomóc się optyczną stabilizacją obrazu. Warto skorzystać z funkcji przyciemnienia lub rozjaśnienia ekranu LCD (powyższe funkcje dostępne są także w QF20)Jeżeli nie możesz obejrzeć powyższego klipu, powinieneś ściągnąć i zainstalować darmowy QuickTime Player. Nasze filmy można także oglądać na urządzeniach iPhone i iPod Touch. Więcej filmów Fotopolis można znaleźć na naszym profilu na Youtube.

Zachodzące słońce
Poniżej kilka pomysłów na wykorzystanie słońca znajdującego się niżej na niebie:
 • słońce może rozpocząć lub zakończyć nasze ujęcie,
 • warto sfilmować kadry z wodą rozświetloną promieniami słońca,
 • warto filmować dzieci na tle zachodzącego słońca,
 • filmujmy twarze dzieci oświetlone promieniami zachodzącego słońca,
 • możemy sfilmować świadomie nasz własny cień, ale uważajmy żeby nie pojawił się przypadkiem,
 • warto wpleść do filmu z wakacji efektowne, poklatkowe ujęcie zachodzącego słońca (w QF20 funkcja Art Time Laps)
Jeżeli nie możesz obejrzeć powyższego klipu, powinieneś ściągnąć i zainstalować darmowy QuickTime Player. Nasze filmy można także oglądać na urządzeniach iPhone i iPod Touch. Więcej filmów Fotopolis można znaleźć na naszym profilu na Youtube.

Podsumowując:
 • Pamiętajmy, że słońce powinno być naszym sprzymierzeńcem. Wykorzystajmy maksymalnie ekspozycję, ale nie prześwietlajmy obiektywu.
 • Kontrolujmy ilość promieni słonecznych wpadających do obiektywu oraz kąt ich padania
 • Miejmy pod kontrolą także nasz cień, niech pojawi się na filmie zgodnie z naszym planem, a nie przypadkiem
 • Wykorzystajmy słońce, żeby efektywnie rozpocząć lub zakończyć nasz kadr. Idealnie sprawdzi nam się tu tryb nagrywania poklatkowego.Wszystkie ujęcia zostały sfilmowane kamerą Samsung QF20.
zdjęcia: Marek Słodkowski, Jacek Malanowski
montaż: Marek Słodkowski
wystąpili: Klaudia, Agnieszka, Marc, Cyprian
produkcja: Marta Sułkiewicz


Komentarze
Polecane artykuły
e-oko.pl - sklep fotograficzny na „najwyższym poziomie”
24 Cze 2019
O marzeniu, które przerodziło się w rzeczywistość, potrzebie ciągłego doskonalenia, zmieniającym się rynku fotograficznym i o tym dlaczego warto skupić się na człowieku, a nie samych liczbach - rozmawialiśmy z Cezarym Janickim, współwłaścicielem e-oko.pl.
0
StreetFoto San Francisco 2019 - galeria laureatów to fotografia uliczna w najczystszej postaci
24 Cze 2019
Za nami czwarta edycja StreetFoto San Francisco International Street Photography Awards - niezwykle prestiżowego konkursu skupionego wokół fotografii ulicznej. W gronie finalistów znaleźli się Polacy.
1
Dale Sharpe, słynny łowca burz, fotograf krajobrazu i ambasador Nikona nie żyje
24 Cze 2019
W wieku zaledwie 36 lat zginął w tragicznym wypadku Dale Sharpe. Australijski fotograf krajobrazu i ambasador Nikona znany był głównie ze swoich majestatycznych zdjęć burz.
0
„Wciskając spust migawki, musisz wiedzieć czego szukasz” - rozmowa z Tomaszem Lazarem
19 Cze 2019
O najnowszych projektach, przejściu z ulicy do studia, pracy z aparatem średnioformatowym i tym co robić, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w fotografii ulicznej rozmawiamy z Tomaszem Lazarem.
0