Jak prawidłowo zorganizować stanowisko do edycji zdjęć, filmów i pracy z komputerem 
?

Autor: Redakcja Fotopolis

13 Grudzień 2023
Artykuł na: 17-22 minuty

W listopadzie weszła w życie nowelizacja rozporządzenia o bezpieczeństwie i higieny pracy, według którego pracodawca zobligowany jest do dostosowania stanowiska pracy komputerowego zgodnie z wymogami ergonomii. Zmiany dotyczą również pracowników mobilnych i osób, które pracują w trybie zdalnym i hybrydowym, a więc w dużej mierze fotografów i osób zajmujących się video. Przy tej okazji chcielibyśmy przypomnieć, jak powinno wyglądać modelowe stanowisko pracy.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Alstro, dystrybutorem marki Ergotron

Przy komputerze spędzamy często osiem godzin dziennie. Przed pandemią, gdy byliśmy w biurach, nasza uwaga nie była aż tak skupiona na ekranie monitora czy laptopa - rozmawialiśmy ze współpracownikami, spotykaliśmy się na naradach, uczestniczyliśmy w konferencjach czy odwiedzaliśmy klientów. Obecnie duża część naszego życia zawodowego toczy się w domu za pośrednictwem ekranu monitora. Ważne więc, żeby tak zorganizować sobie swoje stanowisko pracy, by zminimalizować negatywny wpływ pracy z komputerem na nasze zdrowie i samopoczucie.

Nowelizacja mówi, że w przypadku stosowania systemów przenośnych przeznaczonych do użytkowania na danym stanowisku pracy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy, stanowisko pracy powinno być wyposażone w stacjonarny monitor ekranowy lub podstawkę zapewniającą ustawienie ekranu tak, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu pracownika, oraz w dodatkową klawiaturę i mysz.

Jak powinno wyglądać prawidłowe stanowisko pracy z komputerem?

Niestety, pracując w domu, często wygrywają złe nawyki, korzystamy z laptopów umieszczonych na kolanach lub nieprzystosowanych do pracy stołach. W dłuższej perspektywie jest to ekstremalnie niekorzystne dla zdrowia. Istnieje kilka prostych zasad, których należy przestrzegać:

 • Biurko powinno mieć głębokość co najmniej 80 cm, tak by można było wygodnie korzystać z klawiatury i myszki.
 • Regulowane krzesło powinno umożliwić przyjęcie pozycji, w której kończyny są ułożone pod kątem lekko rozwartym, a jego oparcie wspierać odcinek lędźwiowy.
 • Ekran monitora powinien znajdować się na wysokości wzroku, tak aby nie podnosić, ani pochylać głowy. Odpowiednia odległość patrzenia na monitor zależy od wielkości znaków. Przyjmuje się, że powinien być zachowany dystans co najmniej 40 cm. Dlatego warto rozważyć zakup ramienia, które pomoże ustawić ekran w odpowiedniej pozycji.

A może na stojąco?

W ofercie wielu producentów znalazły się biurka z możliwością regulacji wysokości, umożliwiające m.in. pracę w pozycji stojącej. Jest to ostatnio dość modne podejście, ale nie dajmy się zwariować – tak, to prawda - spędzamy sporo czasu w pozycji siedzącej – w samochodzie, przed telewizorem, grając na komputerze. Należy jednak pamiętać, że długotrwałe stanie jest jeszcze bardziej szkodliwe niż siedzenie. 

Jak w każdej dziedzinie życia, tak i tu bardzo ważna jest równowaga. Pamiętaj, żeby dzielić swój czas pracy pomiędzy pozycję siedzącą i stojącą, kilka minut z każdej godziny trzeba poświęcić ruchowi – idź zrobić sobie kawę, wyjdź na świeże powietrze lub zrób kilka ćwiczeń rozciągających…

Podepnij monitor do laptopa

Jeśli tylko masz taką możliwość, podłącz do swojego laptopa monitor. Dlaczego?

