Jak filmować dzieci - odcinek 2: W SŁOŃCU

Wspólnie z Samsungiem zapraszamy do kolejnego odcinka naszego cyklu w którym zachęcamy wszystkich fotografów do filmowania dzieci. Redakcje fotopolis.pl i recplay.pl zrealizowały materiał wykorzystując kamerę Samsung QF20. Dziś kilka słów o filmowaniu w słońcu.
W tym i kolejnych odcinkach pokażemy w jakich sytuacjach filmować dzieci,  jak prowadzić kamerę,  jak poradzić sobie w ostrym słońcu, w ciemności, czy z bardzo szybko poruszającą się pociechą. Wreszcie - jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów. W drugim odcinku skupimy się na tym jak wykorzystać słońce - nieodłączny element każdego wakacyjnego filmu. Oczywiście porady ilustrujemy filmami, zapraszamy do oglądania i słuchania. Dla wygody - dodatkowo najważniejsze rady znajdziecie w formie tekstowej. Wszystko przygotowaliśmy wspólnie z firmą Samsung, wykorzystując kamerę Samsung QF20 (czytaj więcej na recplay.pl).

W poprzednim odcinku Jak filmować dzieci - wprowadzenie skupiliśmy się na prowadzeniu kamery i kadrowaniu. Dziś więcej o roli słońca.W większości przypadków słońce jest naszym sprzymierzeńcem. Odpowiednia ekspozycja jest tym, o czym marzą podczas pochmurnego dnia wszyscy operatorzy. Jednak musimy pamiętać by kontrolować ile promieni słonecznych wpuszczamy do obiektywu i pod jakim kątem one padają.

Słońce w zenicie
 • słońce w samym zenicie = bardzo głębokie kontrasty i głębokie cienie na twarzach naszych dzieci. Pomocne w ich zniwelowaniu będą odbijające powierzchnie - np. biały, bałtycki piasek czy tafla wody.
 • kiedy słońce świeci w zenicie, zachęcajmy dzieci do spoglądania w górę - świetnie nam zagrają zasłaniając twarz ręką czy mrużąc oczy.
 • w ostrym słońcu wspomagajmy się automatyką (w kamerze Samsung QF20 tryb Smart Auto) która dobierze za nas odpowiednie ustawienia. W skrajnych przypadkach można samodzielnie ustawić wartości ekspozycji i wspomóc się optyczną stabilizacją obrazu. Warto skorzystać z funkcji przyciemnienia lub rozjaśnienia ekranu LCD (powyższe funkcje dostępne są także w QF20)Jeżeli nie możesz obejrzeć powyższego klipu, powinieneś ściągnąć i zainstalować darmowy QuickTime Player. Nasze filmy można także oglądać na urządzeniach iPhone i iPod Touch. Więcej filmów Fotopolis można znaleźć na naszym profilu na Youtube.

Zachodzące słońce
Poniżej kilka pomysłów na wykorzystanie słońca znajdującego się niżej na niebie:
 • słońce może rozpocząć lub zakończyć nasze ujęcie,
 • warto sfilmować kadry z wodą rozświetloną promieniami słońca,
 • warto filmować dzieci na tle zachodzącego słońca,
 • filmujmy twarze dzieci oświetlone promieniami zachodzącego słońca,
 • możemy sfilmować świadomie nasz własny cień, ale uważajmy żeby nie pojawił się przypadkiem,
 • warto wpleść do filmu z wakacji efektowne, poklatkowe ujęcie zachodzącego słońca (w QF20 funkcja Art Time Laps)
Jeżeli nie możesz obejrzeć powyższego klipu, powinieneś ściągnąć i zainstalować darmowy QuickTime Player. Nasze filmy można także oglądać na urządzeniach iPhone i iPod Touch. Więcej filmów Fotopolis można znaleźć na naszym profilu na Youtube.

Podsumowując:
 • Pamiętajmy, że słońce powinno być naszym sprzymierzeńcem. Wykorzystajmy maksymalnie ekspozycję, ale nie prześwietlajmy obiektywu.
 • Kontrolujmy ilość promieni słonecznych wpadających do obiektywu oraz kąt ich padania
 • Miejmy pod kontrolą także nasz cień, niech pojawi się na filmie zgodnie z naszym planem, a nie przypadkiem
 • Wykorzystajmy słońce, żeby efektywnie rozpocząć lub zakończyć nasz kadr. Idealnie sprawdzi nam się tu tryb nagrywania poklatkowego.Wszystkie ujęcia zostały sfilmowane kamerą Samsung QF20.
zdjęcia: Marek Słodkowski, Jacek Malanowski
montaż: Marek Słodkowski
wystąpili: Klaudia, Agnieszka, Marc, Cyprian
produkcja: Marta Sułkiewicz


Komentarze
Polecane artykuły
Konsumpcja, jako narzędzie kontroli społecznej na zdjęciach Clemensa Aschera
17 Sty 2019
"Modernist Lunchbreak” jest realizacją mojego większego pragnienia stworzenia równoległego świata. Podobnego do naszego, ale bardziej stylizowanego; świata, w którym uwypuklam pewne zjawiska - mówi nam o swoim projekcie austriacki fotograf.
0
Zobacz 25 zdjęć, które walczą o Nagrodę Publiczności konkursu Wildlife Photographer of the Year 2018
16 Sty 2019
Miłośnicy fotografii przyrodniczej z całego świata mogą już oddawać głosy na swoją ulubioną fotografię konkursu Wildlife Photographer of the Year 2018.
2
Oto dlaczego warto zaufać zawodowcom. Wyniki The Best Wedding Photos Of 2018: Fearless Awards
14 Sty 2019
Poznaliśmy wyniki The Best Wedding Photos Of 2018: Fearless Awards. Wyselekcjonowana galeria 50 zdjęć prezentuje to, co najlepsze w fotografii ślubnej: uchwycone emocje i wyczucie momentu. „Twoje zdjęcia powinny być równie nieustraszone jak Twoja miłość“ - zaznaczają organizatorzy Fearless Awards.
0
Opowiedzieć muzykę zdjęciami - rozmowa z Witkiem Orskim
9 Sty 2019
Dzięki technologicznemu partnerstwu BMW i Canon, powstały niezwykłe wizualizacje, ściśle współgrające z muzyką symfoniczną i prezentowane w najlepszych przestrzeniach koncertowych w Polsce. O genezę tego mariażu pytamy ich autora, Witka Orskiego.
0
zamknij X
Plebiscyt 2018
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2018
Głosuj!