Olympus Camedia C-760 Ultra Zoom - test

Prezentujemy test najnowszego aparatu Olumpus z serii Ultra Zoom. 10-krotny zoom optyczny przy niewielkich rozmiarach to podstawowy wyróżnik tego modelu.
0
mmi
10 Maj 2004
Artykuł na: 29-37 minut
WŁAŚCIWOŚCI I FUNKCJE FOTOGRAFICZNE

Tryby pracy
Camedia C-760 posiada liczne tryby zapewniające optymalną ekspozycję dla określonej sytuacji zdjęciowej oraz wszystkie niezbędne tryby ręczne, dzięki czemu z pewnością znajdzie uznanie zarówno wśród początkujących amatorów jak i bardziej wyrobionych użytkowników. Tradycyjnie już w aparatach tej serii tryb pracy wybieramy za pomocą bardzo wygodnego pokrętła. Szkoda jedynie, iż w dalszym ciągu tryby półmanualne oraz manual nie zostały "rozbite" na osobne ustawienia i trzeba je definiować z poziomu menu, co znacznie wydłuża przejście z jednego trybu w drugi, opóźniając tym samym nastawy ekspozycji.

pokrętło wyboru trybów pracy

Tryby pracy dostępne za pomocą pokrętła:
 • Auto - w pełni automatyczny dobór parametrów ekspozycji. Użytkownik nie ma wpływu na zastosowany ekwiwalent czułości, błysk lampy czy użycia innych funkcji specjalnych.
 • Portret - optymalne ekspozycja dobierana przez aparat z jak najmniejszą głębią ostrości. Po ustawieniu ostrości na pierwszy plan, tło pozostanie rozmyte.
 • Sport - tryb przydatny do fotografowania szybko poruszających się obiektów. Optymalna ekspozycja dobierana jest z uwzględnieniem krótkich czasów otwarcia migawki w celu zamrożenia ruchu.
 • Krajobrazy - tryb do fotografowania przyrody. Optymalna ekspozycja uwypukla dużą głębię ostrości dzięki czemu zarówno pierwszy jak i drugi plan zachowają ostrość.
 • Sceny nocne - aparat dobiera optymalną ekspozycję z uwzględnieniem trudnych warunków oświetleniowych (np. portret nocą). Dłuższe czasy naświetleń owocują zarejestrowaniem szczegółów na drugim planie.
 • P (automatyka programowa) - aparat automatycznie ustala wartość czasu i przysłony jednak użytkownik może już wprowadzić własną kompensację ekspozycji (kontrolowane doświetlenie lub niedoświetlenie). W tym trybie użytkownik ma również dostęp do ręcznego doboru czułości, trybu pracy lampy błyskowej oraz szeregu ustawień specjalnych.
 • A/S/M (zdjęcia z priorytetem przysłony, czasu otwarcia migawki oraz manualny dobór obydwu paramertów). W trybie priorytetu przysłony aparat dobierze czas naświetlania do zadanej przysłony z dostępnego zakresu: od F2,8 (F3,7 dla tele) do F8,0. W trybie priorytetu migawki aparat dobierze optymalną przysłonę do zadanego czasu z zakresu od 1/1000 do 1sekundy. W trybie manualnym obydwa parametry ekspozycji kontrolowane są przez użytkownika. Rozszerzony zostaje zakres dostępnych czasów otwarcia migawki, który obejmuje zakres od 1/1000sek. do 15 sekund.
 • My Mode (ustawienia własne) - zapis oraz przywoływanie 4 profili najczęściej używanych ustawień aparatu. W ich skład wchodzą zarówno parametry naświetlana jak również zastosowana czułość, balans bieli czy korekta obrazu.
 • Film - rejestracja klipów w rozdzielczości 640x480, 320x240 oraz 160x120 pikseli w tempie 15 kl/sek. Jedynym ograniczeniem ich długości jest wyłącznie pojemność karty pamięci. Niestety dźwięk zarejestrowany podczas nagrania nie może być odtworzony w aparacie.


Pokrętło trybów gwarantujące szybkie ich przełączanie, ale to jeszcze nie wszystko. Aparaty marki Olympus charakteryzują się znakomitą plastycznością menu oraz definiowanymi przyciskami użytkownika. Nie inaczej jest i tym razem. Model C-760 poza ustawieniami własnymi (My Mode), gdzie fotografujący definiuje najczęściej używane profile aparatu, umożliwia także przypisanie skrótów do wybranych ustawień, które wywoływane są razem z całym menu.

w C-760 możliwe jest tworzenie skrótów do najważniejszych ustawień z menu

Jeżeli dla kogoś to jeszcze za mało, C-760 posiada tzw. custom button (przycisk użytkownika) domyślnie odpowiadający za blokadę ekspozycji, który możemy jednak zdefiniować w bardzo szerokim stopniu. Mimo iż aparat nie jest z najwyższej półki, to rozwiązanie to godne jest znacznie droższych modeli - duży plus.

przycisk blokady ekspozycji (AEL) z pewnością będzie bardzo przydatny jako przycisk użytkownika


Dostępne ustawienia za pomocą przycisku użytkownika (custom button):
 • sposób pomiaru światła
 • tryb makro
 • tryb przesuwu kadrów
 • ekwiwalent czułości
 • tryb pracy (A/S/M)
 • redukcja szumów
 • zoom cyfrowy
 • ciągłość ustawiana ostrości
 • metoda ustawiania ostrości (iESP lub Spot)
 • funkcje cyfrowych filtrów
 • określenie wyświetlanych informacji
 • wyświetlenie histogramu
 • balans bieli
 • notatka głosowa
 • blokada ostrości
 • blokada ekspozycji

Pomiar ekspozycji
Camedia C-760 oferuje trzy sposoby pomiaru ekspozycji:
 • ESP - cyfrowy matrycowy pomiar mierzący osobno centrum kadru oraz obszar wokół niego.
 • Spot - pomiar punktowy w obrębie centralnego pola AF
 • Multi Spot - pomiar wykonywany w ośmiu obszarach z uśrednieniem wyników.


Trzeba przyznać, że cyfrowy pomiar ekspozycji (ESP) daje znakomite, powtarzalne wyniki i z pełną śmiałością możemy mu zaufać w większości sytuacji zdjęciowych. Pomiar punktowy realizowany jest niestety tylko w obrębie centralnego pola AF. Szkoda, że tak jak ma to miejsce w niektórych konkurencyjnych propozycjach zmiana położenia aktywnego pola ostrości (tryb Area AF) nie powoduje przemieszczenia punktu pomiarowego ekspozycji.

Oczywiście zaproponowane wartości pomiaru mogą być przez nas skorygowana w skali +/-2EV ze skokiem 0.3EV. Mniej zdecydowanym lub też bardziej wymagającym użytkownikom z pomocą przyjdzie również auto bracketing. Fukcja ta obejmuje serię 3 lub 5 zdjęć, które zarejestrowane zostaną ze zmienną wartością ekspozycji w skoku 0.3 lub 0.7EV. Również możliwość wyświetlenia "żywego" haistogramu ilustrującego rozkład jasności obrazu z pewnością przyda się w celu osiągnięcia optymalnej ekspozycji.

"żywy" histogram przyda się zarówno amatorom jak i bardziej wyrobionym użytkownikom

Pomiar ostrości
Pomiar ostrości w modelu C-760 opiera się na systemie detekcji kontrastu poprzez obiektyw. Dostępne tryby pomiaru ostrości obejmują ogniskowanie pojedyncze oraz ciągłe, które nie wymaga wciskania "do połowy" spustu migawki. Oferowane metody ostrzenia to cyfrowa detekcja iESP polegająca na pierwszeństwie pierwszego planu oraz pomiar punktowy z możliwym wyborem jednej z dziewięciu pozycji aktywnego pola. Niestety, aparat nie został wyposażony w jakiekolwiek wspomaganie autofocusa. Na próżno można doszukiwać się wspomagającej lampki asystującej czy zewnętrznego czujnika pasywnego, który stał się już standardem w aparatach o tak szerokim zakresie ogniskowych. Przez co ostrość w trudniejszych warunkach oświetleniowych i przy maksymalnym zbliżeniu "dojeżdża" dość wolno. Szkoda.

Na szczęście Camedia C-760 umożliwia szybki wybór ręcznego doboru ostrości. Poprzez dłuższe wciśnięcie centralnego przycisku wybieraka (OK.) uzyskujemy możliwość przełączenia na tryb MF. Wywołujemy ten sposób cyfrowe powiększenie obrazu oraz skalę odległości.

na taką pomoc możemy liczyć podczas ręcznego doboru ostrości

Tradycyjnie już należą się Olympusowi brawa za efekty makrofotograficzne. Aparat ostrzy w trybie makro z odległości 7cm. W trybie Super Makro dystans od obiektu maleje do zaledwie 3cm. Powierzchnia rejestrowana 34 x 25,5 mm stanowi znakomity wynik wśród aparatów tej klasy. Na poniższych przykładach zauważalna jest oczywiście dystorsja wypukła oraz spadek ostrości na skraju zdjęcia, jednak nie umniejsza to możliwości uzyskania znakomitych efektów.

zdjęcie wykonane w trybie Makro (z lewej) oraz Super Makro (strona prawa)

Poniżej przedstawiamy zdjęcie wykonane w trybie Super Makro oraz jego fragment w skali 1:1.Balans bieli
System równoważenia bieli w aparacie tej klasy stoi na bardzo wysokim poziomie. Bądź, co bądź C-760 adresowany jest do mniej lub bardziej wyrobionych amatorów, a dostępne opcje balansu bieli zasługują na słowa uznania. Poza automatyką obejmują one:
 • światło słoneczne
 • zachmurzenie
 • światło żarowe
 • światło jarzeniowe1 (o temperaturze barwowej 3900-4500K)
 • światło jarzeniowe2 (4600-5400K)
 • światło jarzeniowe3 (5700-7100K)
 • definiowany względem wzorca bieli (z błyskiem lub bez)

To oczywiście nie wszystko. Jeżeli temperatura oświetlenia nie będzie odpowiadała któremuś z predefiniowanych ustawień użytkownik może skorygować każde z nich w skali +/-7, kolejno podnosząc lub zaniżając zadaną wartość. Możliwość ta z pewnością będzie niezmiernie przydatna w przypadku fotografowania przy oświetleniu mieszanym oraz w sytuacjach, w których nie jesteśmy w stanie skalibrować balansu wykonując pomiar wzorcowy.

Poniżej przedstawiamy tę samą scenkę sfotografowaną przy różnych ustawieniach balansu bieli. Zwracamy uwagę na zbliżony efekty uzyskane w trybie automatyki i po kalibracji ręcznej:
Auto

definiowany względem wzorca bieli

światło słoneczne

zachmurzenie

światło żarowe

światło jarzeniowe 3900-4500K

światło jarzeniowe 4600-5400K

światło jarzeniowe 5700-7100K

światło błyskowe


Funkcje dodatkowe
Camedia C-760 oferuje tryb zdjęć seryjnych. Zawiera on opcje: i również po zwiększeniu jakości do SHQ skraca się do 5 zdjęć.]

Ponadto aparat umożliwia także wykonanie zdjęć w sepii, czarno-białych oraz solaryzację (czarną lub białą), która może być przydatna w przypadku kopiowania tekstu. Tradycyjnie dostępna jest również funkcja zdjęć panoramicznych, w której parametry ekspozycji, balans bieli oraz czułość zablokowane są na wartościach z pierwszego ujęcia.3 zdjęcia sklejone za pomocą oprogramowania Camedia Master


Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nikon Z50 - zdjęcia przykładowe
Nikon Z50 - zdjęcia przykładowe
W nasze ręce wpadł już produkcyjny model najnowszego bezlusterkowca APS-C Nikona. Zobaczcie jak radzi sobie w praktyce.
8
13
Leica SL2 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Leica SL2 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Druga generacja modelu SL, wprowadzająca usprawnienia niemal na każdej płaszczyźnie, ma być klejnotem w koronie systemu L-Mount, będąc przy okazji cieszącym oko,...
10
27
Fujifilm X-Pro3 - zdjęcia przykładowe
Fujifilm X-Pro3 - zdjęcia przykładowe
Fujifilm X-Pro3 to odważna kontynuacja "dalmierzowej" serii aparatów systemu X. Oprócz specyficznej konstrukcji odchylanego ekranu aparat otrzymał jednak także zupełnie nowe wnętrze. Zobaczcie...
16
12