Pentax 645D - pierwsze wrażenia

Wczoraj mieliśmy okazję przyjrzeć się działającemu egzemplarzowi średnioformatowej lustrzanki Pentax 645D. Była to wersja przedprodukcyjna, dlatego nie możemy opublikować zrobionych nią zdjęć. Oficjalna europejska premiera aparatu odbędzie się na tegorocznych targach Photokina.
0
Marcin Falana
24 Czerwiec 2010
Artykuł na: 2-3 minuty

Pierwsze wrażenia

Pierwsze wrażenia po wzięciu do ręki Pentaksa 645D są bardzo pozytywne - aparat jest solidnie wykonany, jak przystało na produkty Pentaxa. Warto w tym miejscu wspomnieć, że spokojnie możemy go zabrać w plener bez laptopa i dodatkowego zasilania, co wcale nie jest oczywiste w świecie cyfrowego średniego formatu.

Pierwsze co rzuca się w oczy to dwa mocowania do statywu - tradycyjne, na dole i na bocznej ściance. Grip jest głęboki i bardzo wygodny, zapewnia dobry uchwyt mimo dużych gabarytów aparatu. Waga Pentaksa 645D nie przeraża. Zestaw z obiektywem 55 mm f/2.8 waży podobnie do Nikona D3 z obiektywem 24-70 mm f/2.8.

Pentax 645D został wyposażony w dwie tarcze nastaw. Włącznik ON/OFF znalazł się tradycyjnie dla Pentaxa wokół spustu migawki. Tuż za nim umieszczono przyciski kiorekty ekspozycji i czułości ISO. Poza tym na korpusie znajdziemy przełączniki wszystkich najważniejszych fotograficznych parametrów, takich jak jak tryb autofokusa, balans bieli, pomiar światła i inne. Większość znalazła się na tylnej ściance. Część z nich możemy obsługiwać kciukiem, resztę przełączamy drugą ręką. Pentax 645D oferuje także szybkie menu podręczne. Tarcza trybów podobnie jak w modelu K-7 została zabezpieczona wciskanym przyciskiem.

Prezentowany egzemplarz wyposażono w dwa gniazda na karty SD, które pozwalają na jednoczesne zgrywanie różnych formatów zdjęć na różne karty.

Wizjer został wyposażony w miękką i wygodną gumę. Obraz widoczny na matówce, jak przystało na średni format, jest duży i klarowny. Na górnej ściance znajduje się duży, podświetlany na zielono wyświetlacz LCD.

Szybkość działania

Pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne. Pentax 645D ostrzy bardzo przyzwoicie, nie ma też problemów z dość szybkim jak na średni format opróżnianiem bufora. Nie można też narzekać na powiększanie zdjęć - przynajmniej w formacie JPEG, z jakim mieliśmy do czynienia. Jeżeli chodzi o zdjęcia seryjne, to 645D osiąga prędkość zbliżoną do 1 kl/s.

Jakość zdjęć

Niestety, mieliśmy do czynienia z egzemplarzem przedprodukcyjnym i jedyne co mogliśmy zrobić to obejrzeć zdjęcia na ekranie aparatu. Przedstawiciele Pentaxa poinformowali nas, że oficjalna premiera Pentaxa 645D nastąpi na targach Photokina we wrześniu. Wtedy też będziemy mogli zaprezentować pierwsze wykonane nim zdjęcia

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nikon D780 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Nikon D780 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowsza lustrzanka Nikon D780 pretenduje do miana najbardziej uniwersalnego aparatu na rynku. Czy jednak warto przesiadać się na nią z i tak świetnego Nikona D750?...
8
0
Nikon D780 - zdjęcia przykładowe
Nikon D780 - zdjęcia przykładowe
Najnowszego Nikona D780 można by nazwać lustrzankowym wcieleniem modelu Z6. W końcu dzieli z nim lwią część specyfikacji, także matrycę. Czy jednak możemy oczekiwać po nim takiej samej jakości...
20
6
Canon EOS-1D X Mark III - pierwsze wrażenia
Canon EOS-1D X Mark III - pierwsze wrażenia
Najnowszy korpus Canona to zarazem najbardziej zaawansowana lustrzanka w historii. Czy to jednak wystarczy, żeby choć na pewien czas zdystansować konkurencję ze świata...
24
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)