Zobacz, jak naprawdę wygląda praca fotografów sportowych

Autor: Maciej Luśtyk

13 Listopad 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Główne wydarzenia sportowe zawsze dostarczają wielu wspaniałych, niezapomnianych zdjęć. Czy jednak kiedykolwiek zastanawialiście się ile czasu, wysiłku i przygotowań potrzebnych jest, by uchwycić ujęcie, które wyróżni się na tle kilkuset zdjęć wykonanych przez innych fotografów?

W przypadku wydarzeń takich jak Letnie Igrzyska Olimpijskie, fotografowie sportowi grają o stawkę nie mniejszą niż rywalizujący ze sobą sportowcy. Bój poza światłami reflektorów toczy się zwykle o jedno zdjęcie, które ma szansę obiec cały świat szybciej niż Usain Bolt i zapewnić szczęśliwemu fotografowi rozpoznawalność, a także świetny zarobek. To jednak zwykle nie szczęście, a ogrom wysiłku i umiejętność planowania decydują o tym, że dane zdjęcie wyróżni się na tle setek innych wykonanych tego samego dnia przez fotoreporterów z całego świata, którzy ramię w ramię relacjonują przebieg dyscyplin olimpijskich.

Na sukces składa się też praca całego zespołu agencji prasowych, które dzięki dopiętej na ostatni guzik organizacji są w stanie rozesłać zdjęcie z linii mety w ciągu niecałej minuty od wciśnięcia spustu migawki przez fotografa.

Olimpijskie zmagania po drugiej stronie aparatu

O tym, jak w rzeczywistości wygląda praca fotografa na najważniejszych wydarzeniach sportowych możecie przekonać się oglądając dokument o fotografii sportowej „One Shot: Photographing the Olympic Games”, ukazujący zmagania reporterów podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, które odbyły się w 2016 roku.

Za narrację odpowiada tu mistrz olimpijski Jonathan Edwards, a wyjątkowo, po drugiej stronie kamery stanęli tu tacy znamienici fotografowie sportowi jak, Bob Martin, Lucy Nicholson, Tim de Waele i Tsuyoshi Matsumoto możemy obejrzeć.

Najlepsze kadry z kilkudziesięciu lat fotografowania Olimpiady

W 30-minutowym dokumencie zobaczymy też ponad 100 najważniejszych kadrów uchwyconych przez fotografów w ciągu ostatnich 50 lat historii relacjonowania wydarzeń sportowych.

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych fotografią sportu i tym, jak przebiega proces tworzenia wizualnego dziedzictwa najważniejszych wydarzeń sportowych na świecie.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)