Oto 5 porad, dzięki którym wykonasz spektakularne portrety, również w ostrym słońcu

1

Autor: Michał Chrzanowski

18 Grudzień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Fotografowanie w słoneczny dzień nie należy do najłatwiejszych zadań - zwłaszcza, gdy chcemy wykonać ciekawy portret. Jednak, jak tłumaczy Kayleigh June, wystarczy naprawdę niewiele, by nawet z tak trudnych warunków wyjść ze znakomitymi ujęciami.

Na udany portret składa się cała masa czynników - od znakomitej znajomości warsztatu, po perfekcyjne opanowanie technik retuszu i postprodukcji. Jednak bez dobrego oświetlenia model nie będzie prezentował się naturalnie. Jeśli fotografujemy w studiu, gdzie zapanujemy nad światłem i je odpowiednio wymodelujemy, możemy otrzymać wcześniej zaplanowane efekty.

Jednak zgoła odmiennie wygląda sytuacja, gdy zdecydujemy się na sesję zdjęciową w plenerze. Wtedy jesteśmy w pełni zależni od naturalnego oświetlenia. Oczywiście najlepsze światło otrzymamy podczas złotej godziny. Jednak - jak sama nazwa wskazuje - takie optymalne warunki, gdzie słońce najprzyjemniej oświetla modela, trwają nie dłużej niż 60 minut. A co z pozostałą częścią dnia, gdzie na przykład słońce znajduje się w zenicie? Czy w takim mocnym świetle możemy wykonać ciekawie wyglądający portret?

 

Jak udowadnia Kayleigh June, fotografowanie w bardzo słoneczny dzień jest jak najbardziej możliwe, a otrzymane portrety mogą wyglądać bardzo ciekawie. Pamiętać jednak musimy o kilku rzeczach.

5 zasad fotografowania w słoneczny dzień

  • postaraj się, aby model był równomiernie oświetlony
  • w mocnym słońcu korzystaj z blendy
  • stwórz swój własny cień
  • podekspozycja i fotografowanie w RAW pomoże w późniejszej edycji
  • współpracuj z modelem - ma czuć się komfortowo

Powyższy film jest w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów powinien być zrozumiały dla wszystkich. Więcej ciekawych filmów znajdziecie na kanale Kayleigh June.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Tutoriale
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Choć usuwanie obiektów ze zdjęć w Photoshopie nie należy do bardzo trudnych, niektóre przypadki potrafią spędzić sen z powiek. Na szczęście prawie nigdy nie okaże się...
17
0
Zrobiłeś zdjęcia gwiazd? Pokaż je tak, jak na to zasługują. Oto darmowy kurs postprodukcji astrofotografii
Zrobiłeś zdjęcia gwiazd? Pokaż je tak, jak na to zasługują. Oto darmowy kurs postprodukcji...
Wybierasz się fotografować Perseidy? Zobacz, jak wyciągnąć najwięcej ze zdjęć nocnego nieba. Lonely Speck udostępnia za darmo kurs postprodukcji...
70
0
Photoshop czy Lightroom? Zobacz, który program lepiej nadaje się do wyostrzania zdjęć
Photoshop czy Lightroom? Zobacz, który program lepiej nadaje się do wyostrzania zdjęć
Skutecznie wyostrzane to jeden z najważniejszych końcowych etapów postprodukcji. Może jednak zdjęcia tak samo pomóc, jak i zaszkodzić. Zobacz, jak robić to...
33
0
Powiązane artykuły