Sony RX100 - zdjęcia plenerowe i pierwsze wrażenia

Sony Cyber-shot DSC-RX100 to propozycja kieszonkowego kompaktu z dużą matrycą i jasnym uniwersalnym zoomem. Prezentujemy garść pierwszych wrażeń i kilka zdjęć plenerowych, które zostały wykonane najnowszym kompaktem Sony RX100.
0
Marcin Falana
27 Czerwiec 2012
Artykuł na: 4-5 minut
Sony Cyber-shot RX100 to kieszonkowy kompakt wyposażony w dużą, 20,2-megapikselową matrycę CMOS Exmor o rozmiarze 1 cala (13,2 x 8,8 mm). Poza tym najnowszy kompakt Sony oferuje jasny obiektyw Carl Zeiss Vario-Sonnar T z 3,6-krotnym zoomem i światłem f/1.8 na szerokim kącie, który zaczyna się od 28 mm, a kończy na 100 mm. Na najdłuższej ogniskowej światło spada do f/4.9. Poza tym aparat pozwala na nagrywanie filmów full HD 1920x1080, 50p w formacie AVCHD. Do dyspozycji mamy także format MP4 1440 x 1080, z prędkością 25 kl/s.

Główną przewagą RX100 nad bezpośrednimi konkurentami są szybkie zdjęcia seryjne - 10 kl/s. Taki wyniki jest unikalny w klasie kieszonkowych kompaktów premium. Właściwie tylko inne aparaty Sony wyposażone w matryce Exmor osiągają takie prędkości. Panoramy z ręki to kolejny znak rozpoznawczy Sony więc trudno, żeby ich zabrakło w kompakcie premium.

Pierwsze wrażenie
Sony RX100 robi bardzo dobre pierwsze wrażenie - kieszonkowy kompakt o zwartej budowie, który przyjemnie ciąży w dłoni (240 g). Widać, że mamy do czynienia z kompaktem premium. RX100 zmieścimy w większej kieszeni albo torebce. Aparat oferuje wbudowaną lampę błyskową.
Sony RX100

Minimalistyczny design nie uwzględnił niestety jakiegoś przeciwpoślizgowego tworzywa na uchwycie. Przez co aparat nie daje poczucia bezpieczeństwa, sytuację ratuje trochę smyczka. W zestawie z aparatem dostajemy także dwie złączki umożliwiające zamocowanie klasycznego paska, którego jednak brak w zestawie handlowym.
złączki umożliwiające zamocowanie klasycznego paska

Na przedniej ściance dominuje obiektyw z okalającą go tarczą, która może służyć do obsługi najważniejszych parametrów. Sugeruje to, że aparat będziemy obsługiwać dwoma rękami mimo jego niedużych gabarytów. I tak jest w rzeczywistości, żeby wygodnie fotografować RX100 musimy wspomagać się lewą ręką przy obsłudze najważniejszych parametrów. Szczególnie, że uchwyt przez brak powierzchni antypoślizgowej nie zapewnia bezpiecznego chwytu.
Sony RX100

Na górnej ściance znalazła się, poza spustem migawki i włącznikiem, tradycyjna tarcza trybów ekspozycji. Dzięki jej zastosowaniu użytkownik nie musi błądzić po menu szukając trybów ekspozycji jak ma to miejsce w niektórych NEX-ach. Możemy szybko przejść do panoramy, filmowania czy innego zapamiętanego trybu (MR).
menu podręczne

Najważniejszym przyciskiem na tylnej ściance jest przycisk Fn, który daje nam dostęp do menu podręcznego, którego parametry możemy sami zdefiniować. Po wejściu do menu podręcznego parametry zmieniamy przednią i tylną tarczą oraz nawigatorem. Sony RX100 daje nam także możliwość zaprogramowania kilku innych przycisków.

Poprzednia

1

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nikon Z50 - pierwsze wrażenia
Nikon Z50 - pierwsze wrażenia
Po pełnej klatce przyszła pora na APS-C. Nikon pozbywa się lustra z korpusów średniej półki, a nowy Z50 ma być odpowiednikiem linii D7000 z mniejszym i lżejszym...
10
0
Sony A6400 - test aparatu
Sony A6400 - test aparatu
Następca modelu A6300 ma być doskonałym aparatem dla wymagającego amatora i pierwszym wyborem vlogera. Ciągle jednak pod pewnymi względami ustępuje obecnemu od dwóch...
6
2
Canon EOS M6 Mark II - zdjęcia przykładowe
Canon EOS M6 Mark II - zdjęcia przykładowe
Najnowszy Canon EOS M6 Mark II, to obok modelu 90D jedyny na rynku aparat z matrycą APS-C o rozdzielczości 32 Mp. Zobaczcie, jak radzi sobie w praktyce.
8
0
Powiązane artykuły