Temat miesiąca

Optyka

Tanie fotografowanie, czyli ciekawe obiektywy do 1500 zł - przegląd rynku (2018)

Autor: Maciej Luśtyk

16 Październik 2018
Artykuł na: 9-16 minut

Dołączane do zestawu z aparatami obiektywy kitowe to w większości konstrukcje ciemne, przeciętnej jakości, które ograniczają nasz rozwój. W co więc warto zainwestować zamiast kita, dysponując skromnym budżetem? Przeglądamy obiektywy w cenie do 1500 zł dla różnych systemów.

Spis treści

Wszyscy ekscytujemy się premierami nowych aparatów i coraz doskonalszymi matrycami, dzięki którym podczas obróbki ze zdjęć jesteśmy w stanie wycisnąć więcej niż kiedykolwiek. W boju, który toczą między sobą producenci łatwo zapomnieć o sprzęcie być może najważniejszym z punktu widzenia pracy fotograficznej, czyli o obiektywach. To częsty błąd początkujących, którzy omamieni liczbą megapikseli czy zwyczajnie ideą posiadania mitycznej „pełnoklatkowej lustrzanki” (a w dzisiejszych czasach bezlusterkowca) inwestują w aparat systemowy myśląc, że zakup ten z miejsca pozwoli im na tworzenie zdjęć 'jak z reklamy'. Nagle okazuje się, że zdjęcia są nijakie, a przyjemne dla oka, kojarzone z profesjonalną fotografią rozmycie nieostrości właściwie niemożliwe do uzyskania.

O ile w tym pierwszym wypadku winę zrzucić można zrzucić na umiejętności fotografującego, to jest on jednak ściśle powiązany z kwestią jakości optyki. Mianowicie obiektywy, które zwykle otrzymujemy w zestawie z aparatem są konstrukcjami ciemnymi, o ograniczonym zakresie, których możliwości stanowią duże ograniczenie. Oczywiście, nimi też jesteśmy w stanie wykonać ciekawe zdjęcie, jednak w przypadku wysokiej jakości jasnych szkieł jest to dużo łatwiejsze, choćby ze względu na dodatkowe walory estetyczne, jakie oferuje nam możliwa do uzyskania za ich pomocą płytka głębia ostrości.

I tu pojawia się problem. Jasne lub specjalistyczne szkła to często wydatek przekraczający wartość aparatu. Wydatek, na który nie może pozwolić sobie większość początkujących, co sprawia, że nie raz zamykają się oni w spirali niedoskonałości obiektywu kitowego, który nie tylko ogranicza, ale też nie pozwala się rozwijać.

Na szczęście jasne obiektywy czy też inne konstrukcje pozwalające na kreatywną zabawę to nie tylko domena fotografii profesjonalnej. Na rynku znajdziemy wiele niedrogich modeli, które choć pod niektórymi względami niedoskonałe, to pozwolą nam wznieść nasze umiejętności na wyższy poziom, nie nadszarpując przy tym znacznie budżetu. W tym artykule skupiliśmy się jedynie na współczesnych obiektywach w cenie do 1500 zł, które dostępne są na rynku pierwotnym. Klasycznymi, manualnymi konstrukcjami analogowymi zajmiemy się w osobnym tekście.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)