 • Ponieważ jakość matryc używanych w popularnych laptopach jest często niewystarczająca, mają one błyszczące powierzchnie, które odbijają światło i tym samym zwiększają zmęczenie oczu.
 • Laptop wymusza złą pozycję, zazwyczaj trzymamy go na powierzchni biurka czy stołu, patrząc na niego pochylamy głowę. Przyjmując taką pozycję zbyt długo, narażeni jesteśmy na wady zwyrodnieniowe szyjnej części kręgosłupa.
 • Laptop jako urządzenie przenośne skłania nas do „małych grzechów” - często poruszamy się z nim po całym domu, przybierając strategiczną pozycję na kanapie czy łóżku. Niestety taka pozycja nie jest dobra dla naszego kręgosłupa.

Gdy laptop to wszystko, czym dysponujesz …

Zrób wszystko, by zapewnić swoim oczom i kręgosłupowi możliwie komfortowe warunki:

 • Umieść laptopa na ramieniu lub podstawce, dzięki temu górna krawędź ekranu znajdzie się na wysokości wzroku.
 • Podepnij do niego klawiaturę i mysz.
 • Jeśli masz problem z tzw. cieśnią nadgarstka, spróbuj zamienić myszkę na tablet – trzymanie piórka jest o wiele bardziej naturalne i eliminuje problemy zwyrodnieniowe.
 • Laptop postawiony na podstawce poprawi postawę przy biurku, ale jednocześnie ekran zostanie odsunięty od oczu, pogarszając komfort widzenia. Jest to szczególnie odczuwalne w przypadku małych laptopów poniżej 15”. I tu znów pojawia się kwestia monitora, który rozwiąże ten problem…

Jak poprawnie siedzieć?

Wydawało by się, że jest to dość oczywiste, ale istnieje szereg norm i przepisów, określających „dobre praktyki”. Warto się ich trzymać, pomogą w wielu przypadkach uniknąć bólu i zmęczenia.

Oto podstawowe zasady, których należy przestrzegać, aby jak najmniej obciążać kręgosłup i układ kostny:

 • Plecy powinny być lekko odchylone do tyłu, wsparte na oparciu fotela wyposażonego w mechanizm synchroniczny. Kąt odchylenia będzie zależał od rodzaju wykonywanych czynności przy komputerze.
 • Przy większości prac wygodny jest kąt odchylenia do tyłu o ok. 15°. Kąt pochylenia oparcia 0° może być wygodny przy pisaniu ręcznym na płaskiej powierzchni biurka, ale nie jest on zalecany do dłuższej pracy (zwiększone obciążenie kręgosłupa).
 • Uda powinny być równoległe do podłogi. Siedzisko fotela powinno być ustawione na taką wysokość, aby jego krawędź przy kolanach nie uciskała ud, a stopy swobodnie wspierały podudzia. Kąt pomiędzy podudziami i udami a także podudziami i stopami powinien być co najmniej 90°, lepiej, jeżeli jest lekko rozwarty. Ułatwia to m.in. przepływ krwi w naczyniach kończyn dolnych. Jeśli używany fotel uniemożliwia zajęcie optymalnej pozycji, warto zastanowić się nad podnóżkiem.
 • Przedramiona i dłonie powinny być równoległe do blatu biurka. Wysokość tego blatu powinna być ustawiona trochę poniżej wysokości łokci.
 • Głowa powinna być wyprostowana, ewentualnie z lekkim pochyleniem do przodu ok. 5°. Jeśli głowa pochylona jest niżej, należy odchylić oparcie fotela. Niekorzystne jest również odchylanie głowy do tyłu czy pochylanie się nad monitorem z powodu źle ustawionego monitora czy rozdzielczości ekranu.

Przyjmuje się, że pole dobrego widzenia bez potrzeby poruszania głową jest w zakresie 0° – 30° poniżej linii horyzontu dla oczu oraz pomiędzy -15° a +15° w pionie. Dlatego monitor powinien znajdować się naprzeciwko twarzy i na takiej wysokości, żeby nie wymuszać nienaturalnego odchylania głowy.

Monitor – dlaczego jest tak ważny dla zdrowia?

