Pentax 645D - pierwsze wrażenia

Wczoraj mieliśmy okazję przyjrzeć się działającemu egzemplarzowi średnioformatowej lustrzanki Pentax 645D. Była to wersja przedprodukcyjna, dlatego nie możemy opublikować zrobionych nią zdjęć. Oficjalna europejska premiera aparatu odbędzie się na tegorocznych targach Photokina.
Pierwsze wrażenia
Pierwsze wrażenia po wzięciu do ręki Pentaksa 645D są bardzo pozytywne - aparat jest solidnie wykonany, jak przystało na produkty Pentaxa. Warto w tym miejscu wspomnieć, że spokojnie możemy go zabrać w plener bez laptopa i dodatkowego zasilania, co wcale nie jest oczywiste w świecie cyfrowego średniego formatu.

Pierwsze co rzuca się w oczy to dwa mocowania do statywu - tradycyjne, na dole i na bocznej ściance. Grip jest głęboki i bardzo wygodny, zapewnia dobry uchwyt mimo dużych gabarytów aparatu. Waga Pentaksa 645D nie przeraża. Zestaw z obiektywem 55 mm f/2.8 waży podobnie do Nikona D3 z obiektywem 24-70 mm f/2.8.

Pentax 645D został wyposażony w dwie tarcze nastaw. Włącznik ON/OFF znalazł się tradycyjnie dla Pentaxa wokół spustu migawki. Tuż za nim umieszczono przyciski kiorekty ekspozycji i czułości ISO. Poza tym na korpusie znajdziemy przełączniki wszystkich najważniejszych fotograficznych parametrów, takich jak jak tryb autofokusa, balans bieli, pomiar światła i inne. Większość znalazła się na tylnej ściance. Część z nich możemy obsługiwać kciukiem, resztę przełączamy drugą ręką. Pentax 645D oferuje także szybkie menu podręczne. Tarcza trybów podobnie jak w modelu K-7 została zabezpieczona wciskanym przyciskiem.

Prezentowany egzemplarz wyposażono w dwa gniazda na karty SD, które pozwalają na jednoczesne zgrywanie różnych formatów zdjęć na różne karty.

Wizjer został wyposażony w miękką i wygodną gumę. Obraz widoczny na matówce, jak przystało na średni format, jest duży i klarowny. Na górnej ściance znajduje się duży, podświetlany na zielono wyświetlacz LCD.


Szybkość działania
Pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne. Pentax 645D ostrzy bardzo przyzwoicie, nie ma też problemów z dość szybkim jak na średni format opróżnianiem bufora. Nie można też narzekać na powiększanie zdjęć - przynajmniej w formacie JPEG, z jakim mieliśmy do czynienia. Jeżeli chodzi o zdjęcia seryjne, to 645D osiąga prędkość zbliżoną do 1 kl/s.


Jakość zdjęć
Niestety, mieliśmy do czynienia z egzemplarzem przedprodukcyjnym i jedyne co mogliśmy zrobić to obejrzeć zdjęcia na ekranie aparatu. Przedstawiciele Pentaxa poinformowali nas, że oficjalna premiera Pentaxa 645D nastąpi na targach Photokina we wrześniu. Wtedy też będziemy mogli zaprezentować pierwsze wykonane nim zdjęcia.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2
Okiem zawodowca: Lumix S1 i S1R
28 Mar 2019
Fotografka National Geographic, kreatywny portrecista, utytułowany fotoreporter publikujący w prasie... Zobaczcie, co o nowych pełnoklatkowych korpusach Panasonic mówią profesjonalni fotografowie.
0
Obiektyw do zadań specjalnych, czyli Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro i powiększenie 5:1 w praktyce
20 Mar 2019
Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro to jedno z niewielu specjalistycznych szkieł kierowanych do miłośników ekstremalnych powiększeń na rynku. Jest przy tym konstrukcją znacznie nowszą i tańszą od swojego konkurenta. Zobaczcie, na co je stać.
6
Galeria zdjęć w twoim salonie? Oto przyjazne dla portfela wydruki, dzięki którym stworzysz prywatną wystawę
6 Mar 2019
Dostępność usług drukowania takich jak MojObraz.pl pozwala nam stworzyć z salony własną salę wystawową. Przyjazne portfelowi, szybkie i łatwe z punktu widzenia klienta - nie ma powodu, dla którego nie warto by było spróbować.
0