Partner:

Temat miesiąca

Fotografia studyjna

Podstawowe zestawy studyjne dla początkujących - przegląd rynku (2018)

Autor: Maciej Luśtyk

5 Luty 2018
Artykuł na: 9-16 minut

Rozpoczęcie przygody z błyskowym światłem studyjnym nie musi oznaczać ponoszenia ogromnych kosztów. Przeglądamy ofertę niedrogich zestawów studyjnych na początek!

Nieważne, jakie zdjęcia robimy, nieustannie staramy się wykorzystywać światło na naszą korzyść. I choć w ostatnim czasie coraz więcej zdjęć wykonuje się przy świetle naturalnym, tylko sztuczne oświetlenie pozwoli nam nad nim całkowicie zawładnąć i sprawić, by stało się naszym sprzymierzeńcem. Niektórzy twierdzą też, że dopiero wtedy zaczynamy naprawdę fotografować. Sztuczne oświetlenie jest też podstawą niemal każdej sesji komercyjnej, dlatego warto wiedzieć jak się z nim obchodzić.

Sprzęt oświetleniowy potrafi być jednak koszmarnie drogi, a budowa własnego studia dla wielu, szczególnie początkujących, może wydawać się celem nie do osiągnięcia. Jednak aby rozpocząć przygodę z błyskiem studyjnym, nie musimy od razu pozbywać się wszystkich naszych oszczędności.

fot. Alexander Dummer / unsplash.com

Wiele z firm, nawet tych kojarzonych z typowo profesjonalnym oświetleniem studyjnym ma w swojej ofercie przystępne cenowo zestawy lamp, które mogą okazać się doskonałym wprowadzeniem do świata błysku dla początkujących i wygodnym narzędziem pracy dla mniej wymagających fotografów.

Poniżej przedstawiamy przegląd najbardziej popularnych tego typu zestawów różnych marek, dostępnych do kupienia na polskim rynku. Skupiamy się tu wyłącznie na podstawowych zestawach składających się z 2 głowic z możliwością regulacji siły błysku i zestawu akcesoriów. Pomijamy przy tym najtańsze zestawy z żarówkami błyskowymi, które nie pozwalają na kontrolowanie mocy światła. Z prostego względu - uważamy, że nawet początkujący powinni mieć możliwość pełnej kontroli nad używanym sprzętem, a tym samym swobodnego wykorzystywania go do różnych celów.

Elinchrom D-Lite RX One To Go Set

D-Lite RX One To Go Set to komplet lamp, który producent reklamuje jako doskonały wybór dla początkujących. Jednocześnie jest to właściwie jedyna budżetowa propozycja marki zaliczającej się do grona gigantów rynku oświetleniowego.

W skład zestawu wchodzą dwie lekkie (0,9 kg) głowice D-Lite RX One dostarczające światło błyskowe o temperaturze 5500 K, z mocą regulowaną stopniowo (od 1/1 do 1/16) w zakresie 100 - 6 Ws (liczba przewodnia 32), czasem przeładowania od 0,4 do 1,5 s, najkrótszym czasem błysku równym 1/2000 s i wbudowanym odbiornikiem radiowym. Nie oferują one wsparcia dla ultrakrótkich czasów migawki (tryb HSS), ale dzięki standardowemu mocowaniu bez problemu podczepimy do nich szeroką gamę akcesoriów. Lampy oferują regulowane stopniowo światło modelujące.

Z lampami otrzymamy także dwa softboksy (kwadratowy o przekątnej 66 cm i okta o przekątnej 56 cm) lub dwie parasolki (w zależności od zestawu), dwa statywy, półprzezroczysty dyfuzor, pokrowce na lampy i statywy, kabel do synchronizacji lamp oraz - co zdarza się rzadko - transmitter EL-Skyport.

Cena: 1715 zł - 2400 zł (w zależności od rodzaju modyfikatorów w zestawie)

Metz Mecastudio BL-200 SB / UM Kit

Lampy reporterskie niemieckiego producenta od lat cieszą się uznaniem wśród rodzimych fotografów. Dlaczego by więc nie dać szansy oferowanym przez niego budżetowym głowicom studyjnym? Zestaw Mecastudio BL-200 SB / UM Kit to praktyczny dwulampowy komplet, który sprostać ma oczekiwaniom początkujących.

W jego skład wchodzą dwie głowice o mocy 200 Ws (liczba przewodnia 59) z możliwością regulacji mocy błysku w zakresie 1/1 - 1/32 i temperaturą barwową mieszczącą się w przedziale 5500-6000 K. Lampy oferują najkrótszy czas błysku równy 1/980 s, czas przeładowania od 0,4 do 2 sekund, fotocelę i światło modelujące regulowane w zakresie 0-75 W.

