"4x3" - warsztaty fotograficzne Sputnik Photos

"4x3" to warsztaty dla dzieci i młodzieży z 12 polskich wiosek i małych miejscowości. 4 zespoły złożone z fotografów i animatorów kultury pracują wspólnie przez 9 dni w różnych regionach Polski. Możemy już oglądać pierwsze efekty współpracy doświadczonych twórców z młodymi ludźmi. Zobacz zdjęcia dzieci z wioski Lublinowo i poznaj ideę projektu!
Zdjęcie, które powstało w ramach warsztatów w wiosce Lublino.

"4x3" to projekt wyjątkowych warsztatów fotograficznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, prowadzonych przez doświadczonych profesjonalnych fotografów w małych miejscowościach leżących na czterech krańcach Polski. Nawiązując do tradycji obwoźnego kina, biorąc pod uwagę specyfikę wsi i małych miasteczek, fotografowie będą przemierzać Polskę, mieszkając w samochodach campingowych, wożąc ze sobą sprzęt fotograficzny, projektory i inne urządzenia pozwalające na przeprowadzenie kilkudniowych warsztatów w małych społecznościach. Przy współpracy lokalnych domów kultury, szkół, organizacji pozarządowych, mieszkańcy będą mieli okazję poznania warsztatu fotograficznego, nowego spojrzenia na swoich najbliższych i miejsce, w którym żyją, a przede wszystkim na siebie samych.  Efektem ich pracy będą wieczorne projekcje dla mieszkańców, blog pozwalający na dalszą edukację fotograficzną dla zainteresowanych uczestników opartą o zasadę mistrz-uczeń oraz publikacja, która trafi zarówno do uczestników, ich społeczności i partnerów projektu, kadry małych ośrodków kultury, jak też będzie szeroko dystrybuowana w innych środowiskach.

Zdjęcia powstałe na warsztatach, które odbyły się w wiosce Lublino (ew. Lublinowo) pod Chociwlem (Zachodniopomorskie) w dniach 7-10 lipca 2011 można zobaczyć na stronie: 4x3.sputnikphotos.com. Warsztaty prowadzili: Rafał Milach, Kuba Dąbrowski oraz Krzysiek Pacholak.

Pomysł warsztatów dla dzieci nie jest nowy. Wystarczy przypomnieć akcję Piotra Janowskiego, który pracował z dziećmi z Jasionki i Krzywej. Ich prace zostały wydane w albumie, który ukazał się nakładem wydawnictwa Czarne.

Mamy nadzieję, że przedsięwzięcie "4x3" będzie równie udane. Organizatorom życzymy powodzenia a Was zachęcamy do śledzenia przebiegu warsztatów, które poprowadzą jeszcze m.in. Michał Łuczak i Adam Pańczuk.
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
George Eastman Museum udostępnia serię filmów poświęconych największym przełomom w fotografii. Pozycja obowiązkowa!
14 Sie 2018
Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się jak długą drogę fotografia przeszła od czasów camery obscury aż do dzisiaj, zobaczcie dokumentalną serię stworzoną przez Goerge Eastman Museum. To fantastyczna podróż przez najważniejsze techniki i odkrycia, które zrewolucjonizowały to medium.
0
Tadeusz Rolke: „Sztuka nie polega na pokazywaniu piękna”
13 Sie 2018
Od czwartku, w warszawskiej galerii Le Guern można oglądać najnowszy projekt Tadeusza Rolke, jednego z mistrzów polskiej fotografii. W dniu wernisażu rozmawialiśmy z autorem o powstawaniu najnowszej serii.
0
Karen Miranda Rivadeneira odtwarza swoje dzieciństwo. "Pomysł ten zrodził się z rozmyślań o pamięci i jej niedoskonałości”
7 Sie 2018
“Uświadomiłam sobie, że brakuje mi wiedzy o mnie samej. Rozmyślając o pamięci i jej wadliwości, postanowiłam odkopać osobiste mity i rodzinne historie” - opowiada nam o swoim projekcie amerykańska fotograf.
0
Marcin Walko jako jedyny Polak dokumentował upamiętnienie ofiar masakry w Srebrenicy. Zobaczcie zdjęcia z projektu “Parcela M11”
3 Sie 2018
W lipcu 1995 roku serbskie oddziały paramilitarne w okolicach Srebrenicy wymordowały kilka tysięcy Muzułmanów. Co roku drogą, którą wówczas próbowały ratować się ofiary odbywa się symboliczna pielgrzymka. W tym roku, jako jedyny Polak miał okazję dokumentować ją Marcin Walko.
1