Zobacz zaawansowaną technikę ostrzenia zdjęć w Photoshopie [wideo]

1

Autor: Michał Chrzanowski

5 Sierpień 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Dowiedz się jak skutecznie ostrzyć zdjęcia w Photoshopie bez otrzymywania niechcianych artefaktów wokół krawędzi.

Na początek trochę teorii. W praktyce cyfrowe wyostrzanie zdjęcia na etapie postprodukcji (w dowolnym programie) sprowadza się do wzmocnienia kontrastu krawędzi poprzez rozjaśnienie i przyciemnienie jej poszczególnych fragmentów. Dzięki temu możemy otrzymać pewną iluzję „wyższej rozdzielczości i szczegółowości” finalnych fotografii. Niestety podczas procesu ostrzenia zdjęć nietrudno o pojawienie się niechcianych artefaktów, które będą bardziej widoczne na przybliżeniach. Jednak czy da się w jakimś stopniu uniknąć takiego efektu?

Z pomocą przychodzi Unmesh Dinda, który na kanale PiXimperfect przedstawił swoją zaawansowaną technikę „wyostrzania separacji“, dzięki której w Photoshopie będziemy w stanie otrzymać wyraźniejszy obraz końcowy bez tworzenia niechcianych artefaktów. Dinda pokazuje, jak efektywnie rozdzielić na poszczególne warstwy kluczowe aspekty procesu ostrzenia, co ma nam dać większą kontrolę i lepsze rezultaty.

 

- Korzystając z mocy przeciwieństw trybu mieszania, dowiedz się, jak ręcznie kontrolować główne aspekty wyostrzania, aby całkowicie wyeliminować biały artefakty wokół krawędzi. W tym samouczku zaczniemy od zrozumienia pojęcia cyfrowego ostrzenia i jego działania. Następnie nauczymy się możliwości trybów mieszania, aby oddzielić dwa aspekty wyostrzania celu otrzymania odpowiednich efektów - podkreśla Dinda.

Więcej ciekawych wideoporadników Unmesha Dindy znajdziecie na kanale PiXimperfect w serwisie Youtube. Filmy są w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów, powinny być zrozumiałe. Kanał PiXimperfect jest ukierunkowany bezpośrednio i wyłącznie na nauczanie ludzi wszelkich koncepcji związanych z programami Photoshop i Lightroom. Istnieje szeroki zakres wielu różnych obszarów (funkcji i narzędzi) w programie Photoshop, a ten kanał daje szansę na zbadanie ich wszystkich. PiXimperfect został założony z myślą o początkujących użytkownikach oraz o fotografach, którzy chcą odświeżyć swoją wiedzę.

zdjęcie główne: fot.Alex Perez | Unsplash.com

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Tutoriale
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Choć usuwanie obiektów ze zdjęć w Photoshopie nie należy do bardzo trudnych, niektóre przypadki potrafią spędzić sen z powiek. Na szczęście prawie nigdy nie okaże się...
27
0
Zrobiłeś zdjęcia gwiazd? Pokaż je tak, jak na to zasługują. Oto darmowy kurs postprodukcji astrofotografii
Zrobiłeś zdjęcia gwiazd? Pokaż je tak, jak na to zasługują. Oto darmowy kurs postprodukcji...
Wybierasz się fotografować Perseidy? Zobacz, jak wyciągnąć najwięcej ze zdjęć nocnego nieba. Lonely Speck udostępnia za darmo kurs postprodukcji...
70
0
Photoshop czy Lightroom? Zobacz, który program lepiej nadaje się do wyostrzania zdjęć
Photoshop czy Lightroom? Zobacz, który program lepiej nadaje się do wyostrzania zdjęć
Skutecznie wyostrzane to jeden z najważniejszych końcowych etapów postprodukcji. Może jednak zdjęcia tak samo pomóc, jak i zaszkodzić. Zobacz, jak robić to...
35
0