Lampy nie mają wbudowanego odbiornika radiowego, ale za to dzięki mocowaniu typu Bowens bez problemu podepniemy pod nie szeroką gamę modyfikatorów. W zestawie znajdziemy także jeden standardowy reflektor, softbox, białą parasolkę o średnicy 84 mm, dwa statywy, dwa kable 3,5 mm do synchronizacji błysku i dedykowany pokrowiec.

Cena: 1650 zł

Quadralite

Quadralite (wcześniej Quantuum) to polska marka, która w szybkim tempie wyrobiła sobie dobrą opinię wśród rodzimych fotografów. W jej ofercie znajdziemy dwa podstawowe zestawy nakierowane na początkujących i amatorów.

Up! 400 Kit 

Up! 400 Kit to chyba najtańszy zestaw na rynku, który spełnia kryteria naszego zestawienia, a jednocześnie nie jest konstrukcją typowo budżetową pod względem specyfikacji. W jego skład wchodzą dwie wyposażone w standardowe reflektory głowice o mocy 200 Ws (liczba przewodnia 49, moc regulowana w zakresie 1/1 - 1/16), temperaturze barwowej 5600 K (+/- 200 K), czasie przeładowania od 0,3 do 1,2 s i najkrótszym czasem błysku równym 1/2000 s. Do tego otrzymujemy płynnie regulowane światło pilotujące, fotocelę i możliwość bezprzewodowego wyzwalania za pomocą systemu Qudralite Navigator X. Lampy są też stosunkowo lekkie - waga jednej głowicy to około 1,5 kg.

W zestawie, oprócz lamp, znajdziemy także dwa statywy o wysokości 200 cm, dwie transparente parasolki oraz dwa standardowe reflektory o średnicy 15 cm.

Cena: od 897 zł

Move 200 Kit

Bardziej zaawansowany Move 200 Kit to propozycja dla osób, które chciałyby mieć nieco większe możliwości modyfikacji oświetlenia. Otrzymujemy tu lampy o bardzo podobnej specyfikacji, co w zestawie Up! (moc 200 Ws, liczba przewodnia 49, temperatura 5600 K (+/- 200 K), najkrótszy czas błysku 1/2000 s, czas przeładowania od 0,3 do 1,2 s), jednak o większej możliwości regulacji mocy (1/1 - 1/32). Głowice są też nieco cięższe (1,8 kg). Dzięki mocowaniu typu Bowens podepniemy do nich szeroką gamę akcesoriów.

W zestawie Move 200 znajdziemy też bardziej zaawansowane modyfikatory. Oprócz dwóch statywów, otrzymamy standardowy 7-calowy reflektor, srebrną parasolkę odblaskową i parasolkę typu softbox.

Cena: od 1045 zł

Fomei Terronic Basic 200P

Kolejny zestaw przeznaczony dla początkujących fotografów, którzy rozpoczynają przygodę z fotografią studyjną lub potrzebują okazjonalnie wykonać zdjęcie produktu lub portret. Tym razem od znanego u nas dobrze, czeskiego producenta.

Terronic Basic 200P Kit to dwie głowice o mocy 200 ws (liczba przewodnia 45) z regulacją w zakresie 1/1 - 1/16 mocy, dostarczające światło o temperaturze 5500 K (+/- 100 K), z czasem przeładowania od 1 do 3 sekund i 150-watową żarówką światła pilotującego. Głowice są przy tym dosyć ciężkie i ważą 1,9 kg.

Oprócz nich, w zestawie znajdziemy dwa standardowe reflektory o średnicy 16,5 cm, dwa statywy, półprzezroczystą parasolkę o średnicy 85 cm, softbox 60 x 60 cm z dwoma dyfuzorami oraz torbę transportowe. W ofercie znajduje się także droży zestaw 400P, który różni się dwa razy większą mocą lamp.

Cena: od 1710 zł

Elfo

Rodzimy producent sprzętu oświetleniowego, podobnie jak Quadralite ma w swojej ofercie dwa podstawowe zestawy lamp studyjnych, różniące się mocą lamp i rodzajem dołączanych modyfikatorów.

Elfo Smart 300

Na najtańszy z nich, Elfo Smart 300 (występujący także pod nazwą Jinbei Smart 300), składają się dwie głowice będące jednymi z najmocniejszych w tym zestawieniu (moc 300 ws, liczba przewodnia 52), z regulacją w zakresie 1/1 - 1/32 mocy, czasem przeładowania od 0,5 do 1,2 sekundy, najkrótszym czasem błysku równym 1/2400 s, dostarczające światło o temperaturze 5500 K (+/- 200 K). Lampy oferują fotocelę i 150-watową żarówkę światła modelującego. Jego natężenia nie będziemy mogli jednak płynnie regulować, a głowica nie należy też do lekkich (waga 1,9 kg). Lampy wyposażone są w niestandardowe mocowanie akcesoriów Elfo.

W zestawie znajdziemy dwa statywy, kwadratowy softbox 60 x 60 cm, softbox prostokątny 100 x 70 cm, system wyzwalania radiowego (transmitter + odbiornik) oraz torbę transportową.

Cena: od 2300 zł

Miqro Pro B

Zestaw Miqro Pro B to z kolei dwie lampy błyskowe o mocy 250 Ws (liczba przewodnia 32,7, czas przeładowania od 0,5 do 1,6 s, regulacja w zakresie 1/1 - 1/32 mocy), wyposażone w mocowanie typu Bowens umożliwią łatwe podłączenie szerokiej gamy modyfikatorów. Oferują błysk o temperaturze 5600 K (+/- 200 K) i fotocelę. Najkrótszy czas błysku równy jest jednak tylko 1/750 s, a za światło modelujące odpowiada żarówka o mocy 80 W - możemy jednak sterować jego natężeniem.

W zestawie znajdziemy także dwa standardowe reflektory, dwie transparentne parasolki, dwa statywy, system wyzwalania radiowego (transmitter + odbiornik) oraz pokrowce i torbę transportową.

Cena: od 2644 zł

Freepower

Budżetowe lampy Freepower chętnie wykorzystywane są przez początkujących fotografów. W ofercie marki znajdziemy 3 podstawowe zestawy, które nie nadszarpną budżetu.

FreePower 2 x CY100MR UMB

Najtańszy i najbardziej podstawowy z nich, zestaw FreePower 2 x CY100MR UMB oferuje dwie niewielkie głowice o mocy 100 Ws (liczba przewodnia 30, najkrótszy czas błysku 1/1000 s, temperatura ok. 5600 K, czas przeładowania < 4 s) z regulacją w zakresie 1/1 - 1/8 mocy i 60-watową lampą modelującą, pracująca w 3 trybach: włączona, pełna moc oraz proporcjonalnie do zmiany energii błysku.

Lampy nie oferują standardowego mocowania modyfikatorów, ale w zestawie otrzymujemy dwie transparentne parasolki o średnicy 90 cm, które pozwolą nam uzyskać miękkie światło. Oprócz nich znajdziemy w nim 2 statywy oraz pokrowiec.

Cena: 552 zł

FreePower 2 x CY200K 

 

FreePower 2 x CY200K to z kolei zestaw, którego głównym punktem są dwie nieco mocniejsze i bardziej zaawansowane lampy o mocy 200 Ws (liczba przewodnia 50, czas przeładowania od 0,5 do 3 sekund, regulacja w zakresie 1/1 - 1/8 mocy) z płynną regulacją światła modelującego (100 W). Głowice są jednak ciężkie (2,5 kg) i mogą oferować rozbieżne rezultaty pod względem temperatury barwowej (5300 - 5800 K).

W zestawie znajdziemy także dwa statywy, dwie parasolki transparentne (lub softboksy) i torbę pokrowcem. W ofercie są także nieco droższe zestawy z mocniejszymi lampami.

Cena: od 1150 zł

FreePower 2 x DM2 400 UMB

Najbardziej zaawansowany z budżetowych zestawów FreePower, 2 x DM2 400 UMB oferuje dwie głowice o mocy aż 400 Ws (liczba przewodnia 56, czas przeładowania 04, - 1,5 s, najkrótszy czas błysku 1/1800 s) i wyjątkowo dużą, jak na ten pułap cenowy możliwością regulacji siły błysku (1/1 - 1/64). Temperatura błysku oscylować ma w granicach 5500 K (+/- 200 K), a użytkownicy otrzymują 50-watową żarówkę światła modelującego.

W zestawie znajdziemy także dwa statywy o wysokości 240 cm, dwie transparentne parasolki, dwa standardowe reflektory oraz pokrowce.

Cena: od 1460 zł

Powerlux

Marka Powerlux ma w swojej ofercie bogaty wybór zestawów oświetleniowych, które można polecić początkującym fotografom. Otrzymujemy zarówno warianty z dwoma parasolkami, dwoma softboksami, jak i mieszane, a także takie z dwoma lampami o różnej mocy.

Wszystkie jednak opierają się o lampy z linii VL, VLD lub VE, które dzielą ze sobą bardzo podobną specyfikację. Poszczególne modele oferowane są w wariantach o mocy od 100 do 400 Ws, posiadają mocowanie typu Bowens,  oferują zakres regulacji błysku w skali 1/1 - 1/32 mocy , najkrótszy czas błysku równy 1/1200 i wbudowany odbiornik radiowy System Plus. Główną różnicą jest tutaj waga lamp i moc lampy modelującej.

W zestawach znajdziemy po dwa statywy, dwa standardowe reflektory i dwa modyfikatory oraz pokrowiec i torbę transportową.

Cena: od 722 zł

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)