Słabej jakości monitor lub nieodpowiednie jego ustawienie może wpływać niekorzystnie na zdrowie i samopoczucie użytkownika. Złe położenie względem ciała może w dłuższej perspektywie powodować różnego rodzaju zwyrodnienia, a jakość wyświetlanego obrazu ma niebagatelny wpływ na wzrok.

Ulga dla oczu

Przede wszystkim monitor powinien mieć matowy ekran i być usytuowany bokiem do okna lub silnego źródła światła, aby zapobiegać odbiciom refleksów świetlnych. Przy pracy z tekstem w formacie A4 zalecana jest funkcja pivot, czyli możliwość obrotu płaszczyzny monitora o 90° w prawo.

Dobre biurowe monitory mają szereg funkcji, których zadaniem jest zapewnienie ulgi oczom:

 • Automatyczna regulacja jasności ekranu - Zbyt jasny ekran jest główną przyczyną zmęczenia oczu (efekt oślepienia). Z drugiej zaś strony, jeśli ekran jest zbyt ciemny, także utrudnia oglądanie i również powoduje zmęczenie wzroku (konieczność wytężania wzroku). Nikt z nas nie reguluje codziennie swojego monitora. W wysokiej klasy monitorach biurowych, takich jak EIZO, nad utrzymaniem jasności na optymalnym poziomie czuwa funkcja Auto EcoView, która wykrywa występujące w ciągu dnia zmiany oświetlenia w otoczeniu i automatycznie dostosowuje jasność ekranu, tak by nie był on nigdy zbyt jasny lub zbyt ciemny. Niestety funkcja ta jest niepożądana w pracy z kolorem, a taką jest bez wątpienia fotografia. Pracując nad obróbką zdjęć, należy zadbać o odpowiednie oświetlenie pomieszczenia, w warunkach nocnych trzeba je doświetlić (np. lampką z tyłu monitora), przy ostrym słońcu należy wyciemnić przestrzeń odpowiednimi zasłonami (koniecznie w neutralnych kolorach).
 • Redukcja migotania obrazu – Podobnie jak w przypadku monitorów kineskopowych, obraz na ekranach LCD miga. Nawet jeśli tego nie dostrzegamy, jest to czynnik męczący oczy. Rozwiązanie flicker free stosowane przez EIZO ogranicza znacznie migotanie, niwelując zmęczenie i poprawiając koncentrację.
 • Redukcja niebieskiego światła – Również niebieskie światło ma negatywny wpływ na nasze oczy. Dlatego w monitorach EIZO FlexScan stosowane jest specjalne rozwiązanie, które obniża poziom emisji niebieskiego światła „sąsiadującego” w wykresie widmowym z ultrafioletem (uznawanym za jedną z najbardziej szkodliwych fal światła widzialnego).

O czym warto pamiętać?

Wybierz urządzenie z matową powłoką ekranu – niezależnie, czy będzie to laptop, czy zewnętrzny monitor. Takie rozwiązanie zapobiega powstawaniu drażniących i dekoncentrujących refleksów świetlnych i odbić otoczenia na ekranie. Choroby zwyrodnieniowe układu kostnego oraz choroby oczu są najczęstszymi schorzeniami, które dotykają pracowników biurowych i osoby spędzające dużo czasu przy komputerze. A ponieważ regulacje prawne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy nie zmieniły się od lat, pracodawcy nie poczuwają się do obowiązku zadbania o ergonomię pracy podwładnych.

Dlatego warto też przypominać, że nawet wielogodzinna praca nie powinna obciążać kręgosłupa. Konieczne jest ustawienie ekranu monitora w odpowiedniej pozycji, adekwatnej do wzrostu użytkownika i aranżacji miejsca pracy. Ważne jest też, żeby stopka zapewniała jak najwięcej możliwości regulacji położenia ekranu, o czym nie wszyscy producenci pamiętają. Tym samym stanowczo niezalecana jest wielogodzinna praca na notebooku, chyba że podłączono do niego dodatkowy monitor.

Dla optymalnego komfortu pracy równie ważne są czynniki środowiskowe, takie jak oświetlenie, temperatura czy jakość powietrza. Wszystkie poprawiają koncentrację i samopoczucie osoby pracującej za biurkiem.

Polecane produkty:

Uchwyty Ergotron

Ramiona firmy Ergotron to długoterminowa inwestycja w zdrowie. Umożliwiają umiejscowienie monitora, laptopa czy AIO w odpowiednim miejscu, tak by zapewnić użytkownikowi najbardziej ergonomiczną pozycję, mają też szereg innych zalet, m.in.:

 • Zwalniają miejsce na biurku i pomagają stworzyć schludne stanowisko pracy nawet w niewielkiej przestrzeni
 • Umożliwiają łatwą zmianę położenia monitora zgodnie z zasadami ergonomii – gdy nie korzystasz z komputera, możesz odsunąć monitor i wykorzystać blat do innych celów
 • Można je montować do biurka lub do ściany; istnieją modele na 2 i więcej monitorów
 • Cechują się wysoką wytrzymałością potwierdzoną rygorystycznymi testami jakości i wyjątkowo długą gwarancją – od 5 do aż 15 lat!
 • Są łatwe w montażu i dostarczane z koniecznymi narzędziami
 • Dzięki nowoczesnemu designowi i systemowi prowadzeniu kabli uporządkują i uatrakcyjnią każdą przestrzeń roboczą
5 lat gwarancji
Ergotron - NX Desk Monitor Arm
Uchwyt biurkowy na monitor

Ramiona z serii NX stanowią w obszernej ofercie Ergotron budżetowe rozwiązanie dla mniej wymagających uczestników. Umożliwiają łatwą zmianę położenia monitora zgodnie z zasadami ergonomii. Zapewniają najważniejsze funkcje w korzystnej cenie, bez kompromisów w kwestii jakości, co potwierdzają rygorystyczne testy jakości, które przechodzą. Ramię zwalnia miejsce na biurku i dzięki systemowi prowadzenia kabli pomaga stworzyć schludne stanowisko pracy

Kup teraz

 

10 lat gwarancji
Ergotron - LX Desk Stacking Arm
Uchwyt biurkowy na dwa monitory

LX Dual Stacking Arm to podwójne ramię umożliwiające wyregulowanie położenia dwóch ekranów niezależnie od siebie. Gdy skończysz pracę, możesz z łatwością złożyć ramię i odsunąć oba monitory na bok, aby zrobić sobie zasłużoną przerwę.

Kup teraz

 

10 lat gwarancji
Ergotron - HX Desk Monitor Arm
Uchwyt biurkowy na ciężki monitor

HX Desk Arm to wytrzymałe ramię, które pozwala wygodnie zmieniać położenie monitora ważącego do 19 kg. Ma wyjątkowo zgrabną konstrukcję, dzięki czemu nie sprawia wrażenia bałaganu na biurku. Jeśli chcesz korzystać z więcej niż jednego ekranu, by pracować jeszcze wydajniej, dodaj uchwyt na jeden albo dwa dodatkowe monitory. Możliwość obrotu w zakresie 180o daje swobodę regulacji, ale jednocześnie gwarantuje, że Twój monitor zawsze pozostaje na miejscu

Kup teraz

 

15 lat gwarancji
TRACE™ Dual Monitor Mount
Uchwyt biurkowy na 2 monitory

Innowacyjny uchwyt, dzięki któremu bez trudu stworzysz ergonomiczne, dynamiczne stanowisko pracy. Opatentowana technologia Constant Force™ pozwala w intuicyjny sposób zmienić położenie ekranów, dopasowując ich wysokość do potrzeb jednego lub kilku użytkowników. Wbudowany otwór na kable ułatwia utrzymanie porządku na biurku, a kompaktowa podstawa zabiera niewiele miejsca na blacie. Uchwyt TRACE objęty jest 15-letnią gwarancją producenta, stanowi więc bezpieczną inwestycję na lata.

Kup teraz

 

Więcej informacji o uchwytach producenta znajdziesz na stronie ergotron-nx.alstor.pl.

Monitory biurowe EIZO

Rozdzielczość 4K UHD i wbudowane złącze USB-C z funkcją stacji dokującej sprawiają, że monitory EIZO Flexscan EV2740X i EV3240X świetnie nadają się do nowoczesnych środowisk biurowych. Poprzez jeden kabel USB transmitowany jest obraz video i audio, co więcej, za pośrednictwem USB-C, monitor może zasilić w 94W energii notebook lub inne urządzenie, eliminując kolejne kable i zasilacze. Wbudowany port LAN zapewni przewodowe połączenie z siecią a aplikacja EIZO MAC Address Clone Utility tymczasowo przypisze do monitora adres MAC podłączonego komputera, dając dostęp do sieci urządzeniom uwierzytelnionym i blokując go dla urządzeń nieuwierzytelnionych.

 • EV3240X: przekątna 31,5”, EV2740X: przekątna 27”
 • rozdzielczość 3840 x 2160 (16:9), jasność 350 cd/m2, kontrast 2000:1, czas reakcji 5 ms
 • złącza sygnałowe: USB-C, DisplayPort, HDMI
 • 5 lat gwarancji
EIZO Flexscan EV3240X
32-calowy monitor 4K

Obszerny ekran o przekątnej 32" (model EV3240X) wyświetla obraz w rozdzielczości 4K z doskonałą ostrością i szczegółowością. Monitor mazgrabny, bezramkowy design oraz złącze USB-C, które upraszcza pracę w nowoczesnym biurze czy domu. Złącze USB-C umożliwia ładowanie MacBooków oraz umożliwia korzystanie z peryferiów (drukarek, dysków) podpiętych bezpośrednio do monitora. Wbudowana karta sieciowa i złącze LAN zapewniają łączność przewodową z siecią bez żadnych opóźnień w porównaniu do WiFi.

Kup teraz

 

EIZO Flexscan EV2740X
27-calowy monitor 4K

Ekran o przekątnej 27" (model EV2740X) wyświetla obraz w rozdzielczości 4K z doskonałą ostrością i szczegółowością. Monitor ma również zgrabny, bezramkowy design oraz złącze USB-C, które upraszcza pracę w nowoczesnym biurze czy domu. Złącze USB-C umożliwia ładowanie MacBooków oraz umożliwia korzystanie z peryferiów (drukarek, dysków) podpiętych bezpośrednio do monitora. Wbudowana karta sieciowa i złącze LAN zapewniają łączność przewodową z siecią bez żadnych opóźnień w porównaniu do WiFi

Kup teraz

 

Dowiedz się więcej o monitorach EIZO Flexscan

Tablety piórkowe Wacom

Wacom One S

Wacom One to coś więcej niż idealny tablet piórkowy do rysowania, to alternatywa dla osób zmagających się z zespołem cieśni nadgarstka. Trzymając piórko, twoja dłoń przybiera bardziej naturalną pozycję. Korzystaj z tabletu, wykonując wszystkie czynności na komputerze, nie tylko do notatek, rysowania czy retuszu, ale również do nawigowania w systemie – wkrótce poczujesz ulgę.

Kup teraz

 

tabletygraficzne.pl

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
Jak walczyć z light pollution, by robić lepsze zdjęcia astro
Jak walczyć z light pollution, by robić lepsze zdjęcia astro
Astrofotografia i nocne zdjęcia krajobrazowe wymagają odpowiedniego obiektywu, ale w dobie wszechobecnego zanieczyszczenia światłem warto wykorzystać także odpowiednie filtry...
7
Miecze świetlne i tuby LED - przegląd rynku (2024)
Miecze świetlne i tuby LED - przegląd rynku (2024)
Podłużne, lekkie lampy tubowe LED to praktyczny i poręczny sposób na doświetlenie sesji zdjęciowej lub planu filmowego. Wspólnie ze sklepem
7
Baterie i kable Mathorn dla fotografów i filmujących - przegląd oferty [2024]
Baterie i kable Mathorn dla fotografów i filmujących - przegląd oferty [2024]
W swojej ofercie ma superwydajne zamienniki baterii do aparatów oraz wysokiej jakości kable do tetheringu. Nic więc dziwnego, że produkty Mathorn w ekspresowym tempie zdobyły uznanie rynku foto i...
35