Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Stabilizacja

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
6.5
Optyka:
8
Budowa:
8
Marka:
Tamron
Nasza ocena:

80%

Zaawansowana rodzina SP Tamrona powiększyła się o kolejnego reprezentanta. Nowy model SP 90 mm f/2.8 Di VC USD 1:1 Macro ma okazać się pierwszym wyborem miłośników makrofotografii. Czy tak się stanie? Przekonajcie się o tym dzięki naszemu testowi.

0

Autor: Michał Chrzanowski

17 Marzec 2016
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Stabilizacja 

Wzorem swoich braci, nowy Tamron otrzymał stabilizowaną optykę, która ma 2-osiowy system XY-Shift. Jak podkreśla producent, stabilizacja ma skutecznie redukować niepożądane wstrząsy i odznaczać się wydajnością rzędu 3,5 EV. Niestety w naszym laboratorium nie udało się osiągnąć zapowiadanego rezultatu. Ten wahał się pomiędzy 2, a 2,5 EV.

Podczas fotografowania na 1/30 sekundy byliśmy w stanie uzyskać 100% nieporuszonych ujęć. Co więcej wydłużenie czasu naświetlania do 1/15 sekundy również wiązało się z ostrymi zdjęciami - dokładnie 70% kadrów z serii. Obiektyw także na czasie 1/8 sekundy dostarczył 40% nieporuszonych ujęć, co zważywszy na ogniskową 90 mm uznajemy za bardzo dobry wynik. Dla porównania przy wyłączonej stabilizacji i czasie 1/60 sekundy uzyskaliśmy jedynie połowę akceptowalnych kadrów. Z kolei fotografowanie na 1/30 sekundy okazało się już w ogóle nieefektywne.

Poniżej prezentujemy wykres, który przedstawia odsetek ostrych zdjęć dla danego czasu naświetlania przy włączonej i wyłączonej stabilizacji obrazu.

Podsumowując, podczas normalnego fotografowania z ręki stabilizacja obrazu może zdziałać wiele dobrego. Osiągniemy akceptowalne rezultaty nawet na znaczenie wydłużonych czasach naświetlania. Niemniej jednak jeżeli weźmiemy pod uwagę precyzję podczas kadrowania obiektów z bardzo bliskiej odległości, to wtedy warto zaopatrzyć się w statyw lub monopod. Połączenie ogniskowej 90 mm i przysłony f/2.8 oferuje bardzo małą głębię, przez co możemy mieć nie lada problemy z ustawieniem ostrości w wybranym przez nas punkcie.

Stabilizacja w praktyce

1/30 sekundy

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 35 mm f/1.4 GM - test obiektywu
Sony FE 35 mm f/1.4 GM - test obiektywu
Najnowszy reporterski, wysokiej klasy obiektyw 35 mm firmy Sony walczy o miano najlepszego obiektywu tego typu w świecie bezlusterkowców. Sprawdzamy czy pod względem...
11
4
Viltrox 85 mm f/1.8 STM ED IF z mocowaniem Nikon Z  - pierwsze testy i zdjęcia przykładowe
Viltrox 85 mm f/1.8 STM ED IF z mocowaniem Nikon Z - pierwsze testy i zdjęcia przykładowe
To budżetowy obiektyw z AF do bezlusterkowców Nikon Z. Jest dużo tańszy od systemowego odpowiednika, ale czy jego możliwości wystarczą, by sprostać wymaganiom miłośników portretowych ujęć?
50
0
Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III VC RXD - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III VC RXD - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Bardzo użyteczny zakres, stałe światło f/2.8, stabilizacja, a do tego całkiem kompaktowa budowa i rozsądna cena - jak ten ciekawy zoom do bezlusterkowców APS-C Sony...
25
1
Powiązane artykuły