Nikkor AF-S DX 18-55 mm f/3.5-5.6G VR - test obiektywu

W kolejnym teście obiektywu kitowego sprawdzamy jak radzi sobie kitowy Nikkor. Producent w obiektywie Nikkor AF-S DX 18-55 mm f/3.5-5.6G VR zastosował takie rozwiązania jak stabilizacja obrazu czy ultradźwiękowy napęd autofokusa. W stosunku do słabszego modelu o takiej samej ogniskowej konstrukcja wzbogaciła się o dodatkowe soczewki. Teraz zamiast siedmiu mamy jedenaście elementów optycznych. Czy zapewni to wystarczającą jakość dla amatora, a nawet entuzjasty fotografii? Przeczytaj w naszym teście.

Autor: Mariusz Zach

27 Marzec 2009
Artykuł na: 9-16 minut
Spis treści

Po teście obiektywu Pentax smc DA 18-55 mm f/3.5-5.6 AL II prezentujemy kolejne szkło występujące w zestawach z tanimi lustrzankami cyfrowymi. Wraz ze wzrostem popularności cyfrowych lustrzanek daje się zauważyć poprawa jakości oferowanych z nimi w zestawach obiektywów - tak zwanych kitów. Nikon w obiektywie Nikkor AF-S DX 18-55 mm f/3.5-5.6G VR zastosował rozwiązania znane do tej pory z wyższej półki. Obiektyw wyposażony jest w stabilizację obrazu i ultradźwiękowy napęd autofokusa. O ile wbudowany napęd to konsekwencja rezygnacji z mechaniki napędu obiektywu w najtańszych cyfrowych lustrzankach Nikona, o tyle wbudowanie stabilizacji to zapewne konieczność konkurowania z modelami konkurencji, które stabilizację mają w korpusie. Jak widać konkurencja działa na korzyść klienta. Testowany przez nas zoom zbudowany jest z jedenastu soczewek, czego efektem jest poprawa parametrów optycznych w stosunku do siedmioelementowego Nikkora AF-S DX 18-55 mm f/3.5-5.6G ED II.

Obiektyw testowany był przez nas z aparatem Nikon D60, z którym sprzedawany jest jako zestaw handlowy. W standardzie otrzymujemy przedni dekielek i tylną osłonę.

Test został podzielony na następujące części:

  1. Wstęp
  2. Specyfikacja
  3. Konstrukcja
  4. Autofokus
  5. Stabilizacja
  6. Rozdzielczość
  7. Rozmycie
  8. Aberracja chromatyczna
  9. Dystorsja
  10. Winietowanie
  11. Odblaski
  12. Podsumowanie
  13. Przykładowe zdjęcia do pobrania

Dziękujemy firmie Nikon Polska za wypożyczenie zestawu do testu.

Testy obiektywów w obecnej formule są stale rozwijane, dlatego prosimy o wszelkie uwagi i postulaty na temat formuły testów na adres testy@fotopolis.pl. Z góry dziękujemy.

{EUROBOX1|502892]

Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Fujifilm GF 500 mm f/5.6 R LM OIS WR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm GF 500 mm f/5.6 R LM OIS WR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ten obiektyw to dla średniego formatu przepustka do świata dzikiej przyrody i sportu. Sprawdzamy, jak Fujifilm GF 500 mm f/5.6 R LM OIS WR i GFX 100S II radzą sobie w praktyce.
36
Tamron 50-300 mm f/4.5-6.3 Di III VC VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Tamron 50-300 mm f/4.5-6.3 Di III VC VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Następca modelu Tamron 70-300 mm, kompaktowego tele dla pełnoklatkowych aparatów Sony, zwiększa zakres tylko o 20 mm. Być może jednak jest to 20 mm, które zmienia wszystko.
27
Canon RF 35 mm f/1.4L VCM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Canon RF 35 mm f/1.4L VCM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Canon prezentuje długo wyczekiwany obiektyw RF 35 mm f/1.4L. Bardziej poręczny od lustrzankowego poprzednika, wyposażony w nowy napęd AF oraz pierścień przysłony skierowany jest zarówno do...
39
Powiązane artykuły