Zobacz zaawansowaną technikę ostrzenia zdjęć w Photoshopie [wideo]

1
Michał Chrzanowski
5 Sierpień 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Dowiedz się jak skutecznie ostrzyć zdjęcia w Photoshopie bez otrzymywania niechcianych artefaktów wokół krawędzi.

Na początek trochę teorii. W praktyce cyfrowe wyostrzanie zdjęcia na etapie postprodukcji (w dowolnym programie) sprowadza się do wzmocnienia kontrastu krawędzi poprzez rozjaśnienie i przyciemnienie jej poszczególnych fragmentów. Dzięki temu możemy otrzymać pewną iluzję „wyższej rozdzielczości i szczegółowości” finalnych fotografii. Niestety podczas procesu ostrzenia zdjęć nietrudno o pojawienie się niechcianych artefaktów, które będą bardziej widoczne na przybliżeniach. Jednak czy da się w jakimś stopniu uniknąć takiego efektu?

Z pomocą przychodzi Unmesh Dinda, który na kanale PiXimperfect przedstawił swoją zaawansowaną technikę „wyostrzania separacji“, dzięki której w Photoshopie będziemy w stanie otrzymać wyraźniejszy obraz końcowy bez tworzenia niechcianych artefaktów. Dinda pokazuje, jak efektywnie rozdzielić na poszczególne warstwy kluczowe aspekty procesu ostrzenia, co ma nam dać większą kontrolę i lepsze rezultaty.

 

- Korzystając z mocy przeciwieństw trybu mieszania, dowiedz się, jak ręcznie kontrolować główne aspekty wyostrzania, aby całkowicie wyeliminować biały artefakty wokół krawędzi. W tym samouczku zaczniemy od zrozumienia pojęcia cyfrowego ostrzenia i jego działania. Następnie nauczymy się możliwości trybów mieszania, aby oddzielić dwa aspekty wyostrzania celu otrzymania odpowiednich efektów - podkreśla Dinda.

Więcej ciekawych wideoporadników Unmesha Dindy znajdziecie na kanale PiXimperfect w serwisie Youtube. Filmy są w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów, powinny być zrozumiałe. Kanał PiXimperfect jest ukierunkowany bezpośrednio i wyłącznie na nauczanie ludzi wszelkich koncepcji związanych z programami Photoshop i Lightroom. Istnieje szeroki zakres wielu różnych obszarów (funkcji i narzędzi) w programie Photoshop, a ten kanał daje szansę na zbadanie ich wszystkich. PiXimperfect został założony z myślą o początkujących użytkownikach oraz o fotografach, którzy chcą odświeżyć swoją wiedzę.

zdjęcie główne: fot.Alex Perez | Unsplash.com

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Tutoriale
Zostań certyfikowanym specjalistą od postprodukcji w DaVinci Resolve. Blackmagic udostępnia darmowy program szkoleniowy
Zostań certyfikowanym specjalistą od postprodukcji w DaVinci Resolve. Blackmagic udostępnia...
DaVinci Resolve to fantastyczna, a co najważniejsze darmowa alternatywa dla filmowych aplikacji z pakietu Adobe. Producent robi kolejny krok, by wyprzedzić swojego...
67
0
Zobacz, jak dodać skórze złoty blask w Adobe Photoshop
Zobacz, jak dodać skórze złoty blask w Adobe Photoshop
Wygląd skóry na zdjęciach to obsesja niejednego fotografa i retuszera. Zobacz, jak uzyskać efekt wykorzystywany w postprodukcji sesji beauty.
33
2
Zła kompozycja to nie problem. Z pomocą przyjdzie Photoshop, a dokładniej narzędzie Content-Aware Fill [WIDEO]
Zła kompozycja to nie problem. Z pomocą przyjdzie Photoshop, a dokładniej narzędzie Content-Aware...
Zobacz w jaki sposób po fakcie poprawić kompozycję zdjęcia za pomocą narzędzia Content-Aware Fill dostępnego w Photoshopie.
10
1