Panasonic Lumix DMC-LX15 - Optyka

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7
Ergonomia:
8
Cena / Jakość:
8
Wydajność:
7
Funkcjonalność:
8
Nasza ocena:

79%

Pod koniec września producent zaprezentował trzy nowe aparaty. Wśród nich znalazł się model LX15, który w kompaktowym korpusie oferować ma wszystko, czego od zaawansowanego kieszonkowca mogą wymagać użytkownicy. Sprawdzamy, czy jest tak w rzeczywistości.

Autor: Maciej Luśtyk

7 Listopad 2016
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

OPTYKA

Lumix LX15 może pochwalić się najjaśniejszym obiektywem ze wszystkich 1-calowych kompaktów na rynku, co zwiększyć ma nasze możliwości podczas fotografowania w słabym świetle i ułatwić uzyskanie plastycznego rozmycia tła, co w przypadku kompaktów ze stosunkowo niewielkimi matrycami jest zwykle problematyczne.

Obiektyw Leica DC Vario-Summilux 8,8-26,4 mm f/1.4-2.8 ASPH daje nam ekwiwalent 24-72 mm dla pełnej klatki, co stanowi dość uniwersalny zakres ogniskowych, który sprawdzi się zarówno w reportażu, jak i portrecie i fotografowaniu detali. Warto przy tym wspomnieć, że szkło pozwala na ostrzenie już z odległości 3 cm. Układ optyczny szkła bazuje na 11 soczewkach w 9 grupach, z czego 4 to soczewki asferyczne, w tym dwie ze szkła o obniżonym współczynniku dyspersji. Zestaw ten w teorii powinien zapewnić równą ostrość obrazu w środku i na brzegach kadru oraz dobrze radzić sobie z aberracjami. Zwłaszcza, że mamy do czynienia z produkcją sygnowaną przez Leikę.

Zakres ogniskowych:

24 mm

50 mm

72 mm

Rozdzielczość:

W praktyce nie jest tak kolorowo. Zauważamy widoczną różnice w rozdzielczości, między środkiem, a brzegami kadru, która będzie najbardziej zauważalna przy korzystaniu z krótkich ogniskowych. Co ciekawe, to właśnie przy ogniskowej 24 mm zanotujemy najwyższą rozdzielczość w centrum kadru - 69 pl/mm (MTF 10%), przy przysłonach f/2-2.8. Niestety mocniejsze przymknięcie przysłony wiąże się z sukcesywnym spadkiem szczegółowości obrazu, aż do 50 pl/mm. Na brzegach kadru najlepsze wyniki rzędu 51 pl/mm zanotujemy przy ogniskowej 50 mm i przysłonie f/5.6.

 

Trzeba też wspomnieć o dość szybkim spadku jasności obiektywu. Bo choć producent chwali się światłosiłą f/1.4 to już delikatna zmiana ogniskowej (30 mm) spowoduje jej spadek do wartości f/2.8.

Aberracja:

Dość przeciętnie aparat spisuje się pod względem aberracji chromatycznej. Ta w przypadku kontrastowych obiektów na zdjęciach będzie mocno widoczna, zwłaszcza na brzegach kadru i przy dłuższych ogniskowych. W przypadku ekwiwalentu 50 mm, anomalia ma rozmiar aż 1,71 piksela i będzie znacznie wpływać na jakość zdjęć, zwłaszcza w prawym dolnym brzegu kadru.

Charakterystyka aberracji dla ogniskowej 24 mm

Charakterystyka aberracji dla ogniskowej 50 mm

Charakterystyka aberracji dla ogniskowej 72 mm

Dystorsja:

Projektantom panasonica bardzo dobrze udało się natomiast skorygować dystorsję. Ta właściwie nie nie występuje i nie będzie wpływać na odbiór zdjęć. Jedynie przy dłuższych ogniskowych zauważymy bardzo lekką dystorsję wklęsłą, w żadnym wypadku nie będzie ona jednak widoczna gołym okiem.

Charakterystyka dystorsji dla ogniskowej 24 mm

Charakterystyka dystorsji dla ogniskowej 50 mm

Charakterystyka dystorsji dla ogniskowej 72 mm

Odbicia światła:

Aparat bardzo przeciętnie wypada pod względem radzenia sobie z flarami i odbiciami światła. W przypadku mocniejszego domknięcia przysłony i ostrego światła wpadającego bezpośrednio w obiektyw będą one w stanie popsuć całe zdjęcie. 

Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-S10 - test aparatu
Fujifilm X-S10 - test aparatu
Fujifilm X-S10 to konstrukcja, która oferuje wszystko co najlepsze z systemu X w ergonomicznym body i z ceną w zasięgu portfela amatora. Sprawdzamy czy to rzeczywiście...
55
Nikon Z6 II - test aparatu
Nikon Z6 II - test aparatu
Tryb seryjny 14 kl./s, dwa gniazda pamięci, czy wykrywanie oczu w trakcie filmowania to tylko najważniejsze funkcje nowego Nikona. Sprawdziliśmy dokładnie jak bardzo wyprzedza poprzednika i...
42
Sony ZV-E10 - pierwsze wrażenia i materiały przykładowe
Sony ZV-E10 - pierwsze wrażenia i materiały przykładowe
Sony pokazało pierwszy aparat APS-C stworzony specjalnie z myślą o vlogerach. Sprawdzamy czy to rzeczywiście konstrukcja na miarę współczesnego youtubera.
50
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)