„Only in New York” - historia kultowego miasta odbita w 500 zdjęciach z archiwum The New York Times

Autor: Julia Kaczorowska

31 Marzec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Ponad sto lat historii miasta, jego dobrych i złych momentów. Miejsca, które na przestrzeni czasu uległy gigantycznym zmianom oraz te, które pozostają ciągle takie same… Przewija się tu ironia, dowcip i nostalgia, ale przede wszystkim widać miłość do miasta. "Only in New York" to historyczny kulturalny obraz Nowego Jorku, jakiego jeszcze nie widzieliście.

The New York Times to gazeta codzienna wydawana w Nowym Jorku i dystrybuowana na całym świecie. Została założona została w 1851 roku. W tym czasie dobyła 127 nagród Pulitzera - więcej niż jakakolwiek inny tytuł na rynku.

W zeszłym roku redakcja The New York Times postanowiła wydać książkę fotograficzną, w której podsumowała wieloletni dorobek fotoreporterów pracujących dla gazety. W publikacji umieszczono zdjęcia między innymi takich autorów jak: Damon Winter, Neal Boenzi, Fred R. Conrad, Ruth Fremson, Vincent Laforet, Michelle Agins, Todd Heisler, Chang W. Lee, Barton Silverman, Sara Krulwich, Michelle Agins czy Tyler Hicks.

Historie zamknięte w dyptykach

Oczywiście w tak rozległej publikacji, skupiającej wielu autorów, znajdą się zarówno świetne fotografie, jak i te mniej warte uwagi. Co ciekawe, w książce postanowiono wykorzystać nie tylko moc pojedynczych obrazów, ale i to jak działają one w duecie. Zdjęcia ułożone są w dyptyki, a większość z nich wspaniale ze sobą koresponduje.

Przykład? Lou Reed na koncercie na Brooklynie w 2006 roku zestawiony ze śnieżnym bałwanem z gitarą na Manhattanie z 2014 roku. Mecze finałowe ligi MLB na Stadionie Shea w 1986 i w 2000 roku. Deszczowy Broadway z 1959 i deszczowy Bronx z 2013. Uliczni sprzedawcy na Lower East Side z 1962 roku i klient obładowany torbami Ralpha Laurena na Upper East Side w 2015 roku. Niektóre zdjęcia łączy to samo miejsce, inne kolor, jeszcze inne motyw główny, kontrast lub po prostu pewne skojarzenia. 

Gdy otworzyliśmy archiwum i zaczęliśmy układać strony do tej książki, stwierdziliśmy, że niektóre zdjęcia mają na siebie wpływ, niezależnie od tego kiedy zostały zrobione, gdzie i przez kogo. Paradoksalnie każde zdjęcie stało się mocniejsze, gdy zostało umieszczone w dyptyku. Te pary bez słów zaczęły opowiadać własne historie. Opisały miasto, które istnieje na wielu płaszczyznach jednocześnie: energiczne i brutalne, współczujące i okrutne, ekscentryczne i konformistyczne, niecierpliwe i zrównoważone, tragiczne i zabawne, eleganckie i odrapane, kosmopolityczne i wyspiarskie, zatłoczone i samotne - pisze David W. Dunlap w krótkim wstępie do książki.

Redakcja zdecydowała się horyzontalny format publikacji (25 x 18 cm). Zdaję sobie sprawę, że przy prawie 500-stronicowej publikacji większy format sprawiłby, że powstałaby z tego naprawdę wielka księga, ale w tym przypadku aż się o to prosi. Chciałoby się zobaczyć te fotografie w większym formacie, móc przyjrzeć im się jeszcze dokładniej, poszukać niuansów.

Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Książka nie jest po prostu kolejną kolekcją zdjęć ulicznych w Nowym Jorku czy kolejnym zestawieniem nowojorskich niższych i wyższych sfer. Nie jest to też jedynie zbiór architektury miejskiej. Ta publikacja łączy wszystkie te aspekty. Życie nocne, życie uliczne, wieżowce, metro, sport, polityka – zebrane na kartach książki tworzą obraz miasta, które czasem drzemie, ale nigdy nie śpi.

"Only in New York"

  • Autor: The New York Times
  • Wydawnictwo: Universe Publishing - Rizzoli
  • Oprawa: Twarda
  • Język: Angielski
  • Liczba stron: 496
  • Cena: 159 zł

Więcej informacji o książce znajdziecie pod adresem bookoff.pl.

Skopiuj link

Autor: Julia Kaczorowska

Studiowała fotografię prasową, reklamową i wydawniczą na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególnie bliski jest jej reportaż i dokument, lubi wysłuchiwać ludzkich historii. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Obiektywy Samyang AF w rękach czytelników - opinia Michała Mazurka
Obiektywy Samyang AF w rękach czytelników - opinia Michała Mazurka
Czy niedrogie obiektywy Samyanga to idealna propozycja na początek przygody z fotografowaniem? Oto recenzja Michała Mazurka - kolejnego z czytelników, który miał okazję testować dwa wybrane przez...
20
„Perfect Strangers" - gry uliczne Melissy O’Shaughnessy [RECENZJA]
„Perfect Strangers" - gry uliczne Melissy O’Shaughnessy [RECENZJA]
Nowy Jork to samograj. To miasto, które aż prosi się o to by być fotografowanym, kadry same pchają się w obiektyw, wystarczy wcisnąć spust migawki. Nic bardziej mylnego...
21
Obiektywy Samyang AF w rękach czytelników - opinia Piotra Wernera
Obiektywy Samyang AF w rękach czytelników - opinia Piotra Wernera
Czy niedrogie obiektywy Samyanga do Sony E mogą spodobać się zawodowcom? Oto recenzja pierwszego z czytelników, którzy w ramach konkursu mieli okazję testować 2...
25