Sony Cyber-shot DSC-HX50 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe

Sony Cyber-shot DSC-HX50 to najmniejszy kieszonkowy superzoom wyposażony w 30-krotny zoom optyczny, który daje ekwiwalent 24-720 mm przy świetle f/3.5-6.3. Poza tym na pokładzie HX50 znajdziemy 20,4-megapikselową matrycę CMOS Exmor R o rozmiarze 1/2,3 cala.
0
Marcin Falana
27 Czerwiec 2013
Artykuł na: 4-5 minut
Sony HX50 to trochę większy kieszonkowy superzoom. Pod względem gabarytów HX50 jest pomiędzy typowo kieszonkowymi modelami jak Sony HX20V czy Panasonic TZ40, a większymi kompaktami typu Canon G czy Fujifilm X20. HX50 spokojnie zmieścimy w większej kieszeni, torebce czy nerce.

Cyber-shot HX50 oferuje sanki do zewnętrznej lampy błyskowej i tarczę korekty ekspozycji. Te elementy mogą świadczyć o bardziej zaawansowanym zacięciu HX50. Poza tym do dyspozycji mamy nieduży uchwyt, który pozwala zahaczyć opuszki palców. Uchwyt jest pokryty miękkim tworzywem przyjemnym w dotyku, niestety miejsce pod kciuk na tylnej ściance jest już plastikowe.


Ergonomia
Sony HX50 robi trochę poważniejsze wrażenie niż typowe kieszonkowe superzoomy. Na górnej ściance znajdziemy tarczę trybów i tarczę korekty ekspozycji. Poza tym umieszczono tu spust migawki z okalającym przełącznikiem zooma oraz włącznik ON/OFF.


Reszta elementów sterujących znajduje się na tylnej ściance. Najważniejsze funkcjonalnie przyciski to środkowy przycisk nawigatora, który pozawala kolejnymi wciśnięciami obsługiwać najważniejsze funkcje - ISO, czas ekspozycji, przysłona, punkt AF (zależnie od trybu). Drugi przycisk pod który możemy przypisać jedną z czterech funkcji to CUSTOM - ISO, WB, Tryb pomiaru, Zdjęcie z uśmiechem.

Poza tym na tylnej ściance pod kciukiem znajduje się przycisk filmowania. Pod nim umieszczono przyciski CUSTOM i odtwarzania. Poniżej znajduje się nawigator, górny przycisk obsługujwe zmianę wyświetlanej informacji, prawy tryb lampy błyskowej, lewy napęd i samowyzwalacz natomiast dolny jest dedykowany do trybów automatycznych i pozwala na regulowanie takich funkcji jak jasność, kolor, jaskrawość, efekt wizualny. Jest to dobre rozwiązanie dla nieozorientowanych użytkowników, którzy chcą jednak mieć wpływ na parametry fotografowania.

Pod nawigatorem umieszczono przycisk MENU, który daje dostęp do menu podręczngo, w którym znajdziemy dużo ważnych funkcji oraz zakładkę menu głównego. Ostatni przycisk - Kosz w trybie fotografowania wyświetla Przewodnik po aparacie.

Szybkość działania
Sony HX50 jest gotowy do działania po 2,5 s od włączenia. Tyle aparat potrzebuje na wysunięcie obiektywu i wykonanie pierwszego zdjęcia. Na przejście od szerokiego kąta do najdłuższej ogniskowej HX50 potrzebuje 2.5 s.

HX50 wyświetla zdjęcia po nieco ponad 1s. Aparat nie ma też problemów z szybkim ich przewijaniem. Trochę szybciej mógłby wyświetlać miniatury na wyświetlenie wszystkich czekamy nieco ponad 2 s.

Autofokus
Sony HX50 w dobrych warunkach oświetleniowych ostrzy w czasie 0,3-0,5 s co jest bardzo przyzwoitym rezultatem. W trudniejszym oświetleniu autofokus sprawnie wspomaga czerwona dioda, czasy ostrzenia wydłużają się do około 1 s. Czasami aparat gubi się i nie wyświetla zielonej ramki i trzeba powtórzyć pomiar na jakiś bardziej kontrastowy element.

Podsumowanie
Sony HX50 to ciekawa propozycja trochę większego kieszonkowego superzooma. Za większą grubość HX50 dostajemy 30-krotny zoom, który daje ekwiwalent ogniskowej 24-720 mm. Oczywiście na najdłuższych ogniskowych nie możemy się spodziewać rewelacyjnej jakości zdjęć, jednak do niedużych odbitek w zupełności wystarczy. Najdłuższa ogniskowa jest tak dobrana, że jeszcze da się kadrować z ręki, więc wydaje się to rozsądnym rozwiązaniem.

Aparat obsługuje się łatwo i instynktownie, zarówno w trybach Automatycznych jak i manualnych. Szybkość działania, autofokus i zdjęcia seryjne trzymają bardzo przyzwoity poziom. Jeżeli nie zależy nam na naprawdę niedużych gabarytach to Sony HX50 jest ciekawą propozycją w swojej klasie.

+ wygodny uchwyt
+ tarcza trybów ekspozycji
+ tarcza korekty ekspozycji
+ gorąca stopka
+ składana lampa błyskowa
+ szybkość działania
+ zakres ogniskowej
+ stabilizacja obrazu
+ panoramy z ręki
+ zdjęcia seryjne

- grubość aparatu

Poprzednia

1

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A6400 - test aparatu
Sony A6400 - test aparatu
Następca modelu A6300 ma być doskonałym aparatem dla wymagającego amatora i pierwszym wyborem vlogera. Ciągle jednak pod pewnymi względami ustępuje obecnemu od dwóch...
6
0
Canon EOS M6 Mark II - zdjęcia przykładowe
Canon EOS M6 Mark II - zdjęcia przykładowe
Najnowszy Canon EOS M6 Mark II, to obok modelu 90D jedyny na rynku aparat z matrycą APS-C o rozdzielczości 32 Mp. Zobaczcie, jak radzi sobie w praktyce.
8
0
Canon EOS 90D - zdjęcia przykładowe
Canon EOS 90D - zdjęcia przykładowe
Najnowsza lustrzanka Canona, jako pierwsza w segmencie APS-C oferuje matrycę o rozdzielczości 32 Mp. Jak nowy sensor radzi sobie w praktyce? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
11
0
Powiązane artykuły