Canon EF 35mm f/2 IS USM - test

Canon w listopadzie zeszłegoo roku zaprezentował dwa ciekawe obiektywy Canon EF 24-70 f/4 IS USM oraz testowany właśnie przez nas obiektyw Canon EF 35mm f/2 IS USM. Ten drugi zastępuje swojego leciwego protoplastę, który został światu pokazany w... 1990 roku. Nikogo nie powinno więc dziwić, że producent zdecydował się na odświeżenie, a właściwie zaprezentowanie zupełnie nowej konstrukcji przystającej do dzisiejszych czasów.
Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00

6. Rozdzielczość RAW

Na osi poziomej wykresu umieściliśmy przysłony, a na osi pionowej pary linii na milimetr. Jak widać na poniższym wykresie obraz już na maksymalnym otworze względnym zasługuje na pochwałę jeśli mówimy o centrum kadru. Od maksymalnego otworu względnego przysłony obraz jest ostry. Przypomnijmy, że za granicę przyzwoitości uznajmey 20 lp/mm. Najlepsze wyniki dla centrum kadru notujemy dla przysłony f/4 - 40 lp/mm co jest bardzo dobrym rezultatem. W przypadku brzegów niestety nie jest już tak dobrze, granica przyzwoitości zostaje przekroczona dopiero na f/4. Na f/2 i f/2.8 zanotowaliśmy odpowiednio 18 i 20 lp/mm, w związku z tym nie możemy traktować tych przysłon jako w pełni użytecznych. Od f/4 obiektyw nie pozwala już na siebie narzekać najostrzejsze brzegi mamy przy przysłonie f/5.6 - 34.65 lp/mm.

Wykres dotyczy funkcji MTF50 dla zielonego kanału kolorystycznego. Wartości zostały uśrednione do rozmiaru pełnej klatki, tak aby były porównywalne z innymi zestawami.

Test został podzielony na następujące części:

1. Wstęp

2. Specyfikacja

3. Konstrukcja

4. Ustawianie ostrości

5. Stabilizacja

6. Rozdzielczość RAW

7. Rozdzielczość JPEG

8. Rozmycie

9. Aberracja chromatyczna

10. Dystorsja

11. Winietowanie

12. Odblaski

13. Podsumowanie

14. Przykładowe zdjęcia do pobrania

Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: Canon
logo logo
Magazyny
Zamów