Zobacz zaawansowaną technikę ostrzenia zdjęć w Photoshopie [wideo]

Autor: Michał Chrzanowski

5 Sierpień 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Dowiedz się jak skutecznie ostrzyć zdjęcia w Photoshopie bez otrzymywania niechcianych artefaktów wokół krawędzi.

Na początek trochę teorii. W praktyce cyfrowe wyostrzanie zdjęcia na etapie postprodukcji (w dowolnym programie) sprowadza się do wzmocnienia kontrastu krawędzi poprzez rozjaśnienie i przyciemnienie jej poszczególnych fragmentów. Dzięki temu możemy otrzymać pewną iluzję „wyższej rozdzielczości i szczegółowości” finalnych fotografii. Niestety podczas procesu ostrzenia zdjęć nietrudno o pojawienie się niechcianych artefaktów, które będą bardziej widoczne na przybliżeniach. Jednak czy da się w jakimś stopniu uniknąć takiego efektu?

Z pomocą przychodzi Unmesh Dinda, który na kanale PiXimperfect przedstawił swoją zaawansowaną technikę „wyostrzania separacji“, dzięki której w Photoshopie będziemy w stanie otrzymać wyraźniejszy obraz końcowy bez tworzenia niechcianych artefaktów. Dinda pokazuje, jak efektywnie rozdzielić na poszczególne warstwy kluczowe aspekty procesu ostrzenia, co ma nam dać większą kontrolę i lepsze rezultaty.

 

- Korzystając z mocy przeciwieństw trybu mieszania, dowiedz się, jak ręcznie kontrolować główne aspekty wyostrzania, aby całkowicie wyeliminować biały artefakty wokół krawędzi. W tym samouczku zaczniemy od zrozumienia pojęcia cyfrowego ostrzenia i jego działania. Następnie nauczymy się możliwości trybów mieszania, aby oddzielić dwa aspekty wyostrzania celu otrzymania odpowiednich efektów - podkreśla Dinda.

Więcej ciekawych wideoporadników Unmesha Dindy znajdziecie na kanale PiXimperfect w serwisie Youtube. Filmy są w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów, powinny być zrozumiałe. Kanał PiXimperfect jest ukierunkowany bezpośrednio i wyłącznie na nauczanie ludzi wszelkich koncepcji związanych z programami Photoshop i Lightroom. Istnieje szeroki zakres wielu różnych obszarów (funkcji i narzędzi) w programie Photoshop, a ten kanał daje szansę na zbadanie ich wszystkich. PiXimperfect został założony z myślą o początkujących użytkownikach oraz o fotografach, którzy chcą odświeżyć swoją wiedzę.

zdjęcie główne: fot.Alex Perez | Unsplash.com

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Tutoriale
Jak zmienić kolor dowolnej rzeczy w Photoshopie - najwygodniejszy sposób (2021)
Jak zmienić kolor dowolnej rzeczy w Photoshopie - najwygodniejszy sposób (2021)
Dowiedz się jak łatwo i skutecznie zmienić kolor produktów, ubrań i innych rzeczy w programie Adobe Photoshop.
10
Jak w Photoshopie odtworzyć efekt użycia kolorowych filtrów żelowych?
Jak w Photoshopie odtworzyć efekt użycia kolorowych filtrów żelowych?
Tworzenie w Photoshopie efektów świetlnych nie należy do najprostszych, szczególnie w edycji portretu. Unmesh z PiXimperfect w swoim tutorialu w przejrzysty sposób pokazuje jak do zdjęcia...
0
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Choć usuwanie obiektów ze zdjęć w Photoshopie nie należy do bardzo trudnych, niektóre przypadki potrafią spędzić sen z powiek. Na szczęście prawie nigdy nie okaże się...
14