Partner:

Temat miesiąca

Fotografia studyjna

Murzyn, piesek i garnek na boomie, czyli żargon studyjny dla zielonych

Autor: Redakcja Fotopolis

5 Luty 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Znajomość slangu jest jednym z wyznaczników przynależności do grupy, a więc jeżeli chcecie zostać członkami studyjnego gangu wkujcie na pamięć poniższe słówka!

Kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć

Boom (nr 10) - statyw z łamaną kolumną. Bardzo przydatny, kiedy chcemy umieścić lampę nad fotografowanym obiektem lub modelem, lub gdy zwykły statyw utrudniałby nam dojście do niego, ewentualnie wchodziłby nam w kadr.

Cyklorama - rodzaj tła fotograficznego z łagodnym, łukowatym przejściem między podłożem a tylną ścianą. Jest dużo trwalsza i wygodniejsza niż tła kartonowe, pozwala też na wykonywanie bardziej dynamicznych sesji. Poza tym może oferować znacznie większą przestrzeń zdjęciową, bo tu w odróżnieniu od klasycznych teł, ogranicza nas tylko wielkość naszego studia (patrz: zdjęcie okładkowe).

Dyfuzja (nr 4) - rozpięty na ramie półprzezroczysty materiał zmiękczający padające przez niego światło.

Dziura - określenie używane odnośnie do wartości liczby przesłony. Duża dziura, to przesłona mocno otwarta (np. f/2,8), mała dziura – przymknięta (np. f/16).

Fajka (nr 13) - kombinacja metalowego pręta wraz z zaciskiem do wygodnego montowania akcesoriów studyjnych w niestandardowej pozycji - pod kątem do pionowego statywu.

Flaga (nr 4) - rozpięty na stelażu materiał pełniący najczęściej rolę wysłaniacza.

Garnek - najprostsza końcówka modelująca dla lamp studyjnych. Prosto i bez zbędnych ceregieli kierunkuje światło lampy w pożądaną stronę. I to w sumie tyle.

Grid (nr 7)- siatka wykonana z szerokiej taśmy zakładana na softbox w celu mocniejszego ukierunkowania emitowanego przez lampę światła. Delikatnie zmniejsza ilość światła docierającego do modela, daje jednak ogromne możliwości zapanowania nad kierunkiem oświetlenia.

Kit - podstawowy obiektyw dodawany przez producenta do danego modelu aparatu. Najczęściej uniwersalny zoom, który na początku naszej przygody z powodzeniem możemy wykorzystać w studio.

Murzyn (nr 5) - wysłaniacz wykonany często z białej płyty styropianowej pomalowanej z jednej strony czarną farbą. Z uwagi na fakt, że materiał ten jest bardzo lekki, wysłaniacz może być wykonywany w dużych rozmiarach i może posłużyć nam dwojako - jako biała blenda do odbijania i rozpraszania światła lub jako czarna powierzchnia pochłaniająca światło. Nazwą tą określa się także inne czarne wysłaniacze wykonane z różnych materiałów (płótno, pianka itp.).

Okta (nr 6) - softbox w kształcie ośmiokąta (patrz: softbox).

Packshot - zdjęcie produktu na neutralnym tle, przeznaczone do sklepów internetowych, oraz wykorzystania w reklamach, ulotek.

Parasolka (nr 2) - wszechstronne akcesorium do wygodnego zastosowania tak w studio, jak i w plenerze. Dzięki budowie identycznej z parasolką przeciwdeszczową możemy ją błyskawicznie rozkładać, składać i wygodnie transportować. Występuje w wielu odmianach - półprzezroczysta do zmiękczania przepuszczanego światła (patrz: Dyfuzja), a także pokryta wewnątrz materiałem odbijającym - srebrnym lub białym, czasami dodatkowo zamknięta białym materiałem (działa identycznie, jak softbox).

Piesek (nr 11) - Bardzo niski statyw służący m.in. do montowania lamp doświetlających tło z dołu.

Plaster miodu (nr 11) - odmiana grida wykonana najczęściej z metalu. Pełni dokładnie taką samą funkcję jak grid do softboxa, z tą różnicą, że zakłada się go np. na garnek lub beauty dish. Nazwa pochodzi od sześciokątnego kształtu jego otworów.

Słoneczko (nr 8) - poprawna nazwa: beauty dish. Modyfikator światła używany często w fotografii portretowej. Efektem jego użycia jest światło ostre z łagodnymi przejściami w cieniach. Stanowi efekt pośredni pomiędzy światłem ostrym, a mocno zmiękczonym (np. przy pomocy softboxa).

Snoot (nr 12) - inaczej strumienica - stożkowa końcówka służąca do mocnego zwężenia i ukierunkowania strumienia światła.

Ring - (od ang. pierścień), właściwa nazwa to lampa pierścieniowa. Rodzaj lampy błyskowej (lub światła ciągłego), którego cechą charakterystyczną jest kołowy palnik. Świetnie sprawdza się w portrecie i fotografii beauty. Otaczający obiektyw pierścień równomiernie rozświetla twarz fotografowanej osoby, pozostawiając w źrenicach przyjemne i efektowne kołowe odbicia. 

Soft (nr 9) - skrócona wersja prawidłowej nazwy: softbox. Rozpięta na metalowym stelażu materiałowa czasza wysrebrzona w środku i zamknięta z zewnątrz przepuszczającym światło białym materiałem. Zadaniem softa jest zmiękczanie światła (ang. soft - miękki) i nadawanie mu odpowiedniego kierunku. Występuje w kilku odmianach, z których najczęściej spotykane są softbox kwadratowy, wieloboczny i prostokątny, każdy oczywiście w kilku rozmiarach.

Strip (nr 3) - softbox w kształcie mocno wydłużonego prostokąta.

Strobing - fotografowanie z użyciem błysku lamp reporterskich.

Szparowanie - wycinanie obiektu z tła w programie graficznym w celu jego podmiany lub modyfikacji.

Tulipan - poprawna nazwa: osłona przeciwsłoneczna. Przydająca się również w studio osłona obiektywu ograniczająca wpadanie światła bocznego do obiektywu.

Tekst: Adrian Norbert Cuper / Akademia Fotografii

 

Skopiuj link
Komentarze
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)