Oto 5 porad, dzięki którym wykonasz spektakularne portrety, również w ostrym słońcu

1
Michał Chrzanowski
18 Grudzień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Fotografowanie w słoneczny dzień nie należy do najłatwiejszych zadań - zwłaszcza, gdy chcemy wykonać ciekawy portret. Jednak, jak tłumaczy Kayleigh June, wystarczy naprawdę niewiele, by nawet z tak trudnych warunków wyjść ze znakomitymi ujęciami.

Na udany portret składa się cała masa czynników - od znakomitej znajomości warsztatu, po perfekcyjne opanowanie technik retuszu i postprodukcji. Jednak bez dobrego oświetlenia model nie będzie prezentował się naturalnie. Jeśli fotografujemy w studiu, gdzie zapanujemy nad światłem i je odpowiednio wymodelujemy, możemy otrzymać wcześniej zaplanowane efekty.

Jednak zgoła odmiennie wygląda sytuacja, gdy zdecydujemy się na sesję zdjęciową w plenerze. Wtedy jesteśmy w pełni zależni od naturalnego oświetlenia. Oczywiście najlepsze światło otrzymamy podczas złotej godziny. Jednak - jak sama nazwa wskazuje - takie optymalne warunki, gdzie słońce najprzyjemniej oświetla modela, trwają nie dłużej niż 60 minut. A co z pozostałą częścią dnia, gdzie na przykład słońce znajduje się w zenicie? Czy w takim mocnym świetle możemy wykonać ciekawie wyglądający portret?

 

Jak udowadnia Kayleigh June, fotografowanie w bardzo słoneczny dzień jest jak najbardziej możliwe, a otrzymane portrety mogą wyglądać bardzo ciekawie. Pamiętać jednak musimy o kilku rzeczach.

5 zasad fotografowania w słoneczny dzień

  • postaraj się, aby model był równomiernie oświetlony
  • w mocnym słońcu korzystaj z blendy
  • stwórz swój własny cień
  • podekspozycja i fotografowanie w RAW pomoże w późniejszej edycji
  • współpracuj z modelem - ma czuć się komfortowo

Powyższy film jest w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów powinien być zrozumiały dla wszystkich. Więcej ciekawych filmów znajdziecie na kanale Kayleigh June.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Tutoriale
Zobacz, jak dodać skórze złoty blask w Adobe Photoshop
Zobacz, jak dodać skórze złoty blask w Adobe Photoshop
Wygląd skóry na zdjęciach to obsesja niejednego fotografa i retuszera. Zobacz, jak uzyskać efekt wykorzystywany w postprodukcji sesji beauty.
32
1
Zła kompozycja to nie problem. Z pomocą przyjdzie Photoshop, a dokładniej narzędzie Content-Aware Fill [WIDEO]
Zła kompozycja to nie problem. Z pomocą przyjdzie Photoshop, a dokładniej narzędzie Content-Aware...
Zobacz w jaki sposób po fakcie poprawić kompozycję zdjęcia za pomocą narzędzia Content-Aware Fill dostępnego w Photoshopie.
10
0
Photoshop tutorial: wycinanie osób z tła [WIDEO]
Photoshop tutorial: wycinanie osób z tła [WIDEO]
Odseparowanie sylwetki od tła zdjęcia może wydawać się skomplikowaną czynnością. Jednak dzięki kilku sztuczkom i narzędziom Photoshopa cała operacja może być bardzo...
13
0
Powiązane artykuły