"4x3" - warsztaty fotograficzne Sputnik Photos

"4x3" to warsztaty dla dzieci i młodzieży z 12 polskich wiosek i małych miejscowości. 4 zespoły złożone z fotografów i animatorów kultury pracują wspólnie przez 9 dni w różnych regionach Polski. Możemy już oglądać pierwsze efekty współpracy doświadczonych twórców z młodymi ludźmi. Zobacz zdjęcia dzieci z wioski Lublinowo i poznaj ideę projektu!
Zdjęcie, które powstało w ramach warsztatów w wiosce Lublino.

"4x3" to projekt wyjątkowych warsztatów fotograficznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, prowadzonych przez doświadczonych profesjonalnych fotografów w małych miejscowościach leżących na czterech krańcach Polski. Nawiązując do tradycji obwoźnego kina, biorąc pod uwagę specyfikę wsi i małych miasteczek, fotografowie będą przemierzać Polskę, mieszkając w samochodach campingowych, wożąc ze sobą sprzęt fotograficzny, projektory i inne urządzenia pozwalające na przeprowadzenie kilkudniowych warsztatów w małych społecznościach. Przy współpracy lokalnych domów kultury, szkół, organizacji pozarządowych, mieszkańcy będą mieli okazję poznania warsztatu fotograficznego, nowego spojrzenia na swoich najbliższych i miejsce, w którym żyją, a przede wszystkim na siebie samych.  Efektem ich pracy będą wieczorne projekcje dla mieszkańców, blog pozwalający na dalszą edukację fotograficzną dla zainteresowanych uczestników opartą o zasadę mistrz-uczeń oraz publikacja, która trafi zarówno do uczestników, ich społeczności i partnerów projektu, kadry małych ośrodków kultury, jak też będzie szeroko dystrybuowana w innych środowiskach.

Zdjęcia powstałe na warsztatach, które odbyły się w wiosce Lublino (ew. Lublinowo) pod Chociwlem (Zachodniopomorskie) w dniach 7-10 lipca 2011 można zobaczyć na stronie: 4x3.sputnikphotos.com. Warsztaty prowadzili: Rafał Milach, Kuba Dąbrowski oraz Krzysiek Pacholak.

Pomysł warsztatów dla dzieci nie jest nowy. Wystarczy przypomnieć akcję Piotra Janowskiego, który pracował z dziećmi z Jasionki i Krzywej. Ich prace zostały wydane w albumie, który ukazał się nakładem wydawnictwa Czarne.

Mamy nadzieję, że przedsięwzięcie "4x3" będzie równie udane. Organizatorom życzymy powodzenia a Was zachęcamy do śledzenia przebiegu warsztatów, które poprowadzą jeszcze m.in. Michał Łuczak i Adam Pańczuk.
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Inspiracja na dziś: Drew Doggett - „In the Realm of Legends"
19 Paź 2018
Mimo, że otaczają je laguny lodowcowe i nieziemskie kolory, te zwierzęta zdają się nie zwracać uwagi na przytłaczające je piękno. Są nieodrębną częścią rozległego islandzkiego krajobrazu, dla przyjezdnych kojarząc się raczej z surrealnymi wytworami ich wyobraźni. Drew Doggett, amerykański fotograf i filmowiec, uchwycił te piękne konie w serii “In the Realm of Legends”.
0
Adrian Wykrota: “Przykro mi, że już nie umiemy rozmawiać, a Polska to przecież taki fajny kraj”
18 Paź 2018
“Doszliśmy do wniosku, że w tych dynamicznych i ważnych czasach musimy opublikować dokumentalne wypowiedzi fotografów o Polsce i nadać im bezkompromisową, fizyczną formę książek” - piszą autorzy serii wydawniczej o Polsce, dobrani przez fundację PIX.HOUSE. Z Adrianem Wykrotą, autorem jednej z publikowanych już książek rozmawiamy o powstawaniu serii i dalszych planach.
0
Taylor Wessing Photographic Portrait Prize 2018 - zobacz piękno współczesnego portretu
18 Paź 2018
Alice Mann została laureatką tegorocznej prestiżowej nagrody Taylor Wessing Photographic Portrait Prize. Po raz pierwszy w historii konkursu jurorzy nagrodzili nie pojedynczy portret, a serię czterech zdjęć przedstawiających młode mażoretki z Południowej Afryki.
0
Piękna i zagrożona - natura na zdjęciach zwycięzców Wildlife Photographer of the Year 2018
17 Paź 2018
Organizowany od pół wieku przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie konkurs Wildlife Photographer of the Year, co roku oferuje nam unikalne spojrzenie na piękno i problemy dzikiego życia na naszej planecie. Fotografie nagrodzone w 54. edycji to nie tylko piękne kadry, ale i trudne tematy